2025-yil yanvaridan 2026-yilning birinchi yarmigacha Hududgazta’minot tizimida korrupsiyaga qarshi nazorat doirasida qator qonunbuzarliklar aniqlanib, xodimlar va kontragentlarga nisbatan choralar ko‘rildi. Bu haqda Energetika vaziri birinchi o‘rinbosari Umid Mamadaminov ma’lum qildi.
Davlat xaridlari bo‘yicha 200 ta kontragent tekshirilib, 180 tasiga ijobiy xulosa berilgan, 20 ta holatda esa manfaatlar to‘qnashuvi yoki boshqa salbiy omillar sabab shartnoma tuzish rad etilgan. Salbiy xulosalarning asosiy sababi — nomzodlarning 50% dan ortig‘i tanlovdagi ish va xizmatlarni ilgari bajarmagan bo‘lishi.
Manfaatlar to‘qnashuvini aniqlash bo‘yicha 2025-yilda 180 ta ehtimoliy holat bartaraf etilgan. 2026-yil boshidagi yillik deklaratsiyalar tahlilida esa 14 ta real va 726 ta ehtimoliy manfaatlar to‘qnashuvi aniqlanib, ular yuzasidan profilaktik choralar ko‘rilgan.
Korrupsiyaga moyilligi yuqori deb baholangan 9 158 nafar xodim bilan yakka tartibdagi profilaktik suhbatlar tashkil etilgan. Shunga qaramay, 2025-yil yanvaridan hozirgacha Hududgazta’minot’ning quyi tizimlarida 59 ta holatda 67 nafar xodim korrupsiyaviy jinoyat ustida qo‘lga olingan.
Vazirlik tahliliga ko‘ra, gazlashtirish jarayonida poraxo‘rlik holatlari sohaning to‘liq raqamlashtirilmagani, korrupsiyaviy xavflar saqlanib qolgani, ayrim iste’molchilarning gaz tarmoqlariga ulanish tartibini yaxshi bilmasligi hamda korrupsiyaga moyil xodimlarga yaratilgan noqonuniy imkoniyatlardan kelib chiqmoqda.
Korrupsion xavflarni kamaytirish uchun gaz tarmoqlariga ulanish va texnik shart berish jarayonlari HGT-onlayn platformasi orqali raqamlashtirildi. Tizimda sun’iy intellekt joriy etilib, u Adliya vazirligi bazalari bilan integratsiya qilindi. Hozircha loyiha Toshkentda sinov tariqasida ishlamoqda.
Noqonuniy pul talab qilish va qoidabuzarliklarni yashirish holatlarining oldini olish uchun E-ma'muriy dasturi ishga tushirilib, 2 478 nafar mahalla gazchisi va 451 nafar muhandis planshetlar bilan ta’minlandi. Dalolatnomalarni qog‘oz shaklida rasmiylashtirishdan voz kechilib, xodimlar bodi-kameralar bilan jihozlanmoqda.
Qarzdorlikni sun’iy kamaytirish bilan bog‘liq korrupsion xavflarni kamaytirish maqsadida eski gaz hisoblagichlarini almashtirish jarayoni ham nazoratga olingan. Hozir mamlakat bo‘yicha 104 215 ta xonadonda eski rusumdagi gaz hisoblagichlari mavjud.
Suyultirilgan gaz ta’minoti sohasida esa Face ID tizimi joriy etilib, 2026-yil martidan boshlab butun mamlakat bo‘yicha ishga tushirildi. 984 nafar gaz ta’minotchisi maxsus planshetlar bilan ta’minlangan va maishiy gaz ballonlari endilikda faqat yuzni tanish tizimi orqali tarqatilmoqda. Shuningdek, suyultirilgan gaz uchun hisob raqami ochish va hujjatlarni rasmiylashtirish Davlat xizmatlari markazlari orqali amalga oshirilmoqda.
Avvalroq Spot gaz ta’minotidagi tekshiruvlarda 1,44 trln so‘mlik noqonuniy iste’mol fosh etilgani haqida yozgan edi.

Как ранее писал Spot, Министерство энергетики подвело итоги борьбы с коррупцией в сфере газоснабжения за 2025 год и первое полугодие 2026 года.
С января 2025 года правоохранительные органы задержали 67 сотрудников «Худудгазтаъминота» при совершении коррупционных правонарушений — в общей сложности 59 случаев, сообщил первый заместитель министра энергетики Умид Мамадаминов в ходе брифинга. Он выделил три основных коррупционных риска в газовой отрасли.
Первый — взятки при газификации.
«Случаи получения взятки в обмен на газификацию происходят из-за того, что данная сфера не полностью цифровизирована, сохраняются коррупционные лазейки, а также из-за недостаточных знаний потребителей о газификации своих домов», — пояснил он.
Для устранения риска в Ташкенте в пилотном режиме внедрена система (HGT-online) оформления технических условий с использованием искусственного интеллекта и интеграции в баз данных Центра государственных услуг Минюста — прием заявки, установка точки подключения и оформление документа осуществляются без участия человека.
Второй риск — неоформление нарушений или получение денег в обмен на уменьшение ущерба при инвентаризации из-за слабого контроля. В ответ 2478 махаллинских газовиков и 451 инженер обеспечены планшетами, оформление актов полностью переведено в цифровой формат, бумажные акты отменены, разработано программное обеспечение и мобильное приложение E-ma'muriy. Также принимаются меры по оснащению боди-камерами всех сотрудников, вступающих в контакт с потребителями.
Третий риск — вымогательство при замене старых неэлектронных счетчиков.
«Старые приборы учета газа не отправляют данные о расходе газа потребителем в программу в режиме онлайн, что помогает лицам, склонным к коррупции, уменьшить или не показывать задолженность по старому прибору учета при замене на новый электронный прибор учета», — объяснил замминистра.
По его данным, старые счетчики до сих пор используются в 104 215 домохозяйствах по всей стране — 102 431 квартире в многоэтажных домах и 1784 частных домах.
В сфере сжиженного газа с марта 2026 года во всех регионах заработала система Face ID: 984 сотрудника оснащены планшетами, и баллоны отпускаются потребителям только через систему распознавания лиц. В сфере закупок за полтора года проверено 200 контрагентов, 20 из них получили отказ в заключении договора из-за конфликта интересов или других негативных обстоятельств.
По результатам проверки деклараций о конфликте интересов за 2025 год было выявлено 180 потенциальных конфликтов интересов. При анализе ежегодных деклараций, поданных в январе 2026 года, обнаружены еще 14 реальных и 726 потенциальных конфликтов. По выявленным нарушениям комиссии по этике приняли соответствующие меры, а для предотвращения потенциальных конфликтов проведены профилактические мероприятия.