Davlat statistika qoʻmitasining xabar berishicha, may oyida Oʻzbekistonga 503,6 ming xorijiy sayyoh tashrif buyurdi.
2021-yilga nisbatan mehmonlar oqimi 3,6 barobar oshdi. Oʻtgan yilning may oyida respublikaga turizm maqsadida kelgan xorijliklar soni bor-yoʻgʻi 140,2 ming kishini tashkil qilgan edi.
Avvalgidek, mamlakatlar kesimida sayyohlarning katta qismi MDH davlatlaridan kelmoqda. Oylik sayyohlik oqimining 94% dan ortigʻi besh qoʻshni davlat hissasiga toʻgʻri keladi.
Bir oy davomida Oʻzbekistonga qariyb 170 ming qozogʻistonlik tashrif buyurdi. Ikkinchi oʻrinda 141,3 ming sayyoh bilan Qirgʻiziston, uchinchi oʻrinda 116 ming sayyoh bilan Tojikiston joylashgan.
Toʻrtinchi oʻrinni Rossiya egalladi, may oyida respublikaga 47,5 ming sayyoh kelgan. Bundan tashqari, Oʻzbekistonga 1000 nafar Belarus fuqarosi ham tashrif buyurgan.
Mart oyida rossiyalik turoperatorlar Oʻzbekistonga sayohatlarga talab ortishi haqida taxmin qilgan edi. Asosiy omillardan biri “Mir” milliy rus tizimining kartalari bilan hisob-kitob qilish uchun infratuzilmaning mavjudligi edi.
Sanoat hisobotlariga asoslanib, prognoz maʼlum darajada amalga oshdi. Odamlar Rossiyadan respublikaga nafaqat anʼanaviy ekskursiyalar, balki Visa va Mastercard kartalariga ariza topshirish uchun ham keldilar. Oʻzbekiston hatto “karta-turlar” uchun eng mashhur yoʻnalishga aylangan.
Uzoq xorij davlatlari ichida Turkiya may oyida mamlakatga tashrif buyurgan sayyohlar soni boʻyicha birinchi oʻrinda turmoqda:

В мае Узбекистан посетили 503,6 тысячи иностранных туристов. Об этом сообщили в Госкомстате.
По отношению к 2021 году поток гостей вырос в 3,6 раза. В мае прошлого года число иностранцев, посетивших республику в туристических целях, составило всего 140,2 тысяч человек.
Как и раньше, в разрезе стран абсолютное большинство туристов прибывает в Узбекистан из стран СНГ. На пять стран ближнего зарубежья пришлось более 94% месячного турпотока.
Так, за месяц почти 170 тысяч казахстанцев посетили Узбекистан — по этому показателю Казахстан лидирует. На втором месте идёт Кыргызстан со 141,3 тысячами туристов, следом идёт Таджикистан со 116 тысячами.
Четвёртое место досталось России — оттуда в республику в мае прибыло 47,5 тысяч туристов. Кроме того, в Узбекистане побывали 1000 белорусских граждан.
В марте российские туроператоры спрогнозировали повышение спроса на поездки в Узбекистан. Одним из главных факторов назвали наличие инфраструктуры для расчётов картами национальной российской системы «Мир».
Судя по отраслевым сообщениям, прогноз в некоторой степени оправдался. Из России в республику едут не только на традиционные экскурсии, но и для оформления карт Visa и Mastercard. Узбекистан даже стал самым востребованным направлением «карточных туров».
Из стран дальнего зарубежья первое место по количеству туристов, посетивших страну в мае, держит Турция:
- Турция — 6,4 тыс человек;
- Германия — 2,2 тысяч;
- Франция — 1,7 тысяч;
- США — 1,5 тысяч;
- Корея — 1,4 тысяч;
- Индия — 1,3 тысяч;
- Израиль — 1,3 тысяч;
- Великобритания — 1,1 тысяч;
- Италия — около 700;
- Испания — около 500.
Ранее Spot писал, что в Азербайджане число туристов из Узбекистана выросло в 4,3 раза.
Gbob Bobo
Молодцы центрбанк. Могут ведь работать, один тур из россии стоит почти 100 тысяч рублей. И половина остается у гас