Avvalroq Spot 7-sentabr kuni Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston aholisini suyultirilgan gaz bilan ta’minlash sohasidagi islohotlar bo‘yicha takliflarni ko‘rib chiqqani haqida yozgandi.
Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Atom energiyasi agentligi (O‘zatom) direktori Azim Ahmedxadjayev O‘zbekiston 24 telekanaliga bergan intervyusida O‘zbekistonda integratsiyalashgan AES qurilishi uchun zarur muhandislik infratuzilmasini yaratish ishlari boshlanganini ma’lum qildi.
Bu suv tarmoqlarini tortish, elektr tarmoqlarini o‘tkazish, shuningdek, avtomobil va temiryo‘l qurilishini o‘z ichiga oladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, mutaxassislar tegishli vazirlik va idoralar bilan birgalikda bo‘lajak qurilish maydoniga borib, zarur ishlarning ko‘lami va hajmini o‘rgangan, hisob-kitoblarni aniqlashtirgan hamda loyiha hujjatlarini ishlab chiqishni boshlagan.
Atom shaharchasini qurish bo‘yicha ham alohida topshiriq berilgan. Birinchi bosqichda 10 ming kishini uy-joy bilan ta’minlash uchun ko‘p qavatli uylar qurish rejalashtirilmoqda. Mutaxassislar loyihaning birinchi bosqichini amalga oshirish masalalarini ham joyida o‘rgangan.
“Prezident doimo, birinchi navbatda, sifat, muddat va xavfsizlikni ta’minlash bo‘yicha topshiriqlarni qo‘yadi. Prezident bizdan talab qilayotgan uchta asosiy omil aynan shular”, — dedi O‘zatom rahbari.
Uning so‘zlariga ko‘ra, ushbu talablardan kelib chiqib, O‘zatom prezidentga taqdim etilgan rejalarni amalga oshirish va qo‘shimcha topshiriqlarni bajarishga kirishadi.
AESning birinchi bosqichini 2029-yilgacha yakunlash rejalashtirilmoqda. Shunda quvvati 55 MVt bo‘lgan birinchi kichik modul reaktori ishga tushiriladi.
Yana olti oy o‘tib, xuddi shunday quvvatga ega ikkinchi reaktor ham ishga tushiriladi. Natijada kichik AESning ikki energiya bloki umumiy 110 MVt quvvatga ega bo‘ladi.
Avvalroq Spot O‘zatom AES qurilishini nazorat qilish uchun qo‘shma muhandislik korxonasi tashkil etishi haqida yozgandi.

Как ранее писал Spot, 7 сентября Шавкат Мирзиёев рассмотрел предложения реформ в сфере обеспечения узбекистанцев сжиженным газом.
Директор Агентства по атомной энергии при Кабинете министров («Узатом») Азим Ахмедхаджаев в интервью телеканалу O’zbekiston 24 сообщил, что в Узбекистане начались работы по обеспечению строительства интегрированной АЭС необходимой инженерной инфраструктурой. Речь идет о подведении воды, прокладке электросетей, а также строительстве автомобильных и железных дорог.
По его словам, совместно с профильными министерствами и ведомствами специалисты выезжали на место будущего строительства, где изучили масштаб и объем необходимых работ, уточнили расчеты и приступили к разработке проектной документации.
Отдельное поручение касается строительства атомного городка. На первом этапе планируется возвести многоэтажные дома для обеспечения жильем 10 тыс. человек. Специалисты также изучили на месте вопросы реализации первого этапа проекта.
«Президент всегда ставит в первую очередь поручения по обеспечению именно качества, сроков и безопасности. Вот эти три основополагающих фактора, которые требует от нас президент», — отметил глава «Узатома».
По его словам, с учетом этих требований «Узатом» приступит к реализации представленных президенту планов и выполнению дополнительных поручений.
Первый этап АЭС планируется завершить к 2029 году. Тогда будет запущен первый малый модульный реактор мощностью 55 МВт, еще через шесть месяцев — второй с такой же мощностью. Таким образом, общая мощность двух блоков малой АЭС составит 110 МВт.
Ранее Spot писал, что «Узатом» создаст совместное инжиниринговое предприятие для контроля строительства АЭС.