O‘zbekiston Turkiyaning “Esan Eczacibasi” kompaniyasi bilan Uchquloch konini o‘zlashtirish bo‘yicha kelishuvga erishdi. Bu haqda Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
Unga ko‘ra, Laziz Qudratov kompaniyaning bosh direktori Savash Shahin bilan mazkur loyihani amalga oshirish bo‘yicha bitimni imzoladi.
Loyiha kon-boyitish majmuasi va qo‘rg‘oshinli mahsulotlarni qayta ishlash zavodini qurish orqali rangli metallar (rux, qo‘rg‘oshin, kadmiy, vismut, kumush) ishlab chiqarishni tashkil etishga qaratilgan.
Muzokaralar davomida tomonlar O‘zbekistonda qo‘shimcha investitsiya loyihalarini amalga oshirish masalasini kelishib olishdi.
“Esan Eczacibasi” kompaniyasi 1978-yilda tashkil etilgan va dastlab keramika ishlab chiqaruvchilari uchun xom ashyo qazib olish bilan shug‘ullangan.
Kompaniya konlarga ishlov berish va ulardan foydalanishga ixtisoslashgan, 40dan ortiq karerlarni boshqaradi va 8ta xomashyoni qayta ishlash zavodiga ega.
Dunyoning 40 dan ortiq mamlakatlarida faoliyat yuritadi. Kompaniyada 2500 ga yaqin xodim ishlaydi.
Avvalroq O‘zbekiston Turkiya bilan xalqaro yuk tashuvlarini to‘liq elektron ruxsatnoma tizimiga o‘tkazishi haqida xabar berilgandi.

Узбекистан договорился с турецкой компанией Esan Eczacıbaşı о разработке месторождения Учкулач, передаёт пресс-служба МИПТ.
Гендиректор компании Саваш Шахин накануне встретился с министром Лазизом Кудратовым. Стороны обсудили реализацию совместных проектов вокруг месторождения полиметаллических руд в Фаришском районе Джизакской области.
По итогам встречи Кудратов и Шахин подписали инвестиционное соглашение по проекту освоения Учкулача. При участии Esan Eczacıbaşı будет построен горно-обогатительный комплекс.
На будущем производстве планируется получать из руды цветные металлы — цинк, свинец, кадмий, висмут, серебро. Кроме того, турецкая компания поможет построить близ месторождения завод по переработке свинцово-содержащей продукции.
Кроме того, участники встречи обсуждали вопрос реализации дополнительных инвестиционных проектов в горной промышленности.
Ранее Spot писал, что турецкую Proyapi привлекли к проекту платной трассы Ташкент-Самарканд
Компания Esan Eczacıbaşı была создана в 1978 году и изначально занималась добычей сырья для производителей керамики. Сейчас она эксплуатирует свыше 40 карьеров для добычи каолина, кварца, цинка, свинца, а также управляет 8 заводами по переработке ископаемого сырья. Компания реализует свыше 150 наименований продукции в Турции и ещё более чем в 40 странах.