Havoqand People (Les Ailes, Chopar Pizza, va Uzburger Bro) kompaniyalar guruhi asoschisi Axmad Meliboyev Facebook’dagi sahifasida Les Ailes’da yuz bergan o’zgarishlar haqida ma’lum qildi.
Axmad Meliboyev so’zlariga ko’ra, brend yaxshi tanish va mashxur, lekin yangi vazifalar yo’lida uni o’zgartirish maqsadga muvofiq bo’lgan:
“Men ushbu loyiha negizida uni qamrab oladigan tashabbuslarni ko’rmoqchiman. Bu esa albatta o’z navbatida keng jamoatchilik e’tirofiga, brendning shakllanishiga, yorqin iste’dodlarni jalb qilish hamda yangi marralarni zabt etishga xizmat qiladi”, deb yozadi tadbirkor.
Uning so’zlariga ko’ra, o’zgarishlar faqatgina tashqi ko’rinishdagina emas, balki birinchi o’rinda ichki tuzilmalarda ham amalga oshirildi. Keng ko’lamli va tarkibiy o’zgarishlar — avvalo bilim jihatdan yuksalishdir. Kompaniya deganda birinchi navbatda insonlar tushuniladi.
“Les Ailes qiyofasini ozgartirish barobarida, men yuqori samaradorlikni ta’minlovchi boshqaruv tizimini shakllantirishni ham maqsad qildim. Endi bu brend uchun yangi yo’nalish va yangi ish rejasi bo’lib xizmat qilmoqda”, deb yozadi Meliboyev.
U brendni O’zbekistondan tashqarida ham ko’rish istagida. Tadbirkor buning uchun mahsulotlarni raqobatbardosh bo’lishi bilan bir qatorda takroriy logotiplardan foydalanganlik va boshqa shunga o’xshash ehtimoliy tanqidlarga uchramaslikka ham harakat qilganligini qayd etdi.

Ахмад Мелибаев, основатель и совладелец группы компаний Havoqand People, куда входят сети заведений Les Ailes, Chopar Pizza, а также Uzburger Bro, Nest Coffee и другие, рассказал у себя на странице в Facebook о ребрендинге Les Ailes.
Мелибаев написал, что хочет видеть в основах этого проекта инициативы, которые говорят об инклюзивности.
«Это позволит получить общественное признание, позитивно повлияет на бренд, привлечет яркие таланты и выведет в новое плавание. Изменения произошли не только внешние, но и первоочередно внутренние», — написал Мелибаев.
По его словам, продвижение инклюзивности и разнообразия это, прежде всего, процесс образования. Компания же — это в первую очередь люди.
«Стремясь изменить облик Les Ailes, я хотел изменить форму управления для большей результативности. Теперь это будет совсем другая система управления и полномасштабный план работы над брендом», — написал Мелибаев.
Он также сообщил, что хочет видеть бренд за пределами Узбекистана, а для этого надо свести к минимуму возможность каких-либо споров из-за повторения в логотипах и прочем. Так что теперь айдентика бренда полностью уникальна.
Занималось ребрендингом российское агентство Yellowbrand, которое сообщило, что это результат большой и сложной работы.