O‘zbekistondagi xususiy kompaniyalar rahbarlari “PwC” konsalting kompaniyasi o‘tkazgan so‘rovnomada eng yaxshi biznes yetakchisi uchun ovoz berdi.
“PwC” kompaniyasining “CEO Survey” so‘rovi respublikada ikkinchi marta o‘tkazildi. Uning asosiy mavzusi mamlakat va jahonda ro‘y berayotgan voqealarning biznes jarayonlariga, rentabellik va xususiy sektor transformatsiyasiga ta’sirini tahlil qilish bo‘ldi.
Hammasi bo‘lib 38 ta mahalliy kompaniya rahbarlari o‘rtasida so‘rov o‘tkazildi. Ular orasida Andrey Dankov (Milk Euro Food), Kamran G‘ulomov (Central Asian University), Vatslav Garant (Air Products), Oybek Xalilov (Mosaic Insurance Group) va boshqalar bor.
2022-yil yakunlari bo‘yicha O‘zbekistondagi eng yaxshi bosh direktor deb ko‘pchilik respondentlar tomonidan “Korzinka” supermarketlar tarmog‘ini o‘z ichiga olgan “Anglesey Food” kompaniyasi asoschisi, “Newmax Technologies” (MyTaxi, Express24, Workly, Maxtrack) loyihalari hammuassisi, BookCafe, “TEAM” universiteti hammuassisi va Vasiylik kengashi a’zosi Zafar Hoshimov topildi.
So‘rov ishtirokchilari Hoshimovning strategik fikrlash qobiliyati, biznes yuritishda oqilona va uzoqni ko‘ra bilish, tez o‘zgarib borayotgan global tendensiyalar sharoitida qaror qabul qilishda moslashuvchanlik va tezkorlik kabi fazilatlarini qayd etdilar. Ular talabga ega bo‘lgan tovar va xizmatlarni o‘z vaqtida joriy etish imkoniyatini, shuningdek, tadbirkor kompaniyalarining mijozlarga yuqori e’tiborini ta’kidladilar.
2021-yilgi tadqiqotda ham Hoshimov mamlakatdagi eng yaxshi biznes rahbari sifatida tan olingan. Unda respondentlar moslashuvchanlikni, tegishli tovar va xizmatlarni o‘z vaqtida joriy etishni, shuningdek, iste’molchilarning unga bo‘lgan ishonchini ta’kidladilar.
Zafar Hoshimovning o‘zi moslashuvchanlik va tadbirkorlikni muvaffaqiyatli bosh direktorning asosiy fazilatlari deb atagan. U, shuningdek, uzoq muddatli o‘sish uchun barqarorlikka sodiqlik muhimligini ta’kidladi.

Главы частных компаний Узбекистана в опросе консалтинговой компании PwC проголосовали за лучшего руководителя бизнеса.
Исследование PwC CEO Survey проводилось в республике второй раз. Его главной темой стал анализ влияния событий в стране и мире на бизнес-процессы, доходность и трансформацию частного сектора.
Всего были опрошены 38 руководителей местных компаний. Среди них — Андрей Даньков (Milk Euro Food), Камран Гуламов (Central Asian University), Вацлав Гарант (Air Products), Ойбек Халилов (Mosaic Insurance Group) и другие.
Лучшим CEO в Узбекистане большинство респондентов считает Зафара Хашимова — основателя семейства компаний Anglesey Food, куда входит сеть супермаркетов Korzinka, соучредителя проектов Newmax Technologies (MyTaxi, Express24, Workly, Maxtrack), BookCafe, сооснователя и члена Совета попечителей TEAM University.
Участники опроса отмечали такие качества Хашимова, как навыки стратегического мышления, рациональность и дальновидность в ведении бизнеса, адаптивность и скорость принятия решений в условиях быстро изменяющихся мировых трендов. Ими выделялись умение своевременно внедрять востребованные товары и услуги, а также высокая клиентоориентированность компаний бизнесмена.
В исследовании 2022 года Хашимов также был признан лучшим руководителем бизнеса в стране. Тогда респонденты отмечали адаптивность, своевременное внедрение актуальных товаров и услуг, а также доверие потребителей к нему.
Сам Зафар Хашимов назвал «адаптивность и предприимчивость» главными качествами для успешного CEO. Кроме того, он отметил важность приверженности идеям устойчивого развития для долгосрочного роста.
Ознакомиться с узбекистанским выпуском исследования PwC CEO Survey 2023 можно здесь.
Ранее Spot писал, что Korzinka привлекла от МФК $25 млн на строительство нового распределительного центра.