Starlink sun’iy yo‘ldosh aloqasi yaqin vaqt ichida Qirg‘izistonda texnik ishga tushirishga tayyorlanmoqda, deya xabar berdi Qirg‘iziston Vazirlar Mahkamasi matbuot xizmati.
Kuni kecha Qirg‘iziston Vazirlar Mahkamasi raisi — Prezident Administratsiyasi rahbari Adilbek Qosimaliyev Vashingtonda SpaceX kompaniyasining Starlink yo‘nalishi bo‘yicha katta direktori Rayan Gudnayt bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Muloqot davomida tomonlar respublikada sun’iy yo‘ldosh internetini ishga tushirish bo‘yicha tizimli ishlar va pilot loyihani boshlash uchun barcha zarur ruxsatnomalarni berish jarayonini yakunlash yakunlarini sarhisob qildilar.
Xizmatning sinov tariqasida ishga tushirilishini ta’minlash bo‘yicha strategik vazifa o‘tgan yilgi muzokaralar chog‘ida tomonlar oldiga qo‘yilgan edi.
“O‘tgan davr mobaynida davlat organlari tomonidan zarur normativ-huquqiy bazani shakllantirish bo‘yicha keng qamrovli ishlar amalga oshirildi. O‘z navbatida, Starlink kompaniyasi barcha zarur talablarni bajardi va vakolatli davlat organlari bilan shartnomalar imzoladi. Uchrashuv davomida yaqin kelajakda amalga oshirilishi rejalashtirilgan xizmatning texnik ishga tushirilishiga alohida e’tibor qaratildi”, — deyiladi xabarda.
Tomonlar sun’iy yo‘ldosh internetini joriy etishdan kutilayotgan muhim ijtimoiy samarani — olis va borish qiyin bo‘lgan aholi punktlari aholisini yuqori tezlikdagi aloqa bilan ta’minlash, shuningdek, maktablar, tibbiyot muassasalari va boshqa ijtimoiy obyektlarni raqamli resurslarga ulash masalalarini muhokama qildilar.
Uchrashuv yakunida tomonlar xizmatni muvaffaqiyatli ishga tushirish va Qirg‘izistonda ijtimoiy ahamiyatga molik tashabbuslarni amalga oshirish yo‘lidagi hamkorlikni davom ettirishga hamda sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirishga tayyor ekanliklarini tasdiqladilar.
Vazirlar Mahkamasining aniqlik kiritishicha, pilot loyiha ochiqlik va teng sharoitlar tamoyillari asosida amalga oshiriladi. Unda belgilangan talablarga to‘liq javob bergan holda sun’iy yo‘ldosh interneti xizmatlarini ko‘rsatuvchi barcha kompaniyalar ishtirok etishi mumkin.
2025-yilning 13-avgustidan SpaceX kompaniyasi Qozog‘iston hududida sun’iy yo‘ldosh internet xizmatlarini rasman ishga tushirdi. Xususiy foydalanuvchilarga oyiga 23 ming tengedan ($43) boshlanadigan abonent to‘lovi bilan tarif rejalari taklif qilingan edi.
Kompaniya rasmiy veb-saytidagi xaritaga ko‘ra, O‘zbekiston va Turkmanistonda sun’iy yo‘ldosh interneti 2026-yilda ishga tushirilishi kutilmoqda.
Avvalroq Spot Samarqandda Starlink qurilmasini noqonuniy olib kirmoqchi bo‘lgan shaxs to‘xtatilgani haqida yozgandi.

Спутниковая связь Starlink готовится к техническому запуску в Кыргызстане в ближайшее время, сообщила пресс-служба Кабинета министров Кыргызстана.
Накануне председатель Кабинета министров Кыргызстана — руководитель Администрации президента Адылбек Касымалиев провел в Вашингтоне встречу со старшим директором направления Starlink компании SpaceX Райаном Гуднайтом.
В ходе диалога стороны подвели итоги системной работы по запуску спутникового интернета в республике и завершение процесса предоставления всех необходимых разрешений для старта пилотного проекта. Стратегическая задача — обеспечить пилотный запуск сервиса — перед сторонами была поставлена в ходе прошлогодних переговоров.
«За прошедший период государственными органами страны проделана комплексная работа по формированию необходимой нормативной и регуляторной базы. В свою очередь, компания Starlink выполнила все необходимые требования и подписала соглашения с уполномоченными государственными органами. В ходе встречи особое внимание было уделено предстоящему техническому запуску сервиса, который планируется осуществить в ближайшее время», — говорится в сообщении.
Стороны обсудили ожидаемый значимый социальный эффект от внедрения спутникового интернета: обеспечение доступа к высокоскоростной связи для жителей удаленных и труднодоступных населенных пунктов, а также подключение к цифровым ресурсам школ, медицинских учреждений и других социальных объектов.
По итогам встречи стороны подтвердили готовность к дальнейшему плодотворному взаимодействию и координации усилий, направленных на успешный запуск сервиса и реализацию социально значимых инициатив в Кыргызстане.
В Кабмине уточнили, что пилотный проект будет реализован на принципах открытости и равных условий. Участие в нем могут принять все компании, предоставляющие услуги спутникового интернета при условии полного соответствия установленным требованиям.
В октябре 2025 года Служба связи при правительстве Таджикистана заключила лицензионное соглашение со Starlink. В феврале космическая корпорация SpaceX запустила работу Starlink в республике.
Еще раньше спутниковая связь от Starlink официально заработала на территории Казахстана. С августа прошлого года частным пользователям предлагаются тарифные планы с абонентской платой от 23 тыс. тенге ($43) в месяц.
Согласно карте на официальном сайте компании, запуск спутникового интернета в Узбекистане и Туркменистане ожидается в 2026 году. В Кыргызстане стартовал правовой и технический этап внедрения.