O‘zbekistonda restoran va mehmonxonalarda alkogol uchun naqd pul to‘lashga ruxsat beriladi. Bu haqda 21-aprel kuni Savdo-sanoat palatasida bo‘lib o‘tgan ochiq muloqotda Soliq qo‘mitasi raisi Farrux Pulatov ma’lum qildi.
Uchrashuvda tadbirkor alkogol mahsulotlarini naqd pulsiz to‘lovlar orqali sotish masalasini ko‘tarib, “sayyohlar bilan juda ham qattiq qiynalganini” bildirdi.
“Bu bizning aybimiz, e’tiborsizligimiz. Bu bo‘yicha ishlayapmiz va yaqin kunlarda yechim taqdim etamiz — to‘g‘irlab beramiz”, — dedi Soliq qo‘mitasi raisi.
Farrux Pulatov hozirda alkogol sotiladigan restoran va mehmonxonalarda alkogol uchun alohida — karta orqali, ovqat uchun esa naqd pulda to‘lov qilish kerakligini qayd etdi.
Soliq qo‘mitasi raisi mazkur tartibga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish bo‘yicha hujjat loyihasi ishlab chiqilib, hozirda tegishli idoralar bilan kelishilayotganini ma’lum qildi. Idora ham naqd, ham naqd pulsiz to‘lov imkoniyatini ta’minlash niyatida.
alkogol, hisob-kitob, mehmonxona, naqd pulsiz hisob-kitob, umumiy ovqatlanish, mehmonxona
Farrux Pulatov (chapda) va Davron Vahobov (o‘rtada). Foto: SSP
Savdo-sanoat palatasi raisi Davron Vahobovning ta’kidlashicha, agar xorijiy sayyoh mehmonxonada spirtli ichimliklarni naqd pulga sotib olmoqchi bo‘lsa, u Uzcard yoki Humo kartasini ochish uchun bankka borishiga to‘g‘ri keladi. Natijada, “ichishni xohlagan sayyoh ichkisi ham kelmay qolib, samolyotga o‘tirib, orqasiga qaytib ketyapdi”.
Yangi tartibga ko‘ra, restoran va mehmonxonalarda alkogol uchun naqd pul to‘lashga ruxsat beriladi.
Bundan tashqari, 7-apreldan boshlab mehmonxonalarga turistik yig‘imni naqd pul ko‘rinishida qabul qilish imkoniyati berildi. Bu mamlakatga tashrif buyuruvchi sayyohlar uchun qulay shart-sharoitlar yaratish maqsadida amalga oshirildi.
O‘zbekistonda 1-apreldan boshlab alkogol va tamaki mahsulotlarini naqd pulga sotish taqiqlandi — endi bunday xaridlar uchun faqat naqd pulsiz to‘lash mumkin. Shuningdek, naqd pulga uy-joy va avtomobil sotib olish ham mumkin emas. Bu aksiz to‘lanadigan tovarlar aylanmasi ustidan nazoratni kuchaytirishga qaratilgan, biroq amalda u restoran va barlar ishini sezilarli darajada o‘zgartirdi.
Spot restoran biznesi egalari va soha vakillari bilan naqd pulsiz to‘lov jarayoni hamda bu borada yuzaga kelayotgan muammolar haqida suhbatlashdi.
Avvalroq Spot soliq to‘lashdan bo‘yin tovlagan tadbirkorlar uchun jarimalar oshirilishi haqida yozgan edi.

В ресторанах и гостиницах разрешат оплачивать алкоголь наличными. Об этом 21 апреля сообщалось в ходе открытого диалога с предпринимателями сферы общественного питания и гастрономии.
Предпринимательница подняла вопрос продажи алкогольной продукции посредством безналичных платежей, добавив, что «очень сильно намучились с туристами».
«Это наша вина, упущение. Мы работаем над этим и в ближайшие дни представим решение — все исправим», — заявил председатель Налогового комитета Фаррух Пулатов.
По его словам, сейчас сложилась ситуация, при которой в ресторанах и гостиницах, где продается алкоголь, за него необходимо платить отдельно — по карте, тогда как за еду можно расплатиться наличными. Ведомство намерено обеспечить возможность оплаты как наличными, так и безналичными способами, уже направив соответствующее предложение на рассмотрение в ответственные госорганы.
алкоголь, безналичные платежи, гостиницы, налоговый комитет, общепит
Фаррух Пулатов (слева) и Даврон Вахабов (по центру). Фото: ТПП
Председатель Торгово-промышленной палаты Даврон Вахабов отметил, что если иностранец хочет купить алкоголь в гостинице за наличные, то его сразу отправляют в банк для открытия карты Uzcard или Humo. В итоге турист, который просто хотел выпить, садится в самолет и улетает обратно.
Согласно новому порядку, в ресторанах и гостиницах разрешат оплачивать алкоголь наличными.
Кроме того, с 7 апреля гостиницам предоставили возможность принимать туристический сбор в виде наличных денег. Это сделано для создания благоприятных условий туристам, посещающим республику.
С 1 апреля в Узбекистане вступил в силу запрет на продажу алкоголя и табачной продукции за наличные — теперь такие покупки можно оплатить только безналично. Также за наличные нельзя купить жилье и авто. Мера направлена на усиление контроля за оборотом подакцизных товаров, однако на практике она заметно изменила работу ресторанов и баров.
Spot поговорил с рестораторами и представителями индустрии о том, как они работают в новых условиях безналичной оплаты и с какими проблемами уже столкнулись.