2025-yilda “Gazprom” kompaniyasi O‘zbekistonga tabiiy gaz yetkazib berish hajmini to‘rt barobarga oshiradi. Bu haqda Rossiya prezidenti Vladimir Putin 27-may kuni ikki tomonlama muzokaralar yakunlari bo‘yicha matbuot bayonotida ma’lum qildi.
“Hozirgi kunda „Markaziy Osiyo — Markaz“ quvurlari tizimining o‘tkazuvchanligini oshirish bo‘yicha ishlar olib borilmoqda, bu esa kelgusi yilda O‘zbekistonga keltiriladigan gaz hajmini (2,8 mlrddan — Spot eslatmasi) 11 mlrd kub metrgacha oshirish imkonini beradi”, — dedi u.
Rossiya prezidenti gidroenergetika sohasidagi hamkorlik istiqbollarini qayd etdi. Xususan, “RusGidro” mamlakat energiya balansini tenglashtirish va O‘zbekistonning butun energiya tizimi uzluksiz ishlashini ta’minlovchi manevrli avlod quvvatlarini yaratishga yordam beradi.
Xorijiy davlat rahbari joriy yil oxirigacha Navoiy va Buxoro viloyatlarida sanoat texnoparklari ochilishini ta’kidladi.
Bundan tashqari, Vladimir Putin Aydarko‘l va Qarateren ko‘llarida umumiy ishlab chiqarish quvvati 1 GVt bo‘lgan ikkita yirik gidroakkumulyatsiyalovchi elektr stansiyasini (GAES) qurish rejalari haqida gapirdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, gidroenergetika sohasidagi mazkur loyiha “O‘zbekiston energetikasiga juda yaxshi, jiddiy hissa qo‘shadi”.
2023-yilning iyun oyida O‘zbekiston “Gazprom” bilan ikki yillik gaz oldi-sotdisi bo‘yicha shartnoma imzoladi. Kunlik yetkazib berish hajmi 9 mln kub metrni, yillik hajmi esa qariyb 2,8 mlrd kub metrni tashkil etadi.
7-oktabr kuni “Markaziy Osiyo — Markaz” quvuri orqali O‘zbekiston va Qozog‘istonga gaz yetkazib berishga boshlandi. Undan keyin, Energetika vaziri Jo‘rabek Mirzamahmudov “Gazprom” bilan o‘rta va uzoq muddatli gaz yetkazib berish bo‘yicha shartnomalar muhokamasi boshlanganini ma’lum qildi.
Noyabr oyi boshida “Gazprom” rahbari Aleksey Miller O‘zbekiston va Rossiya 15 yilga gaz bo‘yicha shartnoma tuzishni rejalashtirayotganini aytgandi. Shartnoma imzolanishi 2024-yilning o‘rtalariga kutilmoqda.
Joriy yilning fevral oyida Rossiya elchisi Oleg Malginov tomonlar gaz yetkazib berish hajmini oshirish bo‘yicha yangi kelishuvni muhokama qilayotganini ma’lum qildi.
“Gazprom UGS” bosh direktori Igor Safonov Rossiyadan O‘zbekistonga gaz eksportini yo‘lga qo‘yish gaz tashish tizimini qayta sozlashni talab qilganini qayd etgandi.

В 2025 году госкомпания «Газпром» вчетверо нарастит поставки природного трубопроводного газа в Узбекистан. Об этом 27 мая в заявлении для прессы по итогам двусторонних переговоров сообщил президент РФ Владимир Путин.
«Ведутся сейчас работы по увеличению пропускной способности трубопроводной системы „Средняя Азия — Центр“, что позволит уже в следующем году нарастить объемы прокачки газа в Узбекистан (с 2,8 млрд — прим. Spot) до 11 миллиардов кубических метров», — заявил он.
Президент Российской Федерации отметил перспективы сотрудничества в гидроэнергетике. В частности, «РусГидро» содействует в создании мощностей маневренной генерации, что поможет выравнивать энергобаланс страны и обеспечивать бесперебойную работу всей энергосистемы Узбекистана.
Иностранный глава государства подчеркнул, что до конца этого года будут открыты индустриальные технопарки в Навоийской и Бухарской областях.
Кроме того, Владимир Путин рассказал о планах по строительству двух крупных гидроаккумулирующих электростанций (ГАЭС) совокупной производительной мощностью 1 ГВт на озерах Айдаркуль и Каратерен.
По его словам, этот проект в сфере гидроэнергетики привнесет «такой хороший, серьезный вклад в энергетику Узбекистана».
«Тройственный газовый союз»
Поставки российского газа через Казахстан в Узбекистан стартовали 7 октября. По данным казахстанского Минэнерго, транзит до конца прошедшего года составит 800 млн кубометров, а за год ожидается поставка 2,8 млрд куб. м.
В начале февраля посол России в Узбекистане Олег Мальгинов рассказал о том, что Узбекистан и Россия обсуждают заключение нового долгосрочного газового контракта с «определенным наращиванием поставок».
В прошлом году Узбекистан покупал природный газ из России по цене, которая значительно превышает внутренние тарифы на газ. Тысяча кубометров обходилась в $160 — что, однако, заметно ниже цен для Турции и Китая.