O‘zbekiston Markaziy banki tomonidan Turkiyaning CitiBank AS vakolatxonasi akkreditatsiya qilindi. Bu haqda regulyator matbuot xizmati xabar berdi.
“Vakolatxona mamlakat moliya bozorini o‘rganish va davlat organlari hamda moliya tashkilotlari bilan hamkorlikni kengaytirish maqsadida tashkil etildi”, — deyiladi xabarda.
Markaziy bank reyestriga ko‘ra, akkreditatsiya hujjati 2028-yilning 9-iyuligacha amal qiladi. Vakolatxona rahbari sifatida Abbos Jo‘rabaev ko‘rsatilgan. Uning joylashuv manzili esa keltirilmagan.
Joriy yilning iyun oyida Citibank’ga egalik qiluvchi Citigroup kompaniyasi yaqin vaqt ichida O‘zbekiston bozoriga kirishni rejalashtirayotgani — Toshkent shahrida o‘z vakolatxonasini ochishi ma’lum qilingandi.
Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov Citigroup’ning mijozlar bilan ishlash bo‘yicha bosh direktori Devid Livingston boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashib, investitsiyalarni jalb etish, eksportni qo‘llab-quvvatlash va DXSh loyihalarini rivojlantirish masalalarini muhokama qildi. ISSV bank ofisi ochilishini barcha loyihalar doirasida hamkorlikni kengaytirish uchun “muhim qadam bo‘lishi"ni kutmoqda.
Markaziy bank reyestriga ko‘ra, hozirda O‘zbekistonda faoliyat yuritayotgan xorijiy bank vakolatxonalari soni 8 tani tashkil etadi. Ulardan ikkitasi Janubiy Koreya (Korea Eximbank va Shinhan Bank), yana ikkitasi Germaniya banklariga (Landensbank Baden-Wurttemberg va Commerzbank AG) tegishli. AQSh (JP Morgan Chase), Rossiya (Gazprombank) va Xitoy (Eksimbank) banklarida yana bittadan ofis mavjud.
CitiBank AS AQSh CitiBankining Turkiyadagi sho‘ba banki hisoblanadi. CitiBank yetakchi moliya tashkilotlaridan biri bo‘lib, dunyo bo‘ylab 180dan ortiq mamlakatlarda chakana, korporativ, investitsion bank xizmatlari hamda aktivlarni boshqarish xizmatlarini taqdim qiladi.

Citibank официально выходит на рынок Узбекистана и открывает офис в Ташкенте. Об этом сообщает пресс-служба Центрального банка.
10 июля регулятор аккредитовал представительство турецкой «дочки» CitiBank AS в республике. Лицензия выдана на три года и действует до 9 июля 2028 года. Главой представительства стал Аббос Джурабаев.
«Представительство было создано с целью изучения финансового рынка страны и расширения сотрудничества с государственными органами и финансовыми организациями», — говорится в сообщении.
В июне министр инвестиций, промышленности и торговли Лазиз Кудратов встретился с делегацией Citigroup во главе с главным директором по работе с клиентами компании Дэвидом Ливингстоном.
Стороны обсудили вопросы дальнейшего развития сотрудничества в сфере привлечения инвестиций, поддержки экспорта, развития проектов на основе государственно-частного партнерства. В МИПТ отметили, что «в ближайшее время» Citigroup намерен открыть свое представительство в Ташкенте, что позволит расширить взаимодействие по всем проектам.
Ранее Spot писал, что таджикистанский «Ориёнбанк» прекратил работу в Узбекистане.
CitiBank AS является дочерним предприятием CitiBank в Турции. CitiBank — это ведущее финансовое учреждение, предоставляющее розничные, корпоративные, инвестиционно-банковские услуги и услуги по управлению активами в более чем 180 странах мира.