Starlink sunʼiy yoʻldosh Interneti Oʻzbekistonda taxminan 2023-yilda ishlay boshlaydi, bu haqda SpaceX veb-saytidagi interaktiv xaritasida maʼlum qilingan.
Shu hafta Toshkentda boʻlib oʻtgan kosmik konferensiyada Starlink mavzusi koʻtarildi. “Oʻzbekkosmos” bosh direktori buni SpaceX vakili Ben MakVilyams bilan muhokama qildi, Axborot va kommunikatsiyalar vazirligi rahbari Sherzod Shermatov kompaniyaning Oʻzbekistonda vakolatxonasini ochishni taklif qildi.
Xaritaga koʻra, hozirda xizmat 32 ta davlatda, asosan rivojlangan mamlakatlarda mavjud. Qamrov hududiga Yevropaning katta qismi, janubiy Avstraliya, Yangi Zelandiya, shuningdek, AQSh va Meksikaning aksariyat qismi, Kanada, Chili va Braziliyaning bir qismi kiradi.
2022-yil fevral oyida Starlink ikki mamlakatda navbatsiz ishga tushdi. Tonga vulqon otilishi suv osti kabelini uzib qoʻyganidan keyin kirish huquqiga ega boʻldi va Ukraina harbiy harakatlar boshlanganidan keyin tarmoqqa ulandi.
Joriy yilning oxiriga kelib Starlink Argentina, Kolumbiya, Paragvay, Serbiya, Bosniya va Gertsegovina, Albaniya, Nigeriya, Mozambik va Yaponiyada ishlashi kutilmoqda. 2023-yil boshida u Shvetsiya, Norvegiya, Finlyandiya, Islandiya va boshqa baʼzi mamlakatlarda paydo boʻladi.
Yaqin kelajakda 9 ta davlatda xizmatning ishga tushirilishi kutilmaydi. Bular Rossiya, Belarus, Xitoy, Shimoliy Koreya, Afgʻoniston, Eron, Suriya, Venesuela va Kubadir.
Starlink global sunʼiy yoʻldosh aloqa tizimi 2019-yildan beri qurilmoqda, ammo sinovlar bir yil oldin amalga oshirilgan. SpaceX foydalanuvchilarga Yerning past orbitasida kichik (ogʻirligi 500 kg gacha) apparatlar tarmogʻidan foydalangan holda Internetga kirishni taʼminlashni rejalashtirmoqda.
2020-yilning yozida Starlink-ning beta-testi uning tezligi 11 dan 60 Mbit/s gacha ekanligini koʻrsatdi. Ilon Maskning taʼkidlashicha, uning tezligi “5G va simli Internetnikining oʻrtasida”.
Rejaga koʻra, tarmoq 2021-yil sentyabrida qutblardan tashqari butun sayyorani qamrab olishi kerak edi. Biroq jismoniy signaldan tashqari, har bir mamlakatning ruxsati talab qilinadi.

Спутниковый интернет Starlink заработает в Узбекистане ориентировочно в 2023 году, следует из интерактивной карты на сайте SpaceX.
Тема Starlink поднималась на космической конференции, прошедшей в Ташкенте на этой неделе. Гендиректор «Узбеккосмоса» обсуждал её с представителем SpaceX Беном МакУильямсом, а глава Мининфокома Шерзод Шерматов предложил компании открыть офис в Узбекистане.
По данным на карте, сейчас сервис доступен в 32 странах — в основном из числа развитых. В зону покрытия входит большинство стран Европы, юг Австралии, Новая Зеландия, а также большая часть территории США и Мексики, частично Канада, Чили и Бразилия.
В феврале 2022 года Starlink вне очереди запустили в двух странах. Тонга получила доступ после извержения вулкана, оборвавшего её подводный кабель, а Украину подключили после начала боевых действий со стороны России.
До конца нынешнего года Starlink должен заработать в Аргентине, Колумбии, Парагвае, Сербии, Боснии и Герцеговине, Албании, Нигерии, Мозамбике и Японии. В начале 2023 года он появится в Швеции, Норвегии, Финляндии, Исландии и некоторых других странах.
Запуска сервиса в ближайшее время не ожидается в 9 странах. Это Россия, Беларусь, Китай, КНДР, Афганистан, Иран, Сирия, Венесуэла и Куба.
Глобальная система спутниковой связи Starlink строится с 2019 года, хотя тестовые запуски провели годом ранее. SpaceX планирует обеспечить пользователям доступ в интернет, используя сеть малых (весом до 500 кг) аппаратов на околоземной орбите.
Бета-тестирование работы Starlink летом 2020 года показало, что её скорость составляет от 11 до 60 Мбит/с. Илон Маск заявил, что она займёт «нишу между 5G и проводным интернетом».
Согласно плану, сеть должна была покрыть всю планету, кроме полюсов, в сентябре 2021 года. Однако, кроме физического сигнала, требуется разрешение от каждой страны.