Raqobat qo‘mitasi raisi Xalilillo To‘raxo‘jayev “TokBor"ni ustun mavqega ega deb e’tirof etish to‘g‘risida buyruq qabul qildi. Elektromobillarni quvvatlantirish stansiyalari tarmog‘i matbuot xizmati buni “Spot"ga tasdiqladi.
Qo‘mitaning qayd etishicha, “TokBor” elektromobillar va gibrid avtomobil vositalarini quvvatlash xizmatlari bozorining 40%dan ortig‘ini egallaydi. “Raqobat to‘g‘risida"gi qonun bilan bu ustun mavqega ega, deya e’tirof etish uchun asos bo‘ladi.
Iqtisodiy konsentratsiya va iqtisodiyotda davlat ishtirokini nazorat qilish boshqarmasiga 3 kun muddatda bu haqda tarmoqqa tegishli xabarnoma yuborish topshirildi. Buyruq 5-avgust kuni chiqqan.
“TokBor” tarmog‘i mamlakat bo‘ylab 450dan ortiq elektromobillarni quvvatlantirish stansiyalarini ishga tushirgan. Shundan 110dan ortig‘i gibrid avtomobillar uchun ishlab chiqilgan.
Ustun mavqega ega bo‘lgan korxonalar monopoliyaga qarshi muvofiqlik tartib-qoidalarini amalga oshirishlari kerak. Ularga monopolistik darajada yuqori yoki past narxlarni joriy etish, shuningdek, tovarlarning sun’iy defitsitini yuzaga keltirish taqiqlanadi.
Shuningdek, ustun mavqega ega kompaniyalar tovarlarni sotib olayotganda kamsituvchi shartlarni joriy qilmasliklari, raqobatchilarning mahsulot bozoriga kirishiga to‘sqinlik qilmasliklari, o‘z mahsulotlarini sotishni taqiqlashlari yoki cheklashlari kerak.
Avvalroq qo‘mita “Knauf” kompaniyasini O‘zbekistonda ustun mavqega ega deb topgandi. Kompaniyaning gipsokarton ishlab chiqarish bozoridagi ulushi 40%dan ortiqni tashkil etgan.

Председатель Комитета по конкуренции Халилилло Тураходжаев издал приказ о признании компании TokBor доминирующей. В пресс-службе сети электрозаправок Spot подтвердили подлинность документа.
Согласно данным ведомства, TokBor занимает более 40% рынка услуг по зарядке электромобилей и гибридных авто. По закону «О конкуренции» это считается критерием доминирующего положения.
Управлению по контролю за экономической концентрацией и государственным участием в экономике поручено в течение 3 дней направить уведомление об этом в TokBor. Сам приказ вышел 5 августа.
Предприятия с доминирующим положением обязаны внедрять процедуры антимонопольного комплаенса. Им запрещается вводить монопольно высокие или низкие цены, а также создавать искусственный дефицит товаров.
Также доминирующие компании не должны вводить дискриминационные условия при покупке товара, препятствовать входу конкурентов на товарный рынок, запрещать либо ограничивать реализацию их продукции.
За первое полугодие Комитет по конкуренции признал доминирующее положение шести компаний. Этот статус был присвоен «Ферганаазоту», Indorama Kokand Chemicals and Fertilizers, а также структурам «Узбекистон темир йуллари».
В конце июля Комитет причислил к доминирующим компанию Knauf Gips Buxoro. «Дочка» немецкого концерна Knauf занимает более 40% рынка гипсокартонной продукции, установило ведомство.
Ранее Spot писал, что в Узбекистане планируется ввести специальную систему учета электроэнергии для заправки электрокаров.