Tojikistonning Oriyonbanki O‘zbekistondagi vakolatxonasini yopdi. Bu haqda Markaziy bank matbuot xizmati xabar berdi.
Markaziy banki Boshqaruvining 3-iyundagi qarori bilan bankning mamlakatdagi vakolatxonasiga berilgan akkreditatsiya guvohnomasi bekor qilindi.
Qayd etilishicha, mazkur qaror Oriyonbank Kuzatuv kengashining O‘zbekistondagi vakolatxonasining faoliyatini tugatish to‘g‘risida qaroriga muvofiq qabul qilingan.
Tojikiston banki Toshkentdagi o‘z ofisini 2022-yil avgust oyi o‘rtalarida ochgandi. Akkreditatsiya hujjati joriy yilning avgustigacha amal qiladi.
Markaziy bank reyestriga ko‘ra, hozirda O‘zbekistonda 7 ta xorijiy bank vakolatxonalari faoliyat yuritmoqda. Ulardan ikkitasi Janubiy Koreya banklariga (Korea Eximbank va Shinhan Bank), yana ikkitasi Germaniya banklariga (Landensbank Baden-Wurttemberg va Commerzbank AG) tegishli. AQSh (JP Morgan Chase), Rossiya (Gazprombank) va Xitoy (Eksimbank) banklarida yana bittadan ofis mavjud.
Avvalroq Markaziy bank may oyida 13 ta bankka jarima qo‘llagani haqida xabar berilgandi. Bundan tashqari, 17 ta bank chora va sanksiyalar, 13 ta bank esa jarimaga tortilishi to‘g‘risida ogohlantirildi.

Таджикистанский «Ориёнбанк» закрыл свое представительство в Узбекистане, сообщила пресс-служба Центрального банка.
3 июня правление Центробанка приняло решение об отзыве свидетельства об аккредитации, выданное представительству «Ориёнбанка» в стране.
«Данное решение было принято в соответствии с решением Наблюдательного совета ОАО „Ориёнбанка“ Республики Таджикистан о прекращении деятельности представительства в Республике Узбекистан», — говорится в сообщении регулятора.
Таджикистанский «Ориёнбанк» открыл свой офис в Узбекистане в начале августа 2022 года. Документ об аккредитации действовал на протяжении трех лет — до августа 2025 года. Таким образом, «Ориёнбанк» стал первым традиционным финучреждением из Таджикистана, создавшим офис в республике.
Согласно реестру ЦБ, в Узбекистане сейчас работают представительства 7 зарубежных банков. Из них два принадлежат банкам Южной Кореи (Korea Eximbank и Shinhan Bank), еще два — Германии (Landensbank Baden-Wurttemberg и Commerzbank AG). Еще по одному офису имеется у банков США (JP Morgan Chase), России («Газпромбанк») и Китая (Эксимбанк).