Toshkent va Belgrad o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaqatnovlar yaqin 7−8 oy ichida yo‘lga qo‘yilishi rejalashtirilgan. Bu haqda Serbiya prezidenti Aleksandr Vuchich Shavkat Mirziyoyevning mamlakatga rasmiy tashrifi doirasida bo‘lib o‘tgan Serbiya-O‘zbekiston biznes forumida ma’lum qildi.
“Ushbu loyihani amalga oshirish imkonsiz narsa emas va ishonchim komilki, biz parvozlarni 7−8 oy ichida, uzog‘i bilan shu paytdan boshlab yo‘lga qo‘yamiz. Shunday qilib, siz Belgrad-Toshkent muntazam yo‘nalishi bo‘yicha sayohat qilishingiz mumkin bo‘ladi”, — dedi Vuchich.
Uning so‘zlariga ko‘ra, to‘g‘ridan to‘g‘ri reysning yo‘lga qo‘yilishi ikki davlat o‘rtasidagi, jumladan, odamlar va kompaniyalar o‘rtasidagi aloqalarni rivojlantirishga xizmat qiladi. Vuchich yangi yo‘nalishning sayyohlik salohiyatini ham ta’kidladi.
aleksandr vuchich, aviaqatnov, belgrad, parvozlar, serbiya, shavkat mirziyoyev
“O‘zbekiston, Samarqand, Buxoro va Toshkentga ko‘proq sayyohlar keladi va ishonchim komilki, O‘zbekistondan ham mamlakatimizga ko‘plab odamlar tashrif buyuradi”, — dedi Serbiya prezidenti.
2025-yil oktabr oyida Air Serbia Belgraddan Toshkent yoki Samarqandga to‘g‘ridan-to‘g‘ri reyslarni yo‘lga qo‘yish imkoniyatini ko‘rib chiqayotgani haqida xabar berilgan edi. Aviakompaniya yakuniy qarorni yo‘nalishlarning tijorat salohiyatini baholaganidan so‘ng qabul qilishni rejalashtirgan.
Spot, avvalroq, O‘zbekiston va Serbiya erkin savdo to‘g‘risidagi bitimni qabul qilishni rejalashtirayotgani haqida yozgandi.

Прямое авиасообщение между Ташкентом и Белградом планируют запустить в течение ближайших 7−8 месяцев. Об этом сообщил президент Сербии Александр Вучич на бизнес-форуме Сербия — Узбекистан, который проходит в рамках официального визита Шавката Мирзиёева в республику.
«Реализация этого проекта не является чем-то недостижимым, и я уверен, что мы запустим рейсы в течение 7−8 месяцев, самое позднее с этого момента. Таким образом, вы сможете путешествовать по регулярному маршруту Белград — Ташкент», — сказал Вучич.
По его словам, запуск прямого рейса будет способствовать развитию связей между двумя странами, в том числе между людьми и компаниями. Вучич также отметил туристический потенциал нового маршрута.
авиарейсы, александр вучич, сербия
«В Узбекистан, в Самарканд, Бухару и Ташкент будет приезжать больше туристов, и я уверен, что в нашу страну прибудет большое количество людей из Узбекистана», — заявил президент Сербии.
В октябре 2025 года сообщалось, что Air Serbia рассматривает возможность запуска прямых рейсов из Белграда в Ташкент или Самарканд. Окончательное решение авиакомпания планировала принять после оценки коммерческого потенциала маршрутов.
Ранее Spot писал, что Сербия и Узбекистан будут сотрудничать в сфере выпуска электроники и автомобильных деталей.