AQSH Immigratsiya va fuqarolik xizmati (USCIS) yashash guvohnomasi (Green Card) olishni xohlovchi chet elliklar uchun maqomni qayta rasmiylashtirish (Adjustment of Status) tartibini qayta ko‘rib chiqayotganini ma’lum qildi.
Yangi qoidalarga ko‘ra, mamlakatga noimmigratsion vizalar bilan kelgan chet elliklar faqat “istisno holatlarda” yashash uchun ruxsatnoma olishlari mumkin. Aksariyat arizachilar o‘zlari fuqaro bo‘lgan mamlakatdan ariza topshirishlari kerak.
“Chet elliklar o‘z mamlakatlaridan murojaat qilganda, rad etilgandan so‘ng yashirinishga va AQShda noqonuniy qolishga qaror qilganlarni topish va chiqarib yuborish zarurati kamayadi”, — dedi USCIS vakili Zak Kaler.
Xizmat sayyohlar, talabalar yoki vaqtinchalik ishchilarning kelishi “Green Card’ni rasmiylashtirishda birinchi qadam bo‘lmasligi kerakligini” ta’kidladi. Yangi siyosat tizimga “qonunda belgilanganidek ishlash” imkonini berishi kerak, deyiladi bayonotda.
Xorijdan kelib tushgan arizalarning aksariyati Davlat departamenti tomonidan diplomatik vakolatxonalarning konsullik bo‘limlari orqali ko‘rib chiqiladi.
USCIS ta’kidlashicha, tartib-qoidalarni qayta ko‘rib chiqish agentlikka boshqa vazifalarga, jumladan, “odam savdosi jabrlanuvchilariga vizalar berish, shuningdek, naturalizatsiya arizalari"ga e’tibor qaratish imkonini beradi.
Business Insider USCIS vakiliga tayanib, istisnolar “iqtisodiy jihatdan foyda keltiradigan yoki boshqa shaklda milliy manfaatlarga javob beradigan” arizachilarga berilishini ta’kidladi.
Biroq nashr tomonidan so‘ralgan tadbirkorlar va ekspertlar yangi tartibga qarshi chiqishdi. Ularning so‘zlariga ko‘ra, immigratsiya qoidalarining kuchaytirilishi AQSH iqtisodiyotiga, xususan, yuqori texnologiyali sohalarga zarar yetkazishi mumkin.
AQSHda uzoq vaqt ishlagan va Green Card olishga qaror qilgan mutaxassislar mamlakatdan chiqib ketishlari va konsulliklardagi navbatlar tufayli bir necha oy suhbat kutishlari kerak bo‘ladi. Bunda rad etilgan taqdirda, ariza beruvchida shikoyat qilish mexanizmi bo‘lmaydi.
Davlat departamenti yanvar oyida 75 davlat, jumladan, O‘zbekiston fuqarolariga immigratsion vizalar berishni to‘xtatganini e’lon qildi. Vazirlikning ta’kidlashicha, yangi chora migrantlar tomonidan rasmiylashtiriladigan nafaqalar tufayli “jamiyatga tushadigan yukni” kamaytirishga qaratilgan. Fox News ma’lumotlariga ko‘ra, cheklovlar viza tartiblari qayta ko‘rib chiqilgunga qadar “noaniq muddatga” joriy etiladi.
Bungacha Amerika ma’muriyati bir qator davlatlar, xususan, Qirg‘iziston, Tojikiston va Turkmaniston fuqarolariga viza berishda pul garovi talabini joriy etgan edi. $5 mingdan $15 minggacha bo‘lgan garov puli viza muddati tugashidan oldin jo‘nab ketgandan so‘ng yoki kirish rad etilganda qaytariladi.
Avvalroq Spot O‘zbekiston AQSH bilan mehnat migratsiyasi bo‘yicha yangi kelishuvlarga erishgani haqida yozgandi.
Tomonlar tibbiyot xodimlari, yuk mashinasi haydovchilari hamda mavsumiy ishchilarni tayyorlash va ishga joylashtirish bo‘yicha hamkorlik qiladi.

Служба иммиграции и гражданства США (USCIS) сообщила о пересмотре процедуры переоформления статуса (Adjustment of Status) для иностранцев, желающих получить вид на жительство (Green Card).
По новым правилам иностранцы, уже прибывшие в страну по неиммиграционным визам, смогут обратиться за ВНЖ на месте только в «исключительных обстоятельствах». Большинство заявителей должны подавать заявки из страны, гражданами которой являются.
«Когда иностранцы обращаются из своих стран, сокращается потребность в поиске и выдворении тех из них, кто решает уйти в тень и остаться в США нелегально после отказа», — заявил представитель USCIS Зак Калер.
Ведомство подчеркнуло, что прибытие туристов, студентов или временных работников «не должно служить первым шагом в оформлении Green Card». Новая политика должна позволить системе «работать так, как предусмотрено законом», отмечается в заявлении.
Большинство заявлений, поданных из-за рубежа, будут рассматриваться Государственным департаментом через консульские отделы диппредставительств. Как отметили в USCIS, пересмотр процедур позволит ведомству сфокусироваться на других задачах, включая «выдачу виз для пострадавших от торговли людьми, а также заявления о натурализации».
Business Insider со ссылкой на представителя USCIS отмечает, что исключения будут предоставляться заявителям, которые «приносят пользу с точки зрения экономики или отвечают национальным интересам в другом виде».
Однако опрошенные изданием предприниматели и эксперты высказались против нового порядка. По их словам, ужесточение иммиграционных правил может повредить экономике США и, в частности, высокотехнологичным секторам.
Специалисты, долгое время работавшие в США и решившие получить Green Card, должны будут выезжать из страны и в течение нескольких месяцев ждать собеседования из-за очередей в консульствах. При этом в случае отказа у заявителя не будет механизма обжалования.
Госдеп США в январе объявил о приостановке выдачи иммиграционных виз гражданам 75 стран, включая Узбекистан. В ведомстве заявили, что новая мера призвана сократить «нагрузку на общество» из-за оформляемых мигрантами пособий. По данным Fox News, ограничения вводятся на «неопределенный срок» до пересмотра визовых процедур.
До этого американская администрация ввела требование денежного залога при выдаче виз гражданам ряда государств — в частности, Кыргызстана, Таджикистана и Туркменистана. Залог от $5 тыс. до $15 тыс. будет возвращаться после отъезда до истечения срока действия визы либо при отказе во въезде.
Ранее Spot писал, что Узбекистан договорился с Logan University о совместном обучении медперсонала для работы на рынке США.