Istiqbolli loyihalar milliy agentligi “New Life Sug‘urta Kompaniyasi"ning litsenziyasini bekor qildi. Bu haqda agentlik matbuot xizmati ma’lum qildi.
Bu bo‘yicha agentlikning joriy yil 21-maydagi tegishli qarori qabul qilindi.
Kompaniyaga hayotni sug‘urta qilish sohasining I, II, III va IV klasslari va umumiy sug‘urtaning1 va 2 klasslari bo‘yicha ixtiyoriy va majburiy shakllarda sug‘urta faoliyatini amalga oshirishga 2022-yilning 15-fevralida berilgan seriyasi SF 00029-sonli litsenziyasi 22-maydan bekor qilindi.
“New Life Sug‘urta Kompaniyasi” ilgari tuzilgan sug‘urta (qayta sug‘urta) shartnomalari bo‘yicha o‘z zimmasiga olgan majburiyatlarini belgilangan tartibda bajarishi shart, deyiladi xabarda.
Sug‘urta bozorini tartibga soluvchining funksiyalari 2023-yilning sentabr oyida agentlikka o‘tkazilgandi.
Shuningdek, regulyator uchta tashkilotning litsenziyalarini to‘xtatdi, ularning oxirgisi dekabr oyida “Omad Sug‘urta” bo‘ldi. Yana sakkiz nafar sug‘urtalovchi normativlarni buzganlik uchun jami 252 mln so‘m jarimaga tortildi. Aprelda “Universal Sug‘urta” kompaniyasining litsenziyasi bekor qilindi.
Fevral oyida NAPP direktorining birinchi o‘rinbosari Vyacheslav Pak sug‘urta bozorida “nosog‘lom raqobat rivojlanganini” ta’kidlagandi.

Национальное агентство перспективных проектов сообщило об аннулировании лицензии страховщика New Life Sug’urta. Соответствующее решение было принято 21 мая.
«Лицензия, выданная АО „NEW LIFE SUG‘URTA KOMPANIYASI“ 15 февраля 2022 года за серией SF № 00029 на осуществление страховой деятельности в сфере страхования жизни по I, II, III и IV классам и в сфере общего страхования по 1 и 2 классам в добровольной и обязательной формах, аннулирована с 22 мая 2024 года», — говорится в сообщении.
При этом компания обязана исполнять в установленном порядке обязательства по ранее заключенным договорам страхования и перестрахования. Это уже седьмой страховщик, разрешение которого было отозвано за последние несколько месяцев.
Функции регулятора страхового рынка были переданы НАПП в сентябре 2023 года. За это время ведомство аннулировало лицензии страховых компаний Unipolis, Farovon Sug’urta, Sharq Sug’urta, Euroasia Life Insurance и Universal Sug’urta, а Asko-Vostok отказалась от лицензии.
Кроме того, только в первый месяц после передачи регулирования восемь страховщиков были оштрафованы на общую сумму 252 млн сумов. В январе компании Kapital Sug’urta назначили 162 млн сумов штрафа, а в апреле с санкциями столкнулась Global Insurance.
В феврале первый замдиректора НАПП Вячеслав Пак отмечал, что на страховом рынке «сложилась нездоровая конкуренция». Он указал на «явное преимущество» одних компаний перед другими и добавил, что вопрос связан с соблюдением действующих требований и норм.
Ранее Spot писал, что НАПП вводит для страховщиков штрафы с привязкой к минимальному размеру уставного капитала.