Oliy Majlis Qonunchilik palatasi qurilishi tugallanmagan ko‘p kvartirali uylarda fuqarolarning yashashiga noqonuniy ruxsat berishning oldini olishga qaratilgan qonun loyihasini uch o‘qishda ma’qulladi. Bu haqda quyi palata matbuot xizmati xabar berdi.
Qayd etilishicha, so‘nggi yillarda shaharsozlik sohasini takomillashtirish bo‘yicha tizimli islohotlar amalga oshirilayotganiga qaramay, foydalanishga rasman qabul qilinmagan ko‘p qavatli uylarda fuqarolarning yashashiga ruxsat berish holatlari uchramoqda. Bu esa fuqarolar xavfsizligiga tahdid tug‘dirishi va sohadagi mas’uliyatni kuchaytirishni talab qilmoqda.
Qonun loyihasi bilan Jinoyat kodeksiga ko‘p kvartirali uylar qurilishiga mas’ul shaxslar yoki mansabdor shaxslar tomonidan foydalanishga qabul qilinmagan uylarga fuqarolarning ko‘chib kirishiga yo‘l qo‘yganlik uchun to‘g‘ridan to‘g‘ri jinoiy javobgarlik belgilash taklif etilmoqda.
Shuningdek, Shaharsozlik kodeksiga buyurtmachi va pudratchilar zimmasiga foydalanishga qabul qilinmagan ko‘p kvartirali uylarga fuqarolarning ko‘chib kirishiga yo‘l qo‘ymaslik choralarini ko‘rish majburiyatini yuklovchi normalar kiritilishi nazarda tutilgan.
Muhokamalar davomida deputatlar qonun loyihasi yuzasidan savollar va takliflar bildirdi. Yakunda hujjat deputatlar tomonidan qabul qilinib, Senatga yuborildi.
Avvalroq Spot ko‘p qavatli uylarni ruxsatsiz qurganlar jazolanishi haqida yozgan edi. Senat ma’qullagan qonunga ko‘ra, Qurilish inspeksiyasi ruxsatisiz ko‘p qavatli uy qurganlar 185,4 mln so‘mgacha jarimaga tortiladi.

Законодательная палата приняла сразу в трех чтениях проект закона о предотвращении проживания граждан в недостроенном жилье. Об этом сообщает пресс-служба нижней палаты Олий Мажлиса.
При рассмотрении документа отмечалось растущее количество случаев проживания в многоквартирных домах, строительство которых не завершено и которые не сданы в эксплуатацию. Ставится задача усилить превентивные меры в целях обеспечения безопасности граждан, а также повысить ответственность строительного бизнеса.
В Уголовный кодекс предлагается внести норму о прямой ответственности лиц, ответственных за строительство, или должностных лиц за допущение проживания граждан в недостроенных многоквартирных домах.
Также документ включает поправки в Градостроительный кодекс. Они обязывают заказчиков и подрядчиков принимать меры и не допускать заселения граждан в дома, не принятые в эксплуатацию в установленном порядке.
Сейчас документ ожидает одобрения Сенатом. После этого его должен будет подписать президент, чтобы он вступил в законную силу.
На предыдущей неделе Сенат одобрил проект закона о совершенствовании системы госконтроля в строительной сфере. Он предусматривает штрафы до 450 БРВ (185,4 млн сумов) за строительство зданий без разрешения, до 5 лет лишения свободы при повторном нарушении, а также расширяет полномочия Строительной инспекции.
Ранее Spot писал, что в Сергелийском районе Ташкента приостановили строительство многоэтажного дома из-за нарушений.