Oʻzbekiston Rossiya fuqarolari orasida Visa yoki Mastercard bank kartalariga ariza topshirish istagida boʻlgan eng mashhur davlatga aylandi. Bu haqda ATORʼga tayanib, “Kommersant” xabar bermoqda.
Endi ruslarga 4 ta davlatga “karta-turlar” taklif etiladi. Bunga Oʻzbekistondan tashqari Armaniston, Belarus va Serbiya kiradi. Biroq, Armaniston va Oʻzbekiston yoʻnalishlariga talab ancha yuqori, deyiladi xabarda.
Turoperatorlar buni bir qancha omillar kombinatsiyasi bilan izohlashadi. Birinchidan, bu mamlakatlar rossiyalik sayyohlarga uzoq vaqtdan beri yaxshi maʼlum, ikkinchidan, u yerga toʻgʻridan-toʻgʻri reyslar mavjud. Uchinchidan, bu ikki davlat banklarida kartani tez va oson — 1−2 kun ichida chiqarish mumkin.
Shuningdek, Oʻzbekiston va Armaniston banklarining sanksiyalar ostida qolish ehtimoli Belarusnikiga qaraganda kamroq. Yaqin xorijning boshqa mamlakatlarida (masalan, Qozogʻiston) norezidentlar uchun yanada qattiqroq talablar mavjud va kartani chiqarish koʻproq vaqt talab etadi.
Oʻzbekiston Rossiyada “karta turizmi” boʻyicha yetakchiga aylandi. Armaniston siyosiy beqarorlik tufayli ayrim mijozlar uchun jozibadorligini biroz yoʻqotmoqda, deya qayd etadi ATOR.
Maxsus paketlardan tashqari, operatorlar diqqatga sazovor joylarga muntazam ekskursiyalarni sotib olayotganda ixtiyoriy xizmat sifatida kartani chiqarishni taklif qilishadi. Oʻzbekistonda bu jarayon bir soatdan bir ish kunigacha davom etadi, deydi ular.

Узбекистан стал самой популярной страной у граждан России, желающих оформить банковскую карту Visa или Mastercard. Об этом сообщает «Ъ» со ссылкой на АТОР.
Сейчас россиянам предлагают «карточные туры» в 4 страны. Кроме Узбекистана, сюда входят Армения, Беларусь и Сербия. Однако армянское и узбекистанское направления пользуются заметно более высоким спросом, подчёркивается в сообщении.
Туроператоры объясняют это совокупностью факторов. Во-первых, эти страны давно и хорошо знакомы российским туристам, а во-вторых — туда есть прямые авиарейсы. В-третьих, карту в банках этих двух стран можно оформить быстро и просто — за 1−2 дня.
Наконец, узбекистанские и армянские банки меньше рискуют попасть под санкции по сравнению с белорусскими. В других странах ближнего зарубежья (например, Казахстан) действуют более строгие требования для нерезидентов, а оформлять карту дольше.
Лидером по «карточному туризму» в России стал Узбекистан. Армения несколько теряет привлекательность для некоторых клиентов из-за политической нестабильности, отмечают в АТОР.
Кроме специальных пакетов, операторы предлагают оформление карты как опциональную услугу при покупке обычных экскурсионных туров. В Узбекистане процесс занимает от одного часа до одного рабочего дня, говорят они.
На фоне санкций против банковской отрасли России, введённых после начала боевых действий в Украине, Visa и Mastercard сначала отключили от систем подсанкционные банки, а с 11 марта — и вовсе перестали работать в России.
За ними последовали другие международные платёжные системы — карты, выпущенные ими ранее, работают только внутри России. Негласно ограничила работу с российскими банками и UnionPay.
В этой ситуации российские туроператоры начали предлагать туры в Ташкент за банковскими картами. Первопроходцем в этом деле стал «Веди Групп». Уже в апреле отмечался высокий спрос на узбекистанское направление, включая «карточные туры».