23-may kuni majburiy raqamli markirovkalash tizimi samaradorligini oshirishga qaratilgan qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risidagi prezident qarori qabul qilindi.
Hujjat markirovkalangan mahsulotlarning harakat zanjirini to‘liq kuzatib borish orqali yashirin ishlab chiqarish va kontrafakt mahsulotlar muomalasiga chek qo‘yishga qaratilgan.
Unga ko‘ra, tadbirkorlar tomonidan olingan markirovka kodlarini mahsulotlarga qo‘llash uchun belgilangan 90 kunlik muddat bekor qilinadi. Foydalanilmasdan turgan markirovka kodlari uchun amalga oshirilgan to‘lovlar yangi kodlarni sotib olishda hisobga olinadi.
To‘lovlar markirovka kodlari mahsulotga bevosita qo‘llangandan keyin olinadi. CRPT Turon markirovkalash tizimi operatori mahsulotlarni agregatsiyalashda qo‘llanadigan kodlarni bepul taqdim etadi. Unda murojaatlarni tezkor hal qilish uchun uzluksiz ishlovchi Call-markaz yo‘lga qo‘yiladi.
2025-yilning 1-iyulidan raqamli markirovkalangan mahsulotlarni ulgurji sotish faqat naqd pulsiz shaklda bank hisobvaraqlari orqali amalga oshiriladi.
Raqamli markirovka qoidalariga rioya qilinishini nazorat qilish bo‘yicha hududlararo soliq inspeksiyasi tashkil etiladi. Inspeksiya markirovkalangan mahsulotlar aylanmasining barcha bosqichlarida tizimli nazoratni ta’minlashi kerak.
1-sentabrdan xavfni tahlil qilish tizimida majburiy raqamli markirovkalash qoidalarini buzish holatlari soliq xavfi darajasini yuqori deb baholash uchun asos bo‘ladi. Majburiy raqamli markirovkalanadigan mahsulotlarni sotishda markirovka kodi biriktirilmagan EHFni rasmiylashtirish taqiqlanadi.
Chakana sotishda markirovka kodi kiritilgandan so‘ng onlayn nazorat-kassa texnikasining kassa cheki shakllantiriladi. Bunda oldin foydalanilgan markirovka kodlari mustasno.
2026-yildan majburiy raqamli markirovkalash qoidalarini buzish holatlari bo‘yicha masofaviy soliq tekshiruvini o‘tkazish yo‘lga qo‘yiladi. Bunda huquqbuzarliklar soliq organlarining axborot tizimi orqali aniqlanadi.
Tekshiruv uchun maxsus guvohnoma talab etilmaydi hamda qoidabuzarliklar aniqlansa, bartaraf etish bo‘yicha ogohlantirish beriladi. Ikkinchi marta ogohlantirish berilgandan so‘ng qoidabuzarlik yana sodir etilganda esa, jarima qo‘llanadi.
Jarima miqdori quyidagicha:
- bir oy davomida birinchi marta — sof tushumning 0,2%i;
- bir yil ichida ikkinchi marta — sof tushumning 0,4%i;
- bir yil ichida uchinchi marta — sof tushumning 1%i;
- bir yil ichida to‘rtinchi marta va undan keyingi holatlar — sof tushumning 2%i.
Jarima qo‘llanilgan tadbirkorlarga 1 yil davomida QQS summasining o‘rni qoplanmaydi.
Avvalroq mineral o‘g‘itlar va kimyoviy vositalarni raqamli markirovkalash joriy etilishi haqida xabar berilgandi. Loyiha sinov tarzida joriy yilning oktabrigacha amalga oshirilib, kelasi yilning may oyidan to‘liq ishga tushiriladi.

Шавкат Мирзиёев 23 мая утвердил меры по повышению эффективности цифровой маркировки товаров. Постановление опубликовала Торгово-промышленная палата.
Меры преследуют цель обеспечить полное отслеживание цепочки движения маркируемых товаров. Решение призвано пресечь «теневое производство и оборот контрафактной продукции».
Теперь оплата кода будет проводиться после его непосредственного применения к товару. Оператор системы маркировки CRPT Turon будет предоставлять коды для агрегирования продукции бесплатно.
Будет отменен срок в 90 дней для использования кодов маркировки, приобретенных предпринимателями у CRPT Turon. Платежи за неиспользованные коды будут учитываться при приобретении новых кодов.
В структуре Налогового комитета учреждается межрегиональная инспекция по контролю за соблюдением правил цифровой маркировки. Она будет отслеживать все этапы оборота маркируемой продукции, а также проводить эксперименты по введению маркировки для новых товаров.
С 1 июля расчеты при оптовой торговле маркируемой продукцией должны будут проводиться только в безналичной форме через банковские счета. Нарушение правил маркировки с 1 сентября будет считаться фактором «высокого» налогового риска.
При реализации маркируемого товара будет запрещено оформление электронного счета-фактуры без нанесения маркировки. В розничной торговле кассовый чек будет формироваться только после ввода (сканирования) кода маркировки.
Начиная с 1 января 2026 года, налоговые органы смогут проводить дистанционные проверки по выявлению нарушений в сфере маркировки. Для этих проверок не будет требоваться специальное разрешение.
За первые два выявленных нарушения предприниматель получит предупреждение. Если недостатки не были устранены, на него будет наложен штраф в размере доли от чистой выручки за последний отчетный квартал.