Janubiy Koreyaning “TG Holding” kompaniyasi O‘zbekistonda investitsiya loyihalarini boshlamoqda. Bu haqda “O‘zcharmsanoat” uyushmasi matbuot xizmati xabar berdi.
Uyushma raisi Faxriddin Boboev bilan Koreya kompaniyasi rahbari Sang Jin Kong boshchiligidagi delegatsiya o‘rtasidagi uchrashuvda loyihalarni boshlashning amaliy jihatlari ko‘rib chiqildi.
Avvalroq tomonlar mamlakatning sanoat, ishlab chiqarish, xizmat ko‘rsatish sohalariga sarmoya kiritish bo‘yicha kelishuvga erishgandi. Koreya kompaniyasi investitsiya loyihalarining dastlabki yo‘nalishlarini belgiladi.
Xususan, kompaniya charm-poyabzal, kosmetologiya, energetika, xizmat ko‘rsatish sohalarida loyihalarni amalga oshiradi. Buning uchun $150 mln sarmoya yo‘naltiriladi. dastlabki bosqichda esa $35 mln ajratiladi.
“Biz dastlabki loyihalarimiz yo‘nalishlarini belgilab oldik. To‘rtta yo‘nalishda joriy yilning noyabr oyidan ishni boshlaymiz”, — dedi “TG Holding” kompaniyasi rahbari Sang Jin Kong.
Loyiha doirasida, kompaniya O‘zbekistonda Koreya brendlarining poyabzal, kiyim-kechak va attorlik buyumlar, sun’iy charm tayyorlash bo‘yicha yangi korxonalarni barpo etadi.
Qayd etilishicha, huquqiy maslahatlar ko‘rsatish bo‘yicha ishchi guruh tuzilgan. Kompaniyaning dastlabki loyihalari kelasi oydan boshlanadi. Tomonlar investitsiyalarni jalb etish hamda yo‘nalishlar bo‘yicha loyihalarni boshlash to‘g‘risida kelishuv memorandumini, uyushmaga a’zollikka qabul qilish bo‘yicha shartnomani imzolashdi.
Avvalroq Italiyaning “Assomac” assotsiatsiyasi O‘zbekistonda texnologik markaz barpo etishni rejalashtirayotgani haqida xabar berilgandi. U charmsanoat va tekstil sanoati uchun uskunalar ishlab chiqarishni qamrab olib, unga $1,5 mln yo‘naltiriladi.

Корейская компания TG Holding готовится к запуску в Узбекистане совместных кожгалантерейных производств. Об этом сообщили в «Узчармсаноат».
Директор фирмы Конг Сан-джин встретился с главой ассоциации Фахриддином Бобоевым в Ташкенте. Стороны обсудили практические вопросы реализации инициатив, согласованных во время поездки делегации «Узчармсаноат» в Южную Корею две недели назад.
TG Holding подготовила план реализации своих первых инвестпроектов в Узбекистане. Компания вложит $35 млн в кожевенно-обувную отрасль республики, а также в косметическую, энергетическую и сервисную сферу.
При участии холдинга предполагается запустить производства обуви, одежды и аксессуаров корейских брендов. Кроме этого, стороны намерены создать завод искусственной кожи.
Часть выпущенной будущими фабриками продукции планируется экспортировать на рынки Кореи и других азиатских стран, а также в Европу. В дальнейшем компания также рассчитывает наладить поставки обуви местных поставщиков за рубеж.
Работу по вышеперечисленным направлениям в Узбекистане планируется начать уже в ноябре. На встрече был подписан меморандум о сотрудничестве в привлечении инвестиций, а также договор о приёме TG Holding в «Узчармсаноат».
Холдинг также изучает возможности для инвестиций в другие отрасли. Всего он рассчитывает вложить в узбекистанские проекты до $150 млн.
Ранее Spot писал о планах итальянских кожевенно-обувных предприятий открыть в Узбекистане технологический центр за $1,5 млн.