Serbiya bir yildan so‘ng uzoq masofaga uchuvchi ballistik raketalar ishlab chiqarishni boshlaydi va bu sohada O‘zbekiston bilan hamkorlik qilishga tayyor. Bu haqda Serbiya prezidenti Aleksandr Vuchich Shavkat Mirziyoyevning mamlakatga rasmiy tashrifi doirasida Belgradda bo‘lib o‘tgan Serbiya-O‘zbekiston biznes-forumida ma’lum qildi.
Vuchichning so‘zlariga ko‘ra, Serbiya mudofaa sanoatini rivojlantirmoqda, ba’zi davlatlardan texnologiyalar transferini olmoqda va boshqalarga texnologiyalar uzatmoqda. U o‘z nutqi davomida mudofaa vazirining moddiy-texnik ta’minot bo‘yicha o‘rinbosari Nenad Miloradovichdan mamlakat uzoq masofali ballistik raketalar ishlab chiqarishni qachon boshlashi mumkinligini so‘radi. Miloradovich bu bir yildan keyin sodir bo‘lishi mumkinligini aytdi.
“Bir yildan so‘ng uzoq masofaga uchuvchi ballistik raketalar ishlab chiqarishni boshlaymiz va bu borada ham sizlar bilan hamkorlik qilishga tayyormiz. Bu Serbiyada biz juda kam gapiradigan yangiliklar, ammo ular bizning texnologik va fundamental taraqqiyotimizdan, shuningdek, sanoatimiz taraqqiyotidan dalolat beradi va mutaxassislarimiz allaqachon katta yutuqlarga erishdilar va men aytganimdek, bir yildan so‘ng biz buni ham amalga oshira olamiz, bu sohada o‘zbekistonlik birodarlarimiz va do‘stlarimiz bilan hamkorlik qilishga tayyormiz”, — dedi prezident Vuchich.
Forumda O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev Belgradda mamlakatning maxsus diplomatik vakolatxonasi ochilishi va ikki davlat o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaqatnovlarni yo‘lga qo‘yishni jadallashtirish haqida ma’lum qildi.
Prezidentning so‘zlariga ko‘ra, diplomatlar kelasi haftadayoq Serbiyaga yetib borishi va Serbiya kompaniyalariga o‘zbekistonlik hamkorlar bilan ishbilarmonlik aloqalarini rivojlantirishda yordam berishni boshlashi kerak.
“Kecha do‘stim, Serbiya prezidenti bilan jiddiy va samarali muzokaralarimizdan so‘ng, to‘laqonli elchixona ochilishini kutmasdan, Belgradda maxsus diplomatik vakolatxona ochishga qaror qildim. Kelgusi haftadayoq bu yerga diplomatlarni tayinlaymiz va yuboramiz, ular zudlik bilan Serbiya kompaniyalariga o‘zbekistonlik hamkorlar bilan barcha sohalarda ishbilarmonlik aloqalarini rivojlantirishda yordam berishni boshlaydi”, — dedi Mirziyoyev.
Avvalroq Spot Shavkat Mirziyoyev va Aleksandr Vuchich Strategik sheriklik munosabatlarini o‘rnatish to‘g‘risida qo‘shma deklaratsiyani imzolagani haqida yozgan edi.

Serbia will begin producing long-range ballistic missiles within a year and is ready to cooperate with Uzbekistan in this area. Serbian President Aleksandar Vučić said this at the Serbia-Uzbekistan Business Forum in Belgrade, held as part of Uzbek President Shavkat Mirziyoyev’s official visit to Serbia.
According to Vučić, Serbia is developing its defense industry, receiving technology transfers from some countries and transferring technologies to others. During his speech, he asked Nenad Miloradović, Serbia’s Deputy Minister of Defense for Material Resources, when the country would be able to start producing long-range ballistic missiles. Miloradović replied that this could happen within a year.
“In a year, we will begin producing long-range ballistic missiles, and we are also ready to cooperate with you in this area. This is news that we rarely talk about in Serbia, but it demonstrates our technological and fundamental progress, as well as, of course, the progress of our industry. Our specialists have already achieved significant results, and I believe that, as I said, in a year we will be able to achieve this as well, while being ready to cooperate in this area with our brothers and friends from Uzbekistan”, Vučić said.
aleksandar vučić, serbia, shavkat mirziyoyev
At the same forum, Uzbek President Shavkat Mirziyoyev announced the opening of a special diplomatic mission in Belgrade and plans to accelerate the launch of direct air service between the two countries.
According to him, diplomats are expected to arrive in Serbia as early as next week and begin helping Serbian companies develop business ties with Uzbek partners.
“Yesterday, following serious and fruitful negotiations with my friend, the President of Serbia, I decided to open a special diplomatic mission in Belgrade without waiting for the opening of a full-fledged embassy. As early as next week, we will appoint and send diplomats here, who will immediately begin assisting Serbian companies in developing business ties with Uzbek partners in all areas”, Mirziyoyev said.