Hujjat bond omborini tashkil etish, uning hududida joylashtiriladigan tovarlarni bojxona nazorati va rasmiylashtirishning vaqtinchalik tartibini belgilaydi. Shuningdek, unda bond omborlariga qo‘yiladigan talablar ko‘rsatiladi.
Bond ombori import tovarlarni “erkin ombor” rejimida bojxona nazorati ostida saqlash va ularni keyinchalik maxsus elektron savdo maydonchalari (marketpleyslar) orqali jismoniy shaxslarga sotish uchun mo‘ljallangan.
Bond ombori hududida tovarlarni saqlashdan tashqari ularni sotishga tayyorlash va tashish bilan bog‘liq quyidagi operatsiyalarga ruxsat etiladi:
- saralash;
- partiyalarni shakllantirish;
- qadoqlash va qayta qadoqlash;
- markalash (aksiz markalaridan tashqari);
- oddiy yig‘ish va hokazo.
Bond ombori qanday ishlaydi?
Bond omborini erkin ombor faoliyati uchun litsenziyaga ega bo‘lgan va obyektni bond omborlari reyestriga kiritgan kompaniya tashkil etishi mumkin. Reyestrni yuritish uchun Bojxona qo‘mitasi javob beradi.
Bond ombori kamida 15 ming kvadrat metr maydonga ega bo‘lishi va bojxona organlari bilan integratsiyalashgan elektron hisobga olish tizimidan foydalanishi kerak. Operator marketpleys bilan hamkorlik yoki sheriklik to‘g‘risida shartnoma tuzishi kerak.
Omborni reyestrga kiritish mulkdorning arizasi va belgilangan talablarga muvofiqligini tasdiqlovchi hujjatlar asosida amalga oshiriladi. Bojxona qo‘mitasi arizani 10 ish kuni ichida ko‘rib chiqib, omborni reyestrga kiritish yoki rad etish to‘g‘risida qaror qabul qiladi.
Import tovarlari bond omboriga yetkazilgach, ularning egasi 15 kun ichida tovarlarni “erkin ombor” bojxona rejimiga joylashtirish uchun yuk bojxona deklaratsiyasini topshirishi kerak. Deklaratsiyada quyidagilar ko‘rsatiladi:
- 1-grafada (deklaratsiya turi) — birinchi bo‘limda “IM”, ikkinchi bo‘limda 73 kodi, uchinchi bo‘limda “BO”;
- 31-grafada (yuk joylari va tovar tavsifi) — har bir tovarning TIF TN kodi;
- 49-grafada (ombor nomi) — erkin ombor litsenziyasining raqami va berilgan sanasi.
Shuningdek, bond omboriga joylashtiriladigan tovarlar deklaratsiyasida ularning soni chakana savdo uchun o‘lchov birliklarida (dona, juft, komplekt) ko‘rsatilishi talab etiladi. Bond omborlariga tortib yoki quyib sotiladigan tovarlarni joylashtirishga yo‘l qo‘yilmaydi.
Deklaratsiya bojxona organlari tomonidan xavflarni boshqarish tizimida belgilangan yo‘laklar asosida rasmiylashtiriladi.
Bond omborlaridagi tovarlarga nisbatan notarif tartibga solish choralari qo‘llanilmaydi, shuningdek ruxsatnomalar mavjudligi tekshirilmaydi (fitosanitariya nazoratidan o‘tkazilishi lozim bo‘lgan tovarlar bundan mustasno).
Tovarlar qanday sotiladi?
Bond omborlaridagi tovarlarni faqat Istiqbolli loyihalar milliy agentligining maxsus elektron savdo platformalari reyestriga kiritilgan kompaniyalar sotishi mumkin. Buning uchun ular quyidagi talablarga javob berishi kerak:
- O‘zbekistonda ro‘yxatdan o‘tgan yuridik shaxs bo‘lishi;
- shaxsga doir ma’lumotlarni himoya qilish to‘g‘risidagi qonunchilik talablariga rioya qilishi;
- onlayn yoki virtual kassaga ega bo‘lishi;
- O‘zbekiston bo‘ylab yuk tashish uchun o‘z avtoparkiga ega bo‘lishi yoki yetkazib berish xizmatini ko‘rsatuvchi tashkilot bilan shartnoma tuzgan bo‘lishi;
- bojxona omboriga ega bo‘lishi yoki bojxona ombori operatori bilan ombor xizmatlari bo‘yicha shartnoma tuzgan bo‘lishi;
- buyurtma topshirish punktlari, operatsion omborlar (saralash markazlari) va boshqa logistika infratuzilmasi tarmog‘iga ega bo‘lishi.
Marketpleysni maxsus elektron savdo platformalari reyestriga kiritish haqidagi arizani Istiqbolli loyihalar milliy agentligi 10 ish kuni ichida ko‘rib chiqadi.
Platforma uchinchi tomon sotuvchilari nomidan agent (subagent yoki komissioner) sifatida ham, tovarlarni mustaqil sotuvchi sifatida ham faoliyat yuritishi mumkin. Uchinchi tomon sotuvchilarini ro‘yxatdan o‘tkazish talablari platformalarning o‘zi tomonidan belgilanadi.
Tovar jismoniy shaxsga sotilganda, u bond omboridan ombor egasi yoki bojxona brokeri rasmiylashtirgan jo‘natish deklaratsiyasi asosida chiqariladi. Tovarni chiqarishga marketpleys barcha belgilangan bojxona to‘lovlarini to‘liq to‘lagandan keyin ruxsat beriladi.
Sotilgan tovar jo‘natish deklaratsiyasi rasmiylashtirilganidan so‘ng 3 kun ichida bond omboridan olib chiqilishi kerak.
Agar bond omboriga joylashtirilgan tovar 2 yil ichida sotilmasa, u quyidagi bojxona rejimlaridan biriga o‘tkaziladi: reeksport, yo‘q qilish, davlat foydasiga voz kechish yoki erkin muomalaga chiqarish. Oxirgi holatda tovar egasi bojxona to‘lovlarini umumiy tartibda to‘lashi shart.
Shavkat Mirziyoyev 13-apreldagi qarori bilan 1-iyuldan import mahsulotlarini vaqtincha saqlash uchun bond omborlari tizimini joriy etish bo‘yicha ikki yillik huquqiy eksperimentni boshlashni belgilagan. U orqali marketpleyslar tovarlarni aholiga shaxsiy ehtiyojlari uchun sotishi mumkin.
Yangi tizimda ayrim tovarlar uchun alohida bojxona to‘lovlari qo‘llanadi. Jumladan, smartfon, noutbuk, planshet va ayrim elektr jihozlari uchun yagona bojxona to‘lovi 5%, kiyim-kechak, poyabzal, o‘yin konsollari va ayrim boshqa tovarlar uchun esa 3% etib belgilangan.
Avvalroq Spot Ozon o‘zbekistonlik sotuvchilarga komissiyalarni 2 baravar kamaytirib, hisob-kitoblarni so‘mga o‘tkazgani haqida yozgandi.

Кабинет министров 16 июля утвердил положение об организации бондовых складов и продажи товаров с них. Постановление опубликовано на Lex.uz.
Документ устанавливает временный порядок создания бондового склада, таможенного контроля и оформления размещаемых на его территории товаров. Также в нем обозначаются требования к бондовым складам.
Бондовый склад предназначается для хранения импортных товаров под таможенным надзором в режиме «свободного склада» и их дальнейшей продажи физлицам через специальные площадки электронной торговли (маркетплейсы).
Помимо хранения товаров, на территории бондового склада разрешаются операции, связанные с их подготовкой к реализации и перевозке:
- сортировка;
- формирование партий;
- упаковка и переупаковка;
- маркировка (кроме акцизных марок);
- простая сборка
Как работает бондовый склад
Организовать бондовый склад может компания, имеющая лицензию на деятельность свободного склада и включившая объект в реестр бондовых складов. За ведение реестра отвечает Таможенный комитет.
Бондовый склад должен иметь площадь не менее 15 тыс. кв. метров и использовать интегрированную с таможенными органами систему электронного учета. Оператор должен заключить договор о сотрудничестве или партнерстве с маркетплейсом.
Включение склада в реестр проводится по заявлению от владельца с приложением документов, подтверждающих выполнение требований. Таможенный комитет рассмотрит заявление за 10 рабочих дней, после чего примет решение о включении склада в реестр либо об отказе.
После доставки импортных товаров на бондовый склад владелец товаров должен подать грузовую таможенную декларацию в течение 15 дней для их помещения в режим «свободный склад». При заполнении декларации потребуется указать:
- в графе 1 (тип декларации) — «ИМ» в первом подразделе, код 73 во втором подразделе и «БО» в третьем подразделе;
- в графе 31 (грузовые места и описание товаров) — идентификационный код (ТН ВЭД) каждого товара;
- в графе 49 (наименование склада) — номер и дату выдачи лицензии свободного склада.
Также в декларации помещаемых на бондовый склад товаров требуется указать их количество в единицах измерения для розничной продажи (штуки, пары, комплекты). Не допускается помещение на бондовые склады товаров, продаваемых на вес или розлив.
Декларация оформляется таможенными органами на основании установленных коридоров в системе управления рисками. К товарам на бондовых складах не применяются меры нетарифного регулирования, а также не проводятся проверки наличия разрешений (кроме товаров, подлежащих фитосанитарному контролю).
Как продаются товары
Продавать товары с бондовых складов могут компании, внесенные в реестр специальных электронных торговых платформ Национальным агентством перспективных проектов. Для этого они должны отвечать следующим условиям:
- зарегистрированное в Узбекистане юридическое лицо;
- соблюдение требований законодательства о персональных данных;
- онлайн-касса или виртуальная касса;
- наличие автопарка для перевозки грузов по Узбекистану или договор с организацией, оказывающей услуги доставки;
- наличие таможенного склада либо договор на оказание складских услуг с оператором таможенного склада;
- сеть пунктов выдачи заказов, операционных складов (сортировочных центров) и другой логистической инфраструктуры.
Заявка маркетплейса на включение в реестр специальных электронных торговых платформ будет рассматриваться НАПП в течение 10 рабочих дней.
Платформа может выступать в качестве как агента (субагента, комиссионера) для сторонних продавцов, так и самостоятельного продавца товаров. Требования для регистрации сторонних продавцов устанавливаются платформами самостоятельно.
В случае продажи физлицу товар выпускается с бондового склада на основании декларации отправления, поданной владельцем или таможенным брокером. Выпуск товаров разрешается после полной уплаты маркетплейсом установленных таможенных платежей.
Проданный товар должен быть вывезен с бондового склада в трехдневный срок после оформления декларации отправления.
Если размещенный на бондовом складе товар не был продан за 2 года, он подлежит переводу в один из четырех режимов — реэкспорт, уничтожение, отказ в пользу государства или выпуск для свободного обращения. В последнем случае владелец должен внести таможенные платежи за товар в общеустановленном порядке.
Шавкат Мирзиёев 13 апреля постановил запустить с 1 июля двухгодичный правовой эксперимент по организации бондовых складов для временного хранения импортной продукции. Через них маркетплейсы смогут продавать товары населению для собственных нужд.
Для ряда товаров в рамках новой системы действует особый порядок взимания таможенных платежей. Смартфоны, ноутбуки, планшеты и ряд электроприборов облагаются единым таможенным платежом в 5%, одежда, обувь, игровые консоли и некоторые другие товары — в 3%.
Ранее Spot писал, что Ozon вдвое снизил комиссии для продавцов из Узбекистана и перевел расчеты в сумы.