Avvalroq Spot Istiqbolli loyihalar milliy agentligi (ILMA) va Markaziy bank Barqaror tokenlar aylanmasini tartibga solishning maxsus huquqiy rejimini taqdim etish tartibi to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlagani haqida yozgandi.
Lex.uz saytida e’lon qilingan hujjat “qumdon” ishtirokchilarini ro‘yxatdan o‘tkazish tartibi va ularga qo‘yiladigan talablarni o‘z ichiga oladi. Xususan, faqat O‘zbekiston rezidentlari bo‘lgan yuridik shaxslar maxsus huquqiy rejim doirasida tokenlar chiqarish huquqiga ega.
Barcha barqaror tokenlar milliy yoki xorijiy valyutada to‘liq ta’minlangan bo‘lishi kerak. Emitent Markaziy bankdagi maxsus hisob raqamida muomaladagi tokenlarning umumiy nominal qiymatidan kam bo‘lmagan zaxira summasini saqlashi shart.
Kredit yoki garov mablag‘laridan yoxud o‘zga shaxslardan boshqacha usulda jalb qilingan pullardan ta’minot sifatida foydalanish taqiqlanadi.
Markaziy bank ILMA bilan kelishgan holda, likvidlik yoki moliyaviy barqarorlik uchun xatarlar mavjud bo‘lganda, emitentga mijozlar soni va operatsiyalar hajmiga cheklovlar joriy etishni buyurishi mumkin. Tokenlar ta’minotini nazorat qilish tartibi, uning yetarliligini tasdiqlash davriyligi va hisobot shakli ular tomonidan birgalikda tasdiqlanadi.
“Qumdon” ishtirokchisi quyidagilarga majbur:
- axborot va kiberxavfsizlik uchun mas’ul shaxsni tayinlash;
- muhim ma’lumotlarning zaxira nusxasini olishni, tashqi interfeys va amaliy dasturiy interfeys (API) himoyasini ta’minlash;
- kriptografik kalitlarni generatsiya qilish, ularni saqlash va ulardan foydalanish uchun himoyalangan mexanizmlardan foydalanish, yopiq kalitlarning ochiq holda saqlanishiga yo‘l qo‘ymaslik;
- ekotizimning muhim qismlariga kirish uchun ko‘p bosqichli avtorizatsiyani joriy etish;
- mijozlardan tajriba loyihasida ishtirok etish uchun yozma rozilik olish.
“Qumdon” ishtirokchilari tomonidan tajriba loyihalarini amalga oshirish uchun kripto-aktivlar aylanmasi sohasida litsenziya talab etilmaydi. Biroq, faqat litsenziyalangan to‘lov tizimi operatori blokcheyn texnologiyalari asosida to‘lov tizimini yaratishi mumkin.
Maxsus huquqiy rejimga qo‘shilish uchun kompaniya ILMAga belgilangan shakl bo‘yicha ariza topshirishi kerak. Unga quyidagilarni ilova qilish talab etiladi:
- kompaniya va uning loyihasi to‘g‘risidagi asosiy ma’lumotlarni o‘z ichiga olgan anketa;
- loyihani amalga oshirishda sherik sifatida ishtirok etayotgan kripto-depozitariy bilan tuzilgan shartnoma nusxasi;
- mijozlarning taxminiy soni va xizmatlar ko‘rsatish to‘g‘risidagi shartnomalar (ofertalar, bitimlar) hajmi;
- tokenlarni ta’minlash uchun pul mavjudligini tasdiqlash;
- White Paper;
- ustav va boshqa ta’sis hujjatlari;
- kompaniya rahbarlari va ta’sischilari to‘g‘risidagi ma’lumotlar, agar ular chet el fuqaroligiga ega bo‘lsa — shuningdek, ularning iqtisodiy jinoyatlar bilan bog‘liq sudlanmaganligi to‘g‘risidagi ma’lumotnoma.
Hujjatlar qog‘ozda yoki ILMAning elektron pochtasi orqali qabul qilinadi. Regulyator arizani 40 ish kuni ichida ko‘rib chiqadi, biroq qo‘shimcha tekshirish zarur bo‘lsa, ko‘rib chiqish muddatini 10 ish kunidan ko‘p bo‘lmagan muddatga uzaytirishi mumkin.
Ushbu bosqich doirasida ishchi organ (ILMA Kriptoaktivlar aylanmasini rivojlantirish boshqarmasi) loyihani amalga oshirish uchun amaldagi normativ-huquqiy hujjatlardan istisnolarga bo‘lgan ehtiyojni o‘rganadi. Agar istisno zarur deb topilsa, organ bu masala bo‘yicha tegishli davlat organlari bilan maslahatlashuvlar o‘tkazadi va buni xulosada aks ettiradi.
So‘ngra ILMA ularni 15 ish kunigacha bo‘lgan muddatda (1 oygacha uzaytirilganda) kelishish uchun Markaziy bankka ko‘rib chiqish uchun ariza taqdim etadi. Shundan so‘ng agentlik 10 ish kuni ichida “qumdon” ishtirokchisini ro‘yxatdan o‘tkazish yoki buni rad etish to‘g‘risida qaror qabul qiladi.
Arizani ko‘rib chiqish, shuningdek “qumdon” ishtirokchisini ro‘yxatdan o‘tkazish uchun yig‘imlar undirilmaydi.
Dastlab maxsus huquqiy rejim 12 oy muddatga taqdim etiladi, biroq zarurat tug‘ilganda ishtirokchi muddat tugashidan kamida 30 kun oldin ariza topshirish orqali uni uzaytirishi mumkin. Pilot loyihaning maksimal davomiyligi — 3 yil.
Avvalroq Spot O‘zbekistonda kriptomayningga birinchi ruxsatdan so‘ng, unga qiziqish oshgani haqida yozgandi.

Как ранее писал Spot, Национальное агентство перспективных проектов и Центральный банк утвердили положение о специальном правовом режиме для оборота стабильных токенов (стейблкоинов).
Документ, опубликованный на Lex.uz, включает порядок регистрации участников «песочницы» и предъявляемые к ним требования. В частности, выпускать токены в рамках специального правового режима имеют право только юридические лица — резиденты Узбекистана.
Все стабильные токены должны иметь полное обеспечение в национальной или иностранной валюте. Эмитент обязан держать на специальном счету в ЦБ зарезервированную сумму не меньше общей номинальной стоимости токенов в обороте.
Запрещается использовать в качестве обеспечения кредитные или залоговые средства, либо деньги, привлеченные иным способом от сторонних лиц.
ЦБ по соглашению с НАПП может предписать эмитенту ввод ограничений на число клиентов и объем операций при наличии рисков для ликвидности или финансовой устойчивости. Порядок надзора за обеспечением токенов, периодичность подтверждения его достаточности и форма отчетности утверждаются ими совместно.
Участник «песочницы» обязан:
- назначить ответственное за информационную и кибербезопасность лицо;
- обеспечить резервное копирование важных данных, защиту внешнего интерфейса и прикладного программного интерфейса (API);
- использовать защищенные механизмы для генерации криптографических ключей, их хранения и использования, не допускать хранения частных ключей в открытом виде;
- внедрить многофакторную авторизацию для доступа к важным частям экосистемы;
- получать письменное согласие от клиентов на участие в пилотном проекте.
Для реализации участниками «песочницы» пилотных проектов не требуется лицензия в сфере оборота криптоактивов. Однако создать платежную систему на базе блокчейн-технологий может только лицензированный оператор платежной системы.
Чтобы присоединиться к специальному правовому режиму, компания должна подать в НАПП заявку по установленной форме. К ней требуется приложить:
- анкету с основной информацией о компании и ее проекте;
- копию договора с крипто-депозитарием, участвующим в реализации проекта в качестве партнера;
- ориентировочное число клиентов и объем договоров (оферты, сделок) об оказании услуг;
- подтверждение наличия денег для обеспечения токенов;
- White Paper;
- устав и другие учредительные документы;
- сведения о руководителях и учредителях компании, если они имеют иностранное гражданство — также справку об отсутствии у них судимостей, связанных с экономическими преступлениями.
Документы принимаются в бумажном виде или по электронной почте НАПП. Регулятор рассмотрит заявку в течение 40 рабочих дней, однако при необходимости дополнительной проверки может продлить срок рассмотрения не более чем на 10 рабочих дней.
В рамках этого этапа рабочий орган (Управление по развитию оборота криптоактивов НАПП) изучает потребоность в исключениях из действующих нормативно-правовых актов для реализации проекта. Если исключение будет считаться нужным, орган проведет консультации по вопросу с соответствующими госорганами и отразит это в заключении.
Затем НАПП предоставит заявку на рассмотрение в ЦБ, чтобы согласовать ее в срок до 15 рабочих дней (при продлении до 1 месяца). После этого агентство в течение 10 рабочих дней издаст решение о регистрации участника «песочницы» либо об отказе в этом.
Сборы за рассмотрение заявки, а также за регистрацию участника «песочницы» не взимаются.
Первоначально специальный правовой режим предоставляется на 12 месяцев, но при необходимости участник может продлить его, подав заявку не позже чем за 30 дней до истечения срока. Максимальная продолжительность пилотного проекта — 3 года.
Ранее Spot сообщал, что в Узбекистане вырос интерес к майнингу криптовалют после выдачи первого разрешения в январе.