Avvalroq Spot 13-noyabr kuni Shavkat Mirziyoyevga temir yo‘l sohasida amalga oshirilayotgan ishlar va kelgusi yillarga mo‘ljallangan rejalar haqida ma’lumot berilgani haqida yozgandi.
Kelgusi besh yilda O‘zbekistonda yo‘lovchi tashishni kengaytirish uchun 250 ta yo‘lovchi vagoni ishlab chiqarish va 23 ta shaharlararo elektropoyezd xarid qilish rejalashtirilgan.
O‘zbekiston temir yo‘llari boshqaruvi raisi Zufar Narzullayev O‘zbekiston 24 telekanaliga bergan intervyusida prezident yo‘lovchi vagonlari ishlab chiqarishni sezilarli darajada oshirish bo‘yicha topshiriq berganini ma’lum qildi.
“Jamg‘arma mablag‘lari hisobidan moliyaviy qo‘llab-quvvatlash tufayli (ehtimol, Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasi nazarda tutilgan — Spot izohi) prezident bizga har yili 40 ta emas, balki 50 ta yo‘lovchi vagoni ishlab chiqarishni ta’minlash vazifasini topshirdi”, — deya ma’lum qildi O‘TY rahbari.
Prezident huzuridagi yig‘ilishda O‘zbekiston Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasi ijrochi direktori Shuhrat Vafayev ishtirok etdi.
Undan tashqari, uchrashuvda Bosh vazir o‘rinbosari, iqtisodiyot va moliya vaziri Jamshid Qo‘chqorov hamda transport vaziri Ilhom Mahkamov ham qatnashdi.
Zufar Narzullayev yo‘lovchi vagonlari ishlab chiqarishni ko‘paytirishni moliyalashtiradigan jamg‘arma nomiga aniqlik kiritmadi. 2023-yil iyul oyida prezident sanoat loyihalarini moliyalashtirish va mahalliy sanoatni qo‘llab-quvvatlash uchun Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasi huzurida yangi Sanoatni rivojlantirish jamg‘armasini tashkil etishni ma’qullagan edi.
2024-yil mart oyida Shavkat Mirziyoyev Toshkent yo‘lovchi vagonlarini qurish va ta’mirlash zavodiga tashrif buyurdi. O‘shanda keng kupeli yangi turdagi vagonlar, shuningdek, kon-metallurgiya sanoati uchun maxsus vagonlar ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish rejalashtirilgan edi. Prezidentga elektropoyezdlar va metro poyezdlari zavodi negizida ishlab chiqarish loyihasi taqdim etildi.
Aprel oyida ilgari O‘zbekiston temir yo‘llariga tegishli bo‘lgan Toshkent vagon ishlab chiqarish va ta’mirlash zavodining ustav fondidagi 90,02%lik ulush Davaktivga o‘tkazilgan. U o‘z navbatida, 2025-yil 22-yanvardagi shartnomaga muvofiq, bu ulushni Transport Engineering Center ga ishonchli boshqaruvga topshirgan.
Zavodning yangi kuzatuv kengashi tarkibiga Rossiya fuqarolari bo‘lgan Transport Engineering Center’ning besh nafar vakili kirdi. Ularning ba’zilari Rossiyaning Transmashxolding (TMX) mashinasozlik guruhi bilan bog‘liq bo‘lib, u temir yo‘l va shahar temir yo‘l transporti uchun harakatlanuvchi tarkib ishlab chiqaradi.
26-apreldan boshlab O‘zbekiston temir yo‘llari Toshkentdan Xivaga 10 ta vagondan iborat yangi poyezdni yo‘lga qo‘ydi: to‘rtta platskart vagon (har birining sig‘imi — 56 o‘rin), to‘rtta kupe vagon (36 o‘rin) va ikkita SV vagon (18 o‘rin). Poyezdning umumiy sig‘imi 396 yo‘lovchini tashkil etadi.
Poyezd yiliga 144,5 mingdan ortiq yo‘lovchini tashish imkoniyatiga ega. Ikki yil ichida yana 70 ta shunday vagon ishlab chiqarish rejalashtirilgan bo‘lib, ular bosqichma-bosqich eski yo‘lovchi poyezdlari o‘rnini egallaydi. Natijada 1 mlndan ortiq aholini tashish imkoniyati yaratiladi.
Yozda Iqtisodiyot va moliya vazirligi Toshkent yo‘lovchi vagonlarini qurish va ta’mirlash zavodi Rossiyaning Transmashxolding kompaniyasi bilan birgalikda temir yo‘l va metropoliten uchun harakatlanuvchi tarkib ishlab chiqarish loyihasini amalga oshirishga kirishganini ma’lum qilgandi.
Avvalroq O‘zbekiston Xitoydan 88 ta lokomotiv xarid qiladi hamda 250 ta yo‘lovchi vagonini qurishi haqida xabar berilgandi.

В ближайшие пять лет Узбекистан планирует произвести 250 пассажирских вагонов и закупить 23 междугородних электропоезда для расширения пассажирских перевозок.
Председатель правления «Узбекистон темир йуллари» Зуфар Нарзуллаев в интервью телеканалу O’zbekiston 24 сообщил о поручении президента существенно увеличить производство пассажирских вагонов.
«За счет финансовой поддержки из средств фонда (вероятно, Фонда реконструкции и развития — прим. Spot) уважаемый президент поручил нам обеспечить ежегодное производство не 40, а 50 пассажирских вагонов», — поделился глава УТЙ.
На совещании у президента присутствовал исполнительный директор Фонда реконструкции и развития Узбекистана Шухрат Вафаев. Помимо него, во встрече участвовали вице-премьер, министр экономики и финансов Джамшид Кучкаров и министр транспорта Илхом Махкамов.
Зуфар Нарзуллаев не уточнил название фонда, который профинансирует наращивание производства пассажирских вагонов. В июле 2023 года президента утвердил создание нового Фонда развития промышленности при Фонде реконструкции и развития для финансирования промышленных проектов и содействия местной индустрии.
Шухрат Вафаев (крайний справа). Фото: пресс-служба президента
В марте 2024 года Шавкат Мирзиёев посетил Ташкентский завод по строительству и ремонту пассажирских вагонов. Тогда планировалось наладить выпуск новых видов вагонов с широкими купе, а также специальных вагонов для горно-металлургической отрасли. Президенту представили проект выпуска на базе завода электропоездов и поездов метро.
В апреле стало известно, что доля в размере 90,02% в уставном фонде Ташкентского вагоностроительного и ремонтного завода, ранее принадлежавшая «Узбекистон темир йуллари», передана АУГА, которое, в свою очередь, передало ее в доверительное управление Transport Engineering Center в соответствии с договором от 22 января 2025 года.
В новый состав набсовета завода вошли пятеро представителей Transport Engineering Center, которые являются гражданами России. Некоторые из них связаны с российской машиностроительной группой «Трансмашхолдинг» (ТМХ), выпускающей подвижной состав для железнодорожного и городского рельсового транспорта.
С 26 апреля «Узбекистон темир йуллари» запустил новый поезд из Ташкента в Хиву, который состоит из 10 вагонов: четыре платцкартных вагона (вместимость каждого — 56 мест), четыре купейных вагона (36 мест) и два вагона СВ (18 мест). Совокупная вместимость поезда составляет 396 пассажиров.
В УТЙ отметили, что поезд способен ежегодно перевозить свыше 144,5 тыс. пассажиров. В течение двух лет планируется произвести еще 70 подобных вагонов, которые постепенно заменят старые пассажирские поезда. В результате будет создана возможность перевозки более 1 млн человек.
Летом Министерство экономики и финансов сообщило, что Ташкентский завод по строительству и ремонту пассажирских вагонов приступил совместно с российской компанией «Трансмашхолдинг» к реализации проекта по производству подвижного состава для железных дорог и метрополитена.
Ранее Spot писал, что Узбекистан закупит 8 поездов Hyundai Rotem для маршрутов через перевалы Камчик и Дарбанд.