13-iyun kuni Toshkent tumanlararo iqtisodiy sudida Octobank va Humans o‘rtasidagi iqtisodiy ish bo‘yicha hal qiluv qarori e’lon qilindi. Bu haqda Octobank matbuot xizmati xabar berdi.
Sud hujjatiga muvofiq, Humans kompaniyasining zimmasiga bank oldidagi qarzdorlikni qoplash majburiyati yuklatildi.
Octobank hal qiluv qarorini “o‘zining qonuniy huquqlarini himoya qilish yo‘lida muhim qadam”, deb biladi. Shuningdek, bank “barcha hamkorlar bilan shaffof, adolatli munosabatlarni davom ettirishga tayyorligini” bildirgan.
Shuningdek, bank 13-iyun soat 18:00 dan boshlab kliring va Humans (Visa) moliyaviy xizmati doirasida chiqarilgan kartalar bo‘yicha operatsiyalarni amalga oshirish to‘liq to‘xtatilganini ma’lum qildi. Qaror Humans tomonidan “shartlarning muntazam ravishda buzilishi va qabul qilingan shartnoma majburiyatlarining bajarilmasligi” ortidan qabul qilingan.
11-iyun kuni Octobank Toshkent tumanlararo iqtisodiy sudiga Humans’ga nisbatan da’vo arizasi bilan murojaat qilib, qarzdorlikni undirish va 500 mlrd so‘mdan ortiq zararni qoplashni so‘ragani ma’lum bo‘lgandi.
Qayd etilishicha, 2020-yildan beri tomonlar o‘rtasida moliyaviy xizmatni birgalikda amalga oshirish bo‘yicha kelishuv amal qilib kelgan bo‘lib, unda Octobank hamkor sifatida ishtirok etgan.
“Octobank shartnoma shartlarini lozim darajada bajarib kelgan, biroq Humans tomonidan amalga oshirilgan kliring operatsiyalari bo‘yicha qarzdorlik va ko‘rsatilgan xizmatlar uchun komissiya qoplanmasdan kelmoqda”, — deya izoh bergandi bank.
13-iyun kuni Humans Octobank da’vosi yuzasidan izoh berib, bu vaziyatni oddiy tijorat mojarosi emas, balki Octobank, Markaziy bank va boshqa bir qator bozor ishtirokchilari tomonidan “muvofiqlashtirilgan bosim” deb atadi.
Kompaniyaning ma’lum qilishicha, Octobank da’vo arizasini yil boshida kiritgan. Oradan shuncha vaqt o‘tgan bo‘lsa-da, qaror hali ham chiqarilmagan. 500 mlrd so‘mdan ortiq mablag‘ni to‘lash talabi esa tasdiqlanmasdan qolmoqda.
Shuningdek, Humans “shartnoma majburiyatlarini muntazam ravishda bajarmagani uchun” Octobankka qarshi da’vo tayyorlamoqda. Kompaniya o‘tgan yilning kuzida Octobank soxta hujjatlarga asoslangan 292,8 mlrd so‘mlik to‘lov talabnomasini qo‘yganini ma’lum qildi.
Humans “regulyator harakatsizligi va Octobank qoidabuzarliklari” faktlari bilan Bosh prokuraturaga ariza bermoqchi. Kompaniya Octobankdan Maroqanddan olingan 403,7 mlrd so‘mlik asossiz daromadni qaytarishni talab qilmoqda.
Bundan tashqari, Humans Markaziy bankka Cross Pay to‘lov tashkiloti orqali qimor o‘yinlari uchun to‘lovlar amalga oshirilganligi haqidagi faktlarni taqdim etganini ma’lum qildi. Shu sababli Maroqand faoliyati yarim yilga cheklangandi. Biroq, regulyator ularni e’tiborsiz qoldirib, hech qanday chora ko‘rmagan.

Ташкентский межрайонный экономический суд возложил на Humans обязанность погасить задолженность перед Octobank. Об этом сообщается в Telegram-канале банка со ссылкой на решение суда от 13 июня. Сумма долга не уточняется.
В Octobank также отметили, что с 18:00 13 июня банк полностью приостановил клиринг и операции по картам, выпущенным в рамках финансового сервиса Humans (Visa). Данное решение, как сообщалось ранее, принято «в связи с систематическим нарушением условий и неисполнением Humans принятых договорных обязательств».
В пятницу Humans сообщила, что Octobank подал иск в январе этого года, а заседания по делу переносились шесть раз. Octobank изначально требовал взыскать с Humans задолженность и компенсацию за понесенные убытки на сумму более 500 млрд сумов.
«АО „Octobank“ добросовестно исполнял условия договора, но ООО „HUMANS“ многократно уклонялась от своевременного возврата денежного возмещения по совершенным банком в рамках финансового сервиса „HUMANS“ клиринговым операциям и своевременно не оплачивало вознаграждение», — говорилось в заявлении банка от 11 июня.
13 июня Humans прокомментировала ситуацию с Octobank (заявление компании имеется в распоряжении Spot). В компании считают, что имеют дело не с обычным коммерческим спором, а со «скоординированным давлением» со стороны Octobank, Центрального банка и ряда других участников рынка.
В Humans рассказали, что Octobank подал иск в январе этого года. По прошествии пяти месяцев решение суда отсутствовало, поэтому требование о выплате свыше 500 млрд сумов оставалось неподтвержденным. В компании заявили, что во время разбирательства Octobank не обосновал размер предъявленных требований и не предоставил документальных подтверждений, указывая на то, что заседания по делу переносились шесть раз.
Humans готовит встречный иск к Octobank «за систематическое неисполнение договорных обязательств». В качестве обоснования приводятся сотни нарушений, когда обращения держателей карт Humans Visa «либо полностью игнорировались, либо рассматривались с серьезными задержками». В компании заявляют, что неоднократно поднимали вопросы несостоятельности базовых операционных процедур банка в интересах своих клиентов.
Компании группы Humans также сообщили о неоднократных грубых нарушениях законодательства со стороны Octobank. В частности, в сентябре 2024 года, как утверждается, Octobank направил в сторонние банки платежные поручения на списание средств со счетов платежной организации Maroqand — бренд UPay, принадлежащий Humans — на основании фиктивных документов. Общая сумма незаконно, с точки зрения Humans, заявленных требований составила 292,8 млрд сумов.
По информации Humans, компания дважды обращалась в Центральный банк с требованием пресечь действия Octobank и провести проверку, однако регулятор не принял никаких мер.
Humans намерена в ближайшее время подать официальное заявление в Генеральную прокуратуру о фактах «бездействия регулятора и нарушений со стороны Octobank». Также Humans требует от Octobank возврата «необоснованного обогащения» на сумму 403,7 млрд сумов, полученного банком от Maroqand.