Spot avval yozganidek, Monopoliyaga qarshi qoʻmita shakar narxining “asossiz koʻtarilishi"ga qarshi qator choralar koʻrdi.
Birja narxini barqarorlashtirish uchun regulyator tovar birjasi orqali kuniga kamida 2000 tonna shakarni bir tonna lotda sotishni buyurdi. Bitta xaridor kuniga 20 tonnagacha xarid qilishi mumkin boʻldi.
Qoʻmita maʼlumotlariga koʻra, chora-tadbirlarning birinchi kunida shakarning ulgurji narxi 15% ga arzonlashdi. Agar 17-mart kuni bir tonna shakarning oʻrtacha tannarxi 11,9 mln soʻmni tashkil etgan boʻlsa, 18-mart kuni bu 10,1 mln soʻmni tashkil qilgan.
Angren va Xorazm shakar zavodlari auksionga bir tonnasi oʻrtacha 8,44 mln soʻmdan shakar qoʻydi, deyiladi xabarda.
Limit joriy etilishi tufayli birjada shakar xaridorlari soni uch barobarga oshib, 150 taga yetdi. Taqqoslash uchun, mart oyi boshida ularning soni kuniga 50 ga yaqin edi.
Shuningdek, qoʻmita ayrim “insofli tadbirkorlar” tomonidan shakar narxini sunʼiy ravishda oshirib yuborishga oid bir qancha faktlarni aniqladi. Raqobatga qarshi xarakterdagi xatti-harakatlar holatlari ham kuzatildi. Ularga nisbatan qoʻzgʻatilgan ish boʻyicha hujjatlar rasmiylashtirilmoqda, deyiladi xabarda.
Noyabr oyi oʻrtalarida qoʻmita AI-80 benzini bilan savdoga nisbatan ham xuddi shunday choralarni joriy qilgan edi, oʻshanda yoqilgʻi narxining keskin oshishi haqidagi xabarlardan keyin ishlar boshlangan. Intervensiyadan keyingi dastlabki uch kun ichida narxlar 9% ga, 10 kun ichida esa 20% ga tushdi.

Как ранее писал Spot, Антимонопольный комитет принял ряд мер против «необоснованного повышения» цен на сахар.
Для стабилизации биржевой цены регулятор предписал продавать через товарно-сырьевую биржу минимум 2000 тонн сахара в день, лотами по одной тонне. Одному покупателю отпускается до 20 тонн ежедневно.
По сообщению АМК, в первый же день действия мер оптовая цена сахара упала на 15%. Если 17 марта средняя стоимость тонны сахара равнялась 11,9 млн сумов, то 18 марта — уже 10,1 млн сумов.
Сахарные заводы Ангрена и Хорезма выставляют сахар на торги по средней цене 8,44 млн сумов за тонну, отмечено в сообщении.
Благодаря введению лимита число покупателей сахара на бирже выросло втрое — до 150. Для сравнения, в начале марта их было около 50 в день.
Также АМК обнаружил несколько фактов искусственного завышения цен на сахар некоторыми «недобросовестными предпринимателями». Также отмечены случаи действий, антиконкурентного характера. Сейчас идёт оформление документов для дела против них, говорится в сообщении.
В середине ноября комитет ввёл схожие меры в отношении торгов с бензином АИ-80 — после сообщений о резком подорожании топлива. За первые три дня после вмешательства цены снизились на 9%, а за 10 дней — на 20%.
Ранее Spot сообщал, что Россия ограничила экспорт удобрений (и чем это может грозить другим странам).