O‘zbekiston suzuvchi valyuta kursi rejimiga amal qilish va kurs shakllanishiga aralashish amaliyotiga qaytmaslik niyatida. Bu haqda Markaziy bank raisi Timur Ishmetov Financial Times nashriga bergan intervyusida ma’lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, xorijiy kapital oqimidan kelib chiqadigan xatarlarni baholashda investitsiyalar tarkibini hisobga olish zarur.
Jumladan, O‘zbekiston qarz olishdan ko‘ra to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarga (TXI), ayniqsa uzoq muddatli investitsiyalarga ko‘proq e’tibor qaratishi kerak.
Ishmetov Markaziy bankning valyuta kursi bo‘yicha pozitsiyasiga ham to‘xtaldi. Uning so‘zlariga ko‘ra, mamlakatda valyuta kursini boshqarishga urinishlar bo‘yicha salbiy tajriba bor. Shu sababli O‘zbekiston bu xatolarni takrorlamoqchi emas.
“Biz suzuvchi valyuta kursi tarafdorimiz. Valyuta kursini boshqarish bo‘yicha o‘zimizning yomon tajribamiz bor. Bu xatolarni takrorlamaslikni bizga kimdir o‘rgatishi shart emas”, — deya ta’kidladi u.
Markaziy bank rahbarining so‘zlariga ko‘ra, suzuvchi kursga o‘tish qariyb 10 yil davom etgan uzoq muddatli islohotlar natijasi bo‘lgan. Shu sababli regulyator valyuta kursi bilan yana “o‘ynash” va tanlangan rejimdan voz kechish niyatida emas.
Shu bilan birga, Ishmetov iqtisodiyot barqarorligini yanada oshirishga xizmat qilishi kerak bo‘lgan bir nechta yo‘nalishni ta’kidladi.
“Biz qarz olishdan ko‘ra to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarga ko‘proq e’tibor qaratishimiz, milliy valyuta va iqtisodiy rivojlanishga katta ahamiyat berishimiz kerak”, — dedi u.
Uning so‘zlariga ko‘ra, iqtisodiy o‘sish nafaqat tashqi qarzlar, balki ichki daromadlarni oshirish hisobiga ham ta’minlanishi kerak.
Avvalroq Spot Timur Ishmetov Markaziy bank to‘liq mustaqilligi, stavka bo‘yicha hukumat bosimi yo‘qligini aytgandi.

Узбекистан намерен придерживаться режима плавающего валютного курса и не возвращаться к практике вмешательства в его формирование. Об этом председатель Центрального банка Тимур Ишметов заявил в интервью Financial Times.
По его словам, при оценке рисков от притока иностранного капитала необходимо учитывать структуру инвестиций. В частности, Узбекистану следует делать больший акцент на прямых иностранных инвестициях (ПИИ), особенно долгосрочных, а не на заимствованиях.
Отдельно Ишметов отметил позицию ЦБ по валютному курсу. По его словам, страна имеет негативный опыт попыток управлять курсом, поэтому не намерена повторять эти ошибки.
«Мы привержены плавающему валютному курсу. У нас есть собственный плохой опыт игры с валютным курсом. Нам не нужно, чтобы кто-то учил нас не повторять эти ошибки», — подчеркнул он.
По словам главы ЦБ, переход к плавающему курсу стал результатом многолетних реформ, которые продолжались около 10 лет. Поэтому регулятор не намерен «больше играть» с валютным курсом и отказываться от выбранного режима.
Тимур Ишметов. Фото: скриншотТимур Ишметов. Фото: скриншот
При этом Ишметов выделил несколько направлений, которые должны способствовать большей устойчивости экономики.
«Мы должны больше сосредоточиться на прямых иностранных инвестициях, а не на заимствованиях, больше внимания уделять национальной валюте и экономическому развитию», — сказал он.
По его словам, рост экономики должен обеспечиваться не только за счет внешних заимствований, но и за счет увеличения внутренних доходов.