7-sentabrdan Parkent-Toshkent-Parkent yo‘nalishida elektr poyezd qatnovi yo‘lga qo‘yildi. Bu haqda O‘zbekiston temir yo‘llari xabar berdi.
Yo‘nalishda Rossiyada ishlab chiqarilgan, 586 nafar yo‘lovchiga mo‘ljallangan olti vagonli EP3D poyezdi qatnaydi. Kompaniya ma’lumotiga ko‘ra, yo‘l vaqti taxminan 50 daqiqani tashkil etadi.
Kattalar uchun chipta narxi 10 ming so‘m, 10 yoshgacha bo‘lgan bolalar uchun esa 6,5 ming so‘m etib belgilangan.
Yangi elektr poyezdni ishga tushirish uchun Baytqo‘rg‘on-Parkent yo‘nalishida elektrlashtirilgan temir yo‘l tarmog‘i qurildi. Uzunligi 24 kilometr bo‘lgan liniya qurilishi 2025-yil yanvarida boshlangan.
Loyiha doirasida uchta temir-beton ko‘prik, bitta avtomobil yo‘l o‘tkazgichi va suv o‘tkazish uchun 76 ta inshoot qurildi. Shuningdek, 16 ta yangi temir yo‘l kesishmasi tashkil etildi.
Prezident matbuot xizmatiga ko‘ra, yo‘l qurilishi 2025-yil iyunida — Shavkat Mirziyoyevning Parkent tumaniga tashrifi vaqtida deyarli yakunlangan. Joriy yil aprelida Transport vazirligi ushbu uchastkadagi qurilish ishlari to‘liq yakunlanganini ma’lum qilgan.
Bundan tashqari, Parkentda 50 o‘rinli temir yo‘l vokzali foydalanishga topshirildi.
O‘zbekiston temir yo‘llari yangi yo‘nalish Parkent tumanini turistik maskan sifatida rivojlantirish va yangi ish o‘rinlari yaratishda muhim ahamiyatga ega ekanini ta’kidladi.
Kompaniya elektr poyezdlar qatnovi tumanga sayyohlar oqimini oshirishiga umid qilmoqda.
Avvalroq Spot Urganch aeroporti va Xiva o‘rtasida muntazam poyezd qatnovi boshlangani haqida yozgandi.

С 7 сентября из Ташкента в Паркент и обратно начинает курсировать регулярный электропоезд, сообщает «Узбекистон темир йуллари».
На маршруте используется состав ЭП3Д российского производства из шести вагонов, рассчитанный на 586 пассажиров. Как отмечают в компании, время в пути займет около 50 минут. Из Паркента поезд отправляется в 6:52, а с вокзала столицы — в 18:24.
Цена билета для взрослых составляет 10 000 сумов, для детей до 10 лет — 6500 сумов.
Для запуска новой электрички была построена электрифицированная железнодорожная ветка Байткурган — Паркент. Работы по созданию 24-километровой линии начались в январе 2025 года.
В рамках проекта были построены три моста из железобетонных конструкций, один автомобильный путепровод, 76 сооружений для пропуска воды. Также были организованы 16 новых железнодорожных переездов.
По данным пресс-службы президента, строительство путей было почти завершено в июне 2025 года — к моменту визита Шавката Мирзиёева в Паркентский район. В апреле этого года Минтранс сообщил о полном завершении строительных работ на участке.
Кроме того, в Паркенте была открыта железнодорожная станция на 50 мест.
УТЙ подчеркнула значение новой ветки для развития Паркентского района как туристического направления и для создания новых рабочих мест. Запуск поездов будет способствовать привлечению в район туристов, ожидают в компании.
Ранее Spot писал, что между аэропортом Ургенча и Хивой стартовали регулярные рейсы электропоезда CR200J.