IT-platforma yuk tashuvchilar daromadini ko‘paytirish, yuk egalarining xarajatlarini qisqartirish, tovarlar havfsizdigini oshirish imkoniyatiga ega. Bu qanday amalga oshirilishi haqida xalqaro “ATI.SU yuk tashishlar birjasi” ning O‘zbekistondagi vakolatxonasi direktori Farid Vohidov so‘zlab berdi.
ati.su, reklamaFarid Vohidov,
xalqaro “ATI.SU yuk tashishlar birjasi” ning O‘zbekistondagi vakolatxonasi direktori.
Yirik kompaniyalar jarayonlarni shaffofroq va qulayroq qilishga intilib, ularni optimallashtiradilar. Ko‘pincha buning uchun xodimlarni bir xildagi amaliyotlardan xalos etishga va o‘z ishlarini yana-da samaraliroq bajarish imkonini beruvchi vositalar taqdim etishga qodir zamonaviy IT-yechimlar qo‘llaniladi. Jarayonlar avtomatizatsiyasi barcha sohalarni qamrab olgan.
Bu trend logistika sohasida ham kuzatiladi. Ixtisoslashtirilgan IT-platformalardan foydalanish yuk tashuvchilarning daromadlarini oshiradi, yuk egalarixarajatlarini kamaytiradi, hisob-kitoblar xavfsizligi va tovarlar butligini oshiradi. Xususan, Yevropa mamlakatlarida, AQSH va Rossiyada tarmoq ishtirokchilari hamkorlarni topishda “e'lonlar taxtasi” yoki messenjerlar kabi vositalardan voz kechmoqdalar va turli xizmatlarni o‘z ichiga olgan IT-platformalarga o‘tmoqdalar.
Logistika sohasida raqamli xizmatlarga talab o‘sib bormoqda. Xususan, 2023-yilda ATI.SU xizmatlarekotizimi foydalanuvchilarining soni qariyb 3 barobarga — 4,3 minggacha oshdi, birjada yuk tashishga buyurtmalar joylashtirish esa 2,3 barobarga ko‘paydi. Tizim foydalanuvchilari real yuk tashuvchilari va yuk egalari bo‘lib, ular hamkorlar va pudratchilarni izlashda birja imkoniyatlaridan foydalanishadi.
Logistikada IT-platforma bilan ishlashning 10 ta afzalligini Farid Vohidov ko‘rib chiqdi:
1. Foydalanish Telegramdagi kabi oson. Xizmatlardan foydalanish ijtimoiy tarmoqlar yoki messenjerlardan foydalanish kabi qulay. Bu alohida o‘qishni talab qiluvchi qandaydir murakkab tizim emas. Osongina tushuniladigan interfeys, noutbuk, planshet, telefonga moslashuv, aniq tuzilmaga ega ma’lumotlar — bular barchasi platformani o‘zlashtirishni ancha tezlashtiradi.
2. Ishonchli hamkorni sanoqli daqiqalarda topish mumkin. Potensial yuk tashuvchilar yoki yuk jo‘natuvchilarni topishni tegishli parametrlarni kiritish orqali avtomatlashtirish mumkin. Bu vaqtni yaxshigina tejaydi va eng mos takliflarni darhol olish imkonini beradi. Xususan, filtrlar tizimi avtomobillar turlari, yo‘nalish, narx diapazoni, reyting vamulohaza kabilarni hisobga oladi. Hamkorlarni uzoq vaqt izlash va saralashga vaqt sarflashning hojati yo’q.
3. IT-platforma vijdonsiz hamkorlardan himoyalaydi. IT-platformalarda kontragentni tekshirish va firibgarlikdan uzoqroq bo‘lish oson. ATI.SU`da har bir ishtirokchining “Pasport"i mavjudbo‘lib, u kontragentning vijdonlilik indikatori hisoblanadi. Unda ekotizimda ro‘yxatdan o‘tgan har bir ishtirokchining reytingi aks etadi, e’tirozlar yoki “Vijdonsiz hamkorlar” forumida tilga olinganlik haqida eslatmalar bo‘ladi. Muhimi — hamkorlik shartlari buzilishini Birja yuristlari tasdiqlashlari shart. Faqat shundagina ishtirokchi reytingi pasaytirilishi mumkin. Agar sheriklarhamkorlikdan mamnun bo‘lsalar, bir-birlariga tavsiyalar berishadi va u ham “Pasport"da aks etadi.
4. Xolis sun’iy intellekt qalloblarni hisoblab topadi. ATI.SU ekotizimi ishtirokchilarining vijdonliligini monitoring qilishda sun’iy intellekt (SI) yordam beradi. Algoritm foydalanuvchining tizimdagi xatti-harakati ssenariysini tahlil qiladi. Agar u o‘zgarsa, bu akkaunt egalario‘zgarganligi, xatarlar oshgani to‘g‘risida signal bo‘lishi mumkin. Hatto firibgar vijdonli yuk tashuvchidan hisobsotib olganda ham, SI buni katta ehtimol bilan aniqlaydi.
5. Yuk harakatlanishini real vaqt rejimida kuzatish mumkin. ATI.SU ekotizimida yuk tashuvchi real vaqt rejimida yuk harakatlanishini monitoring qilishi uchun haydovchi o‘z telefoniga mobil ilovani yuklab olishi kifoya. Bunday imkoniyat yuk tashish xavfsizligini sezilarli darajada oshiradi va yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan muammolarni tezda hal etishga xizmat qiladi.
6. Haydovchi dispetcherdan tezkor yordam so‘rashi mumkin. Haydovchi yo‘lda qo‘llab-quvvatlash vositalariga ega bo‘ladi: maxsus ilova orqali u dispetcher yoki yuk tashuvchi menejeridan tezkor yordam so‘rishi mumkin, bu, masalan, bojxonadan o‘tishda yoki yo‘ldagi tekshiruvlarda asqotadi.
7. Hisobotlar va hujjatlar avtomatik shakllantiriladi. IT-platformaga kiritilgan vositalar hisobot va unga biriktiriladiganhujjatlarni shakllantirish imkonini beradi. Bunda zamonaviy tizim rasmiylashtirish va hujjat mazmuniga bo‘lgan milliy talablarni inobatga oladi.
8. ATI.SU 1Sga integratsiyalanadi. ATI.SU xizmatlarini yirik yuk tashuvchilar uchun muhim bo’lgan korxona boshqaruv tizimiga integratsiyalash imkoniyati mavjud.Kompaniya menejerlari o‘rnatilgan logistika platformasiga ega odatiy korporativ interfeysda ishlashni davom ettirshlari mumkin. Bu ishni mashg’ulotlar, uchrashuvlarva treninglarsiz darhol boshlash imkonini beradi.
9. ATI.SU platformasidan bepul foydalanish mumkin. Logistik IT-platformaning bazaviy funksiyalar to‘plami ro‘yxatdan o‘tgan foydalanuvchilarga bepul beriladi. Bu kichik yuk tashuvchilarga ishni darhol, ishonchli hamkorlarni izlab topish muammosisiz boshlash va messenjerlardagi noqulay kommunikatsiyalarga chalg‘imay pul topish imkonini beradi.
10. Optimizatsiya. Bo‘sh harakatlanish hissasini qisqartirish mumkin.
Yuk tashuvchilar talab o‘zgarishiga moslashishlari va o‘zlari uchun eng qulay yo‘nalishlarni tanlab, ortga qaytishda tezda yuk ortib, bo‘sh yurish ulushini qisqartirishlari mumkin.
Market Research Future ma’lumotlariga ko‘ra, logistikani tashkil qilish uchun dasturiy ta’minotning jahon bozori yaqin yillarda yiliga 8,3 foizga o‘sadi va 2032-yilga borib 20,7 mlrd dollarga yetadi. Tahlilchilar fikriga ko‘ra, bozor dinamikasi logistik amaliyotlar avtomatizatsiyasi va raqamlashtirilishi borasidagi o‘sib borayotgan talabga, shuningdek, xarajatlarni qisqartirib, ish samaradorligini oshirish zaruratiga bog‘liq. Bu trend shunday yechimlar allaqachon mavjud bo‘lgan va ularga talab izchil o‘sib borayotgan O‘zbekistonga ham tegishli”, — dedi Farid Vohidov.

IT-платформа способна увеличить доход грузоперевозчиков, снизить затраты для грузовладельцев, повысить сохранность товаров. Как именно — рассказал Фарид Вахидов, директор представительства международной «Биржи грузоперевозок ATI.SU» в Узбекистане.
Фарид Вахидов,
директор представительства международной «Биржи грузоперевозок ATI.SU» в Узбекистане.
Крупные компании оптимизируют процессы, стремясь сделать их прозрачнее и удобнее. Чаще всего для этого используют современные IT-решения, способные избавить сотрудников от рутинных операций и дать инструменты для более эффективного выполнения своих обязанностей. Автоматизация процессов наблюдается повсеместно.
Этот тренд заметен и в логистической сфере. Использование специализированных IT-платформ увеличивает доход грузоперевозчиков, снижает затраты для грузовладельцев, повышает безопасность расчетов и сохранность товаров. Так, в европейских странах, США и России участники отрасли отказываются от таких инструментов для поиска партнеров, как «доски объявлений» или мессенджеры, переходя на IT-платформы, которые включают в себя различные сервисы.
Спрос на цифровые сервисы в сфере логистики растет. Так, за 2023 год количество пользователей экосистемы сервисов ATI.SU увеличилось почти в три раза — до 4300, а количество размещенных на бирже заявок на перевозку грузов выросло в 2,3 раза. Пользователи системы — реальные перевозчики и грузовладельцы, которые используют возможности биржи для поиска партнеров и подрядчиков.
Фарид Вахидов рассмотрел 10 преимуществ работы на IT-платформе в логистике:
- Пользоваться также легко, как с Telegram. Пользоваться сервисами так же удобно, как с социальными сетями или мессенджерами. Это не какая-то сложная система, требующая обучения. Интуитивно понятный интерфейс, адаптация к ноутбуку, планшету, телефону, четко структурированные данные — все это значительно ускоряет освоение платформы.
- Надежного партнера можно найти за считанные минуты. Отбор потенциальных перевозчиков или грузоотправителей можно автоматизировать, выставив нужные параметры. Это сильно экономит время и позволяет сразу получить наиболее подходящие предложения. Так, система фильтров учитывает виды автомобилей, направление, диапазон цен, рейтинг, отзывы и другие. Не нужно тратить время на долгий поиск и отбор партнеров.
- IT-платформа защищает от недобросовестных партнеров. На IT-платформах проще проверить контрагента и избежать мошенничества. Так, на ATI.SU у каждого участника есть «Паспорт», который является индикатором добросовестности контрагента. Здесь отражается рейтинг каждого зарегистрированного участника экосистемы, есть пометки о претензиях или упоминаниях на форуме «Недобросовестные партнеры». Важно, что нарушения условий сотрудничества должны подтвердить юристы биржи — только тогда рейтинг участника может быть снижен. Если партнеры довольны сотрудничеством, они оставляют друг другу рекомендации, которые также отображаются в «Паспорте».
- Беспристрастный искусственный интеллект вычисляет мошенников. Мониторить добросовестность участников экосистемы ATI.SU помогает искусственный интеллект (ИИ). Алгоритм анализирует сценарии поведения пользователя в системе. Если оно изменилось, то это может стать сигналом о смене владельцев аккаунта, а значит, и о возросших рисках. И даже если мошенник выкупил аккаунт у добросовестного перевозчика — ИИ это с высокой долей вероятности заметит.
- Можно отслеживать движение груза в режиме реального времени. В экосистеме ATI.SU водителю достаточно установить на телефон мобильное приложение, чтобы грузоотправитель в режиме реального времени мониторил движение груза. Такая возможность значительно повышает безопасность перевозки и способствует быстрому решению возможных проблем.
- Водитель может оперативно запросить помощь у диспетчера. Водитель получает инструменты поддержки в пути: с помощью специального мобильного приложения он может оперативно запросить помощь у диспетчера или менеджера грузоперевозчика, например, при прохождении таможни или проверках на дорогах.
- Отчеты и документы формируются автоматически. Встроенные в IT-платформу инструменты позволяют формировать отчетную и сопроводительную документацию. При этом современная система учитывает национальные требования к оформлению и содержанию.
- ATI.SU интегрируется с 1С. Есть возможность интегрировать сервисы ATI.SU в систему управления предприятием, что актуально для крупных грузоперевозчиков. Менеджеры компании могут продолжать работать в привычном корпоративном интерфейсе, в который встроена логистическая платформа. Это позволяет начать работу сразу, без обучения, совещаний и тренингов.
- Платформой можно пользоваться бесплатно. Базовый набор функций логистической IT-платформы предоставляется зарегистрированным пользователям бесплатно. Это дает возможность небольшим грузоперевозчикам начать работать сразу, без проблем найти надежных партнеров и зарабатывать, не отвлекаясь на неудобные коммуникации в мессенджерах.
- Оптимизация. Можно сократить долю порожнего пробега.
Грузоперевозчики могут адаптироваться к изменениям спроса и выбирать наиболее выгодные для себя маршруты, сократить долю порожнего пробега, быстро подбирая груз на обратный путь.
«Мировой рынок программного обеспечения для организации логистики, по данным Market Research Future, в ближайшие годы будет расти на 8,3% ежегодно и к 2032 году достигнет $20,7 млрд. По мнению аналитиков, динамика рынка обусловлена растущим спросом на автоматизацию и оцифровку логистических операций, а также необходимостью снижать затраты и повышать эффективность работы. Этот тренд применим и к Узбекистану, где уже есть подобные решения — и спрос на них планомерно увеличивается», — отметил Фарид Вахидов.