Fransiya prezidenti Emmanuel Makron O‘zbekiston va Qozog‘istonga tashrifi doirasida uran yetkazib berishni ko‘paytirish masalasini muhokama qilishni rejalashtirmoqda. Bu haqda “Bloomberg” xabar berdi.
Noyabr oyi boshida Makron Qozog‘istonga tashrif buyuradi, undan keyin esa O‘zbekistonga keladi. “Bloomberg"ning qayd etishicha, safardan maqsad Markaziy Osiyodan energiya yetkazib berish orqali Fransiyaning energetik xavfsizligini mustahkamlashdan iborat.
Fransiya Rossiyaning qazib olinuvchi yoqilg‘i importiga bo‘lgan qaramligini diversifikatsiya qilish va kamaytirishga harakat qilmoqda.
Yadro yoqilg‘isining yangi yetkazib beruvchilarini topish zarurati Yevropa bozoriga uranning ikkinchi yirik eksportchisi bo‘lgan Nigerda iyuldagi davlat to‘ntarishidan keyin kuchaydi. Yaqinda Fransiyaning “Orano” kompaniyasi harbiy xuntaga qarshi xalqaro sanksiyalar joriy etilishi bilan bog‘liq logistik muammolar sabab, Nigerda uran rudasini qayta ishlashni to‘xtatishga majbur bo‘ldi.
Nashr manbasiga ko‘ra, Emmanuel Makron energetika, qishloq xo‘jaligi va tog‘-kon sanoati sohalarining 15 nafar biznes rahbarlaridan iborat delegatsiya bilan Markaziy Osiyoga boradi.
Xususan, “Electricite de France SA” kommunal kompaniyasi va yadroviy reaktorlarni qurish bo‘yicha ekspertiza bilan shug‘ullanuvchi “Assystem SA” injiniring kompaniyasi vakillari tashrif buyuradi.
2022-yilda O‘zbekiston Yevropaga uran eksportini qariyb uch baravarga — 441 tonnagacha oshirgandi. Bunga Rossiyadan olinadigan yadro yoqilg‘isini boshqa mamlakatlardan yetkazib beriladigan ta’minot bilan almashtiruvchi Yevropa kompaniyalari yordam berdi.
Avvalroq YeTTB O‘zbekistondagi sobiq uran konlarini tiklashga 9 mln yevro grant mablag‘lari yo‘naltirishi haqida xabar berilgandi.

Президент Франции Эммануэль Макрон планирует обсудить вопрос увеличения поставок урана в ходе своего визита в Узбекистан и Казахстан. Об этом сообщает Bloomberg со ссылкой на два анонимных источника, близких к окружению французского лидера.
В начале ноября президент Макрон приедет с официальным визитом в Казахстан, а затем посетит Узбекистан. Bloomberg отмечает, целью поездки является укрепление энергетической безопасности Франции за счет поставок энергоресурсов из Центральной Азии.
Франция стремится к диверсификации и снижению зависимости от импорта российского ископаемого топлива.
Необходимость в поиске новых поставщиков ядерного топлива усилилась после июльского переворота в Нигере — второй по значимости экспортер урана на европейский рынок. Недавно французская Orano вынужденно прекратила переработку урановой руды в Нигере из-за логистических проблем, связанных с введением международных санкций против военной хунты.
По словам представителя Елисейского дворца, Эммануэль Макрон направится в Центральную Азию с делегацией из 15 бизнес-лидеров энергетического, агропродовольственного и горнодобывающего секторов.
В частности, приедут представители коммунальной компании Electricite de France SA и инжиниринговой компании Assystem SA, предоставляющей экспертизу в строительстве ядерных реакторов.
В 2022 году Узбекистан нарастил экспорт урана в Европу почти в три раза — до 441 тонн. Этому способствовало замещение европейскими компаниями ядерного топлива из России за счет поставок из других стран.