Monopoliyaga qarshi kurashish qo‘mitasi restoran bizesi sohasida faoliyat ko‘rsatayotgan mahalliy tadbirkorni unga tegishli bo‘lgan tovar belgisidan noqonuniy foydalanish holatidan himoya qildi.
Qo’mitaga Artisan bread MCHJ (O‘zbekiston) tomonidan Cranberry MCHJning bir kafesiga nisbatan “Raqobat to‘g‘risida"gi Qonuning 13 moddasiga asosan chora ko‘rish to‘g‘risidagi murojaati tushdi.
Murojaatda aytilishicha, kafe egasi bo‘lgan Cranberry MCHJ tomonidan Artisan bread MCHJga tegishli bo‘lgan Breadly tovar belgisidan noqonuniy foydalanilgan, ya’ni taomnomadagi taomlarni nomini “Bredli nonushtasi” deb nomlab, ijtimoiy tarmoqlarda keng reklama qilinmoqda.
Artisan bread jamiyati amal qilish muddati 10 yil bo‘lgan Breadly tovar belgisini egasi bo‘lib, ushbu tovar belgisi belgilangan tartibda O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi huzuridagi Intellektual mulk agentligida ro‘yxatdan o‘tgan.
Murojaatni ko‘rib chiqish natijasida Qo‘mitaning Maxsus komissiyasi tomonidan tegishli qaror qabul qilindi va Cranberry MCHJga ko‘rsatma berildi.
Ushbu ko‘rsatmaga asosan qonunbuzuvchi Artisan bread jamiyatiga tegishli bo‘lgan Breadly tovar belgisi ostida tovarlarni sotishni va ko‘rsatilayotgan xizmatlarini reklama qilishni to‘xtatishi shart.

Антимонопольный комитет помог OOO Artisan Bread защитить товарный знак Breadly. Об этом сообщает информационная служба комитета.
Компания, которая занимается производством ремесленного хлеба и хлебобулочных изделий, а также предоставляющая услуги общественного питания, обратилась в комитет с просьбой принять меры в отношении кафе, принадлежащего OOO Cranberry.
Выяснилось, что OOO Cranberry, у которой есть кафе в Ташкенте, незаконно использовало товарный знак Breadly/Бредли в названи блюда в своем меню «Завтрак Бредли», а также в рекламе своего заведения в социальных сетях.
Меж тем OOO Artisan Bread зарегистрировала товарный знак Breadly/Бредли на 10 лет не только в Узбекистане, но и в других странах СНГ. Более того — товарный знак развивается по системе франшизы в России и Казахстане — открыты заведения в Казани и Нур-Султане.
Рассмотрев материалы дела, комиссия Антимонопольного комитета вынесла решение и выдала предписание, в соответствии с которым OOO Cranberry обязана прекратить рекламирование, предложение и продажу товаров с использованием товарного знака Breadly.
В комитете призвали все компании уважать результаты интеллектуальной деятельности правообладателей, работать в соответствии с законодательством и принципами справедливой и добросовестной конкуренции.