UzAuto Motors $350 mlnlik besh yillik yevrobondlar chiqardi. Bu haqda 13-fevral kuni O‘zavtosanoat boshqaruvi raisi Ulug‘bek Rozuqulov prezident rahbarligida o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida ma’lum qildi.
“O‘tgan yil oxirida aylanma mablag‘lar yetishmasligini bartaraf etish uchun $350 mlnlik yevrobondlar joylashtirildi. Amalga oshirayotgan islohotlar natijasida avtosanoat sohasiga xorijiy investorlarning e’tibori kuchaydi. Buning natijasida talab e’lon qilingan $350 mlndan ikki barobar ko‘p bo‘ldi va biz bu mablag‘ni past foiz stavkasida jalb qilishga erishdik”, — deya ma’lum qildi u.
2025-yil 19-noyabrda UzAuto Motors London fond birjasiga $350 mlnlik yevrobondlarni joylashtirdi. Obligatsiyalar yillik 7,375% stavkada, so‘ndirish muddati 2030-yil noyabr oyida etib belgilangan. Joylashtirish tashkilotchilari — Citigroup Global Capital Markets Inc. Limited, J.P. Morgan Securities plc va Société Générale.
Bu avtomobil ishlab chiqaruvchisining yevrobondlarini ikkinchi marta joylashtirishidir. 2021-yil aprel oyida $300 mlnlik debyut xalqaro obligatsiyalar chiqarildi. Investorlarning yevrobondlarga bo‘lgan talabi $1,4 mlrddan oshdi, ular bo‘yicha daromadlilik esa 5,3% dan 4,85% gacha pasaydi. Debyut yevrobondlar bo‘yicha so‘ndirish sanasi 2026-yil may oyiga to‘g‘ri keladi.
2025 yil sentabrida UzAuto Motors bosh direktori Yanosh Kovach “yuqori qiymatli yangi obligatsiyalar” chiqarish rejalari haqida ma’lum qilgan edi.
Shu tariqa, debyut yevrobondlar chiqarilishi bilan solishtirganda, daromadlilik 1,5 baravar oshdi, talab esa qariyb ikki baravar kamaydi.
UzAuto Motors’ning sof foydasi o‘tgan yilning birinchi yarmida 27,5% ga — 1,91 trln so‘mdan 1,38 trln so‘mga kamaydi. Avtomobil ishlab chiqaruvchining daromadi 9,49% ga kamayib, 21,2 trln so‘mni, yalpi foydasi 22,8% ga kamayib, 3,43 trln so‘mni tashkil etdi.
Taqsimlanmagan foyda 2 trln so‘mdan oshib, 11,2 trln so‘mdan oshdi. Shu bilan birga, tannarx atigi 6,36% ga pasayib, 17,7 trln so‘mni tashkil etdi, xarajatlar esa taxminan o‘tgan yilgi darajada qoldi — 2,33 trln so‘m (-2,2%).
Avvalroq UzAuto Motors Yangi Chevrolet Damas Max va Chevrolet Damas Move modellari sotuvini boshlagani haqida xabar berilgandi.