O‘zbekiston va Saudiya Arabistoni mehnat muhojirlarini uyushgan holda qabul qilishni kengaytirishga kelishib oldi. Bu haqda Migratsiya agentligi xabar berdi.
Agentlik direktori Behzod Musayev delegatsiya tarkibida Tashqi ishlar vazirligi va O‘zbekistonning Ar-Riyoddagi elchixonasi vakillari bilan birgalikda qirollikka tashrif buyurdi.
Tomonlar o‘zbekistonliklarni tizimli qonuniy ishga joylashtirish mavzusida bir qator uchrashuvlar o‘tkazdilar.
Inson resurslari va ijtimoiy rivojlanish vaziri o‘rinbosari Ahmad Al-Sharqiy bilan bo‘lib o‘tgan muzokaralarda mehnat bozorining yangi strategiyasi va xorijiy ishchi kuchini jalb qilish mexanizmlari muhokama qilindi.
Saudiya tomoni malaka darajalari (boshlang‘ich, o‘rta, oliy) bo‘yicha beriladigan yangi ish vizalari tizimi tafsilotlarini taqdim etdi.
Agentlik Saudiya Arabistoni Mehnat vazirligi bilan qo‘shma ishchi guruh tuzishga kelishib oldi. Tibbiyot, turizm, qurilish va muhandislik sohalarida o‘zbekistonliklarni ishga joylashtirish rejalashtirilgan.
O‘zbekistonda ushbu sohalarda xalqaro standartlar asosida kadrlar tayyorlash yo‘lga qo‘yiladi. Ish izlovchilar Saudiya kompaniyalariga ishga joylashish uchun majburiy bo‘lgan malaka imtihonlarini topshiradilar.
Shuningdek, mehmonlar KDOT rekruting tashkiloti va yirik ish beruvchilar vakillari bilan uchrashdi. Suhbat mavzusi talab yuqori bo‘lgan mutaxassisliklar bo‘yicha maqsadli o‘qitish va kasbiy tayyorlash dasturlarini joriy etish bo‘ldi.
2025-yil sentabr oyida Inson resurslari va ijtimoiy rivojlanish vazirligining Jidda va Makka bo‘yicha departamenti o‘zbekistonlik diplomatlar bilan mavsumiy ishchilarni yollash masalasini muhokama qilgan edi. O‘shanda tomonlar hajga qassob va quruvchilarni jalb qilish masalasini ishlab chiqishga kelishib olgan edi.

Узбекистан и Саудовская Аравия договорились расширить организованный набор трудовых мигрантов. Об этом сообщило Агентство миграции.
Директор агентства Бехзод Мусаев посетил королевство в составе делегации совместно с представителями Министерства иностранных дел и посольства Узбекистана в Эр-Рияде. Стороны провели ряд встреч на тему системного легального трудоустройства узбекистанцев.
На переговорах с заместителем министра человеческих ресурсов и социального развития Ахмадом Аль-Шарки обсуждались новая стратегия рынка труда и механизмы привлечения зарубежной рабочей силы. Саудовская сторона представила детали новой системы рабочих виз, выдаваемых по уровням квалификации (начальная, средняя, высшая).
Агентство договорилось создать совместную рабочую группу с саудовским Минтруда. Планируется наладить устройство на работу узбекистанцев в сферах медицины, туризма, строительства и инженерного дела.
В Узбекистане будет организована подготовка кадров в указанных сферах на основе международных стандартов. Соискатели будут сдавать квалификационные экзамены, обязательные для трудоустройства в саудовских компаниях.
Также гости встретились с представителями рекрутинговой организации KDOT и крупных работодателей. Темой разговора стало внедрение программ целевого обучения и профессиональной подготовки по востребованным специальностям.
В сентябре 2025 года департамент Министерства человеческих ресурсов и социального развития по Джидде и Мекке обсуждал с узбекистанскими дипломатами наем сезонных работников. Тогда стороны договорились проработать вопрос привлечения мясников и строительных работников во время хаджа.
Ранее Spot писал, что Узбекистан расширит связи в сфере сезонной занятости с США, Великобританией и Южной Кореей.