O‘zbekiston delegatsiyasi AQSHning Nyu-York shahrida o‘tgan Xalqaro migratsiyani ko‘rib chiqish forumi (IMRF) doirasida bir qator xalqaro tashkilot va kompaniyalar bilan uchrashuvlar o‘tkazdi. Bu haqda Migratsiya agentligi matbuot xizmati xabar berdi.
Migratsiya agentligi rahbari Behzod Musayev O‘zbekistonda migratsiya sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar, kasbiy va til tayyorgarlik tizimi hamda xalqaro hamkorlik natijalari haqida axborot berdi.
Xalqaro migratsiya tashkiloti bosh direktori o‘rinbosari Ugochi Deniyels bilan mamlakatidan tashqarida ishlayotganlar huquqlarini ta’minlash, hamda Toshkentda o‘tkaziladigan Xalqaro Migratsiya forumni tashkiliy masalalari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuvda AQSHning Logan University tibbiyot universiteti bilan AQSH mehnat bozori uchun tibbiyot xodimlarini maqsadli tayyorlash, qo‘shma ta’lim dasturlarini yo‘lga qo‘yish va inson resurslarini rivojlantirish bo‘yicha hamkorlik shartnomasi imzolandi.
Shuningdek, Missouri Trucking School haydovchilik maktabi vakillari bilan 160 soatlik maxsus o‘quv dasturi orqali yuk avtomobili haydovchilarini AQSH standartlari asosida tayyorlash va ishga joylashtirish mexanizmi muhokama qilindi.
AQSH qishloq xo‘jaligi ish beruvchilari kengashi va Migratsiya agentligi o‘rtasida ish beruvchilar ishtirokida mehnat forumi tashkil etish, mavsumiy ish dasturlarini kengaytirish masalasi ko‘rib chiqildi.
Head Honchos mavsumiy ish rekruting tashkiloti bilan H-2A vizalarini rasmiylashtirish, Amerikada O‘zbekistonning qishloq xo‘jaligi sohasidagi kadrlar salohiyatini targ‘ib qilish, 8−10 haftalik tayyorlov dasturlarini yo‘lga qo‘yishga kelishildi.
Shu bilan birga, Ballon Stoll yuridik firmasi bilan AQSHda O,H-2A, H-2B, H-1B va E vizalari orqali ish imkoniyatlari hamda ushbu malakatda ishlayotgan o‘zbekistonliklar huquqiy himoyasi mexanizmlarini kuchaytirish to‘g‘risida muloqot olib borildi.
Avvalroq Spot Qatar Airways O‘zbekistondan 1600 dan ortiq mutaxassisni ishga olishni rejalashtirayotgani haqida yozgandi.

Агентство миграции Узбекистана провело переговоры по вопросам рабочей силы с несколькими компаниями и организациями в США, сообщила пресс-служба ведомства.
В ходе рабочей поездки директор агентства Бехзод Мусаев встретился с делегацией Logan University. Стороны подписали соглашение о партнерстве в сфере целевой подготовки медицинских работников и в разработке совместных программ обучения.
Также Мусаев провел переговоры с компанией Missouri Trucking School, посвященные обучению водителей грузового автотранспорта по специальной 160-часовой программе для последующей отправки на работу в США.
Затем директор агентства принял участие в переговорах с Национальным советом работодателей в сфере сельского хозяйства США (NCAE). Их темой стало расширение программ сезонной работы и организация трудового форума с участием американских компаний.
После этого Мусаев встретился с представителями рекрутинговой организации Head Honchos. Стороны договорились о продвижении в США кадрового потенциала Узбекистана, содействии в оформлении для сельхозработников виз H-2A и организации для них подготовительных программ сроком 8−10 недель.
Представители юридической фирмы Ballon Stoll обсудили с Мусаевым возможности работы для узбекистанцев по визам H-2A, H-2B, H-1B, E и O. Также на встрече затрагивались вопросы усиления правовой защиты для трудовых мигрантов.
Кроме того, Мусаев вместе с представителями Министерства иностранных дел и посольства Узбекистана в США принял участие в Международном форуме обзора миграции (IMRF). Мероприятие под эгидой Международной организации по миграции при ООН (МОМ) проходило в Нью-Йорке с 5 по 8 мая.
На форуме Мусаев представил реформы в сфере миграции, работу над системой профессиональной и языковой подготовки. Он подчеркнул значение миграции не только как экономической потребности, но и как инвестиции в человеческий капитал.
Также глава Агентства миграции встретился с заместителем гендиректора МОМ Угочи Дэниелсом. На переговорах обсуждались вопросы защиты прав граждан, работающих за пределами страны, и подготовка к международному форуму по миграции в Ташкенте.