Qatar kompaniyalari o‘zbekistonlikni uyushgan holda ishga qabul qilishni kengaytiradi. Bu haqda Migratsiya agentligi xabar bermoqda.
Agentlik rahbari Behzod Musayev 5-may kuni Amirlik mehnat vaziri Ali bin Sayid bilan muzokaralar o‘tkazdi. Ularda tibbiyot, turizm, aviatsiya va IT kabi talab yuqori bo‘lgan yo‘nalishlar bo‘yicha maqsadli tayyorlov kurslarini ishga tushirish masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunida tomonlar ishchi guruh tuzish hamda Qatar Mehnat va Sog‘liqni saqlash vazirliklari vakillarining O‘zbekistonga tashrifi to‘g‘risida kelishib oldilar. Qatar standartlari bo‘yicha tibbiyot xodimlarini tayyorlash dasturi yo‘lga qo‘yiladi.
O‘zbekiston delegatsiyasi, shuningdek, Jusour davlat rekruting tashkiloti rahbari Abdulhadi Barkan bilan ham uchrashdi. Unda sentabr oyida 50 dan ortiq ish beruvchi ishtirokida O‘zbekiston-Qatar mehnat forumini tashkil etish masalasi muhokama qilindi.
Navbatdagi uchrashuv Qatar Airways aviakompaniyasi vitse-prezidenti Fathi Atti ishtirokida bo‘lib o‘tdi. Kompaniya iyun oyi oxirigacha bortkuzatuvchi, muhandis, aeroport xizmati xodimi kabi yuqori maoshli lavozimlarga 65 nafar nomzodni tanlab olishni rejalashtirmoqda.
Kelajakda aviatashuvchi parvoz va muhandislik ishi, mexanika va elektrotexnika kabi sohalarda 1600 nafar oliy ma’lumotli mutaxassisni jalb qilish loyihasini ishga tushiradi.
Avvalroq Spot Saudiya Arabistoni O‘zbekistondan shifokor va quruvchilarni ishga jalb qilishi haqida yozgandi.

Катарские компании расширят организованный набор граждан Узбекистана на работу. Об этом сообщает Агентство миграции.
Директор ведомства Бехзод Мусаев 5 мая провел переговоры с министром труда эмирата Али бин Сайедом. На них обсуждался запуск целевых подготовительных курсов для набора по таким востребованным направлениям, как медицина, туризм, авиация и IT-сфера.
По итогам встречи стороны договорились о создании рабочей группы и о визите в Узбекистан представителей катарских министерств труда и здравоохранения. Будет запущена программа подготовки медперсонала по катарским стандартам.
Узбекистанская делегация также встретилась с главой государственной рекрутинговой организации Jusour Абдулхади Барканом. Их темой стала организация в сентябре Узбекистанско-катарского трудового форума с участием свыше 50 работодателей.
Еще одна встреча прошла с участием вице-президента авиакомпании Qatar Airways Фатхи Атти. Компания планирует до конца июня выбрать 65 кандидатов для устройства на высокооплачиваемые должности — бортпроводников, инженеров, сотрудников служб аэропортов.
В дальнейшем авиаперевозчик запустит проект по привлечению 1600 специалистов с высшим образованием в таких сферах, как летное и инженерное дело, механика и электротехника.
Ранее Spot писал, что Саудовская Аравия будет привлекать медиков, инженеров и строителей из Узбекистана.