2025-yilda O‘zbekistonda yoshlar ishsizligiga barham berish ishlari yangi bosqichga ko‘tariladi. Bu haqda 14-fevral kuni Shavkat Mirziyoyevning Ko‘ksaroy qarorgohida o‘tkazilgan yoshlar bilan muloqotida ma’lum qilindi.
Rahbarlar yoshlar ishsizligining salbiy oqibatlaridan, o‘z vaqtida band bo‘lmagan yoshlar bilib-bilmay nomaqbul ishlarga qo‘l urishi, diniy radikalizm ta’siriga tushib qolishi, jinoyat ko‘chasiga kirishi mumkinligidan ogohlantirildi.
Prezident Yunusobod, Asaka, Sharof Rashidov, Chiroqchi, Pastdarg‘om tumanlari, Olmaliq va Buxoro shaharlarida bu boradagi ishlar qoniqarsizligini ko‘rsatib o‘tdi.
Yoshlarni kasb va tilga o‘qitib, yuqori daromadli ishlarga joylashtirish uchun bu yil bandlik bo‘yicha dastur qabul qilindi. Buning uchun jami 126 trln so‘m yo‘naltirilmoqda.
Unga ko‘ra, mahallalarda 378 mingta mikroloyiha amalga oshiriladi, mahalla bankirlari yangi kredit mahsulotlari hisobiga 250 ming nafar odamni daromadli qiladi.
Texnologik jarayonlarni boshqarishda strategik qarorlar qabul qiladigan yoshlarni tayyorlash uchun texnika oliygohlari qoshida 8 ta muhandislik maktabi faoliyat boshladi.
Bu yil yana 17 ta shunday maktab ochiladi. O‘tgan yili yoshlarga ajratilgan 56 ming gektar yer o‘z samarasini berib, 153 ming nafar yoshlar dehqonchilik bilan shug‘ullanayotgani qayd etildi.
2025-yil Qoraqalpog‘istonda, shu bilan birga, Andijon, Jizzax, Farg‘ona va Toshkent viloyatlarida bo‘sh turgan 3 300 gektar yerni yangi tartibda ijaraga berish belgilangandi.
Bu tartib asosida ilgari ajratilgan yerga mahsulot ekib, kamida 100 mln so‘m daromad olgan yoshlarga ham yer beriladi.
Yoshlar kooperatsiyalari tashkil qilinib, ularning qishloq xo‘jaligida bilim va ko‘nikma oshirishiga yordam beriladi. Yoshlar sanoat zonalarida sanoat ipotekasi orqali bino olayotgan tadbirkorlarga uskuna xaridi uchun $500 minggacha kredit ajratiladi. Ya’ni, tayyor ishlab chiqarish maydonini olgan yosh tadbirkorga imtiyozli shartlarda uskunalar ham olib beriladi.
Avvalroq 2026-yildan past ko‘rsatkichga ega qishloq xo‘jaligi yerlari uchun soliqlar uch baravar oshirilishi haqida xabar berilgandi. Tadbirkorlarga ijaraga berilgan yer uchastkasining normativ qiymati va tuproq bonitet bali oshsa, yuridik shaxslardan olinadigan yer solig‘i miqdori o‘zgarishsiz qoladi.

Как ранее писал Spot, Шавкат Мирзиёев проводит диалог с узбекистанской молодежью. На поддержку молодежного бизнеса выделят $400 млн, а «Алокабанк» будет позиционироваться как «молодежный банк» для поддержки стартапов.
На совещании отмечалось, что в 2025 году работа по ликвидации безработицы среди молодежи в Узбекистане выйдет на новый уровень. Среди негативных последствий молодежной безработицы названы риски совершения неподобающих действий, попадания под влияние религиозного радикализма и преступности.
Президент указал на неудовлетворительное состояние дел с молодежной безработицей в Юнусабадском, Асакинском, Шараф-Рашидовском, Чиракчинском, Пастдаргомском районах, Алмалыке и Бухаре.
Для обучения молодежи новым профессиям и языкам, трудоустройства на высокооплачиваемые рабочие места в этом году принята программа занятости, на которую планируется выделить 126 трлн сумов. В махаллях будет реализовано 378 тыс. микропроектов, а махаллинские банкиры за счет новых кредитных продуктов обеспечат доходом 250 тыс. человек.
Для подготовки молодежи, принимающей стратегические решения в управлении технологическими процессами, при технических вузах начали действовать восемь передовых инженерных школ. В этом году намечено открыть еще 17 таких школ.
В прошлом году молодежи было выделено 56 тыс. га земли, сельским хозяйством занимаются 153 тыс. граждан. В 2024 году в Каракалпакстане, Андижанской, Джизакской, Ферганской и Ташкентской областях в новом порядке будут сданы в аренду 3,3 тыс. га неиспользуемых земель.
Теперь молодые люди, которые выращивают продукцию на ранее выделенных землях и получают не менее 100 млн сумов дохода, также будут получать эти земли в соответствии с этим порядком. Кроме того, будут созданы молодежные кооперативы, которые помогут молодежи повысить свои знания и навыки в сельском хозяйстве.
Предпринимателям, приобретающим здания в молодежных промышленных зонах по промышленной ипотеке, будут выделены кредиты до $500 тыс. на приобретение оборудования. В частности, молодому предпринимателю, получившему готовую производственную площадку, будет предоставлено оборудование на льготных условиях.