Operatorning tarixi uzun: u 19 yil avval 2005-yilda tashkil etilgan, keyinchalik uni davlat tasarrufiga o‘tkazishgan, 2023-yilning noyabr oyida esa Paynet xususiylashtirilgan. Kompaniya birinchilardan bo‘lib Humo va Uzcard kartalariga foizsiz o‘tkazmalarni, shuningdek, to‘lovlardan 100%gacha keshbeklarni joriy qildi.
2023-yil avgust oyida brendni yangilash boshlandi — kompaniyada dizayn tizimi, brend va strategiya qayta ko‘rib chiqildi. To‘lov tizimi jamoasi mobil ilovaning funksionalini sezilarli darajada yaxshiladi. Ko‘pgina o‘zgarishlardan so‘ng, Paynet nafaqat o‘z o‘rnida qoldi, balki sezilarli ko‘rsatkichda o‘sishga ham muvaffaq bo‘ldi.
reklama
Insonlar haqida va insonlar uchun — xodimlar va davlat hayotida ishtirok etadi
Paynet o‘z faoliyati davomida turli hudud va viloyatlarni qamrab olib, yuzlab ish o‘rinlarini yaratdi. Qolaversa, kompaniya o‘z jamoasi uchun qo‘llab-quvvatlovchi va ilhomlantiruvchi ishchi muhitni yaratishga alohida e’tibor beradi.
Shu tariqa, Paynet har bir xodim o‘zini qadrli ishtirokchi sifatida his qiladigan va kasbiy rivojlanish imkoniyatiga ega bo‘ladigan muhit yaratishga intiladi.
Bundan tashqari, kompaniya chekka tumanlar va qishloqlardagi o‘nlab agentlar bilan hamkorlik qilib, mahalliy aholini qo‘llab-quvvatlash moliyaviy xizmatlardan foydalanishni ta’minlash orqali, mahalliy hamjamiyatlarning rivojlanishiga faol hissa qo‘shib kelgan. Bu tashabbuslar nafaqat bandlik manbai, balki mahalliy hamjamiyatlarni rivojlantirish katalizatoriga aylangan.
“Bizning mas’uliyatimiz shunchaki moliyaviy xizmatlar ko‘rsatish bilan chegaralanib qolmasligiga ishonamiz. Biz xodimlarimiz va mahalliy hamjamiyatlar hayotining faol ishtirokchisi bo‘lishga intilamiz. Maqsadimiz nafaqat muvaffaqiyatli biznes yuritish, balki mamlakat iqtisodiyotiga ijobiy ta’sir ko‘rsatishdir. Bizning ishimizda katta e’tibor odamlarga qaratilishi juda muhim”, — deb ta’kidlaydi Anvar Isamuxamedov.
Paynet mamlakatning raqamli transformatsiyasida muhim rol o‘ynaydi. Big Data tahlili kabi ilg‘or texnologiyalarni joriy etish kompaniya strategiyasining muhim elementiga aylanib bormoqda. Kompaniyada qaysi mahsulotlarga ko‘proq talab borligini tushunish uchun foydalanuvchi to‘lovlari bo‘yicha turli tadqiqotlar olib boriladi. Bularning barchasi foydalanuvchiga qulaylik yaratishga qaratilgan.
Foydaning ikki baravar o‘sishi — soliq to‘lovchilarning top-10ligidan kiritilgan
2023-yilda kompaniya mamlakatda amalga oshirilgan to‘lovlar soni bo‘yicha yetakchiga aylandi. O‘sha yilning o‘zida uning tovar aylanmasi 49,2 trln so‘mni, 2024-yilning birinchi uch oyida esa 20,2 trln so‘mni tashkil qildi. Bundan tashqari, xizmat ko‘rsatish sohasidagi soliq to‘lovchilarning top-10ligidan o‘rin oladigan Paynet kompaniyasi fintexning kam sonli vakillaridan biri hisoblanadi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, 2023-yilning 1-choragidan 2024-yilning 1-choragigacha bo‘lgan davrda Paynet aylanmasi 74,7%ga o‘sib, 12,5 trln so‘mni tashkil etdi. O‘tkazmalar aylanmasi ham shu davrda sezilarli darajada oshib, 7,7 trillion so‘mga yetdi va 994,7%ga o‘sdi, bu kompaniyaning barqaror o‘sish sur’ati va mijozlar ishonchidan dalolat beradi.
Biznesning daromadi 253 mlrd so‘mni tashkil etib, bu 160,7%ga o‘sganligini ko‘rsatadi. Butun biznesning sof foydasi esa 200,7%ga oshib, 69 mlrd so‘mga yetdi.
Har oy to‘lov amalga oshiruvchi foydalanuvchilarning o‘rtacha soni 29%ga oshib, 18,8 mln kishini tashkil qildi. “Paynet” mobil ilovasini o‘rnatishlar soni 310%ga oshib, 5 mlnni tashkil etdi, faol foydalanuvchilar soni esa 5 barobarga ko‘payib, 1,7 mlndan oshib ketdi.
Bugungi kunda elektron to‘lovlar xizmatida 24 mingdan ortiq to‘lov shaxobchalari mavjud bo‘lib, ularda kuniga 2 mlnga yaqin tranzaksiyalar amalga oshirilmoqda.
Rebrending va xususiylashtirish — xususiy bo‘lmoqda va elektron tijoratni rivojlantirmoqda
Xususiylashtirish jarayoni boshlanganiga bir yildan oshdi. Shu vaqt ichida kompaniyada tizim qayta qurildi, yangi rivojlanish strategiyasi belgilandi, bugungi kunda esa foydalanuvchilar uchun yangi xizmatlarni joriy etish ustida faol ish olib borilmoqda — raqamli mahsulotlarni rivojlantirishga kirishildi.
To‘lov tashkilotlariga qo‘yiladigan me’yoriy talablar munosabati bilan, kompaniya Aksiyadorlik jamiyatiga aylanishga faol tayyorgarlik ko‘rmoqda. Yaqin kelajakda keng foydalanuvchilar doirasi uchun bir qator yangi mahsulot va xizmatlarni yo‘lga qo‘yish rejalashtirilgan, bu esa kundalik to‘lovlarni yanada qulayroq qilish imkonini beradi.
Paynet kompaniyasining bosh direktori Anvar Isamuxamedov kompaniya uchun ijtimoiy tarkibga ta’sir ko‘rsatish — elektron tijoratni rivojlantirish, raqamli transformatsiyani rag‘batlantirish, yaxshiroq yechimlarni taklif qilish orqali odamlarning vaqt va resurslarini tejash, ish o‘rinlarini yaratish va eng muhimi, elektron to‘lovlarda shaffoflikni ta’minlash strategik jihatdan muhim ekanini ta’kidladi.
“Biz Paynet barqaror o‘sib borayotgani va mijozlar bazasini ko‘paytirishda davom etayotganidan faxrlanamiz. Bu ajoyib natijalar mijozlarning o‘zgaruvchan ehtiyojlariga moslashish va elektron to‘lovlar sohasida yetakchi bo‘lib qolishimizni tasdiqlaydi”, — deya qo‘shimcha qiladi Anvar Isamuxamedov.
Kelajakka nazar — ekotizim qurib, moliyaviy yechimlarni ishlab chiqmoqda
2023-yil avgust oyida kompaniya rebrending o‘tkazdi. Bugungi kunda Paynet kompaniyasining asosiy daromad manbalari agentlar tarmog‘i, infokiosklar va mobil ilova hisoblanadi. Shu sababli, operator rejasiga ushbu uchta yo‘nalishning ekotizimliligini rivojlantirish va to‘lov operatori orqali foydalanuvchilarning barcha asosiy moliyaviy muammolarini hal qilishga erishish kiritilgan.
Kelayotgan yilda kompaniya O‘zbekistonda fintex-sanoatining o‘sishi uchun ulkan salohiyatni ko‘rmoqda.
“Moliyaviy texnologiyalar mamlakatimizning iqtisodiy landshaftini o‘zgartirishda davom etmoqda va Paynet ushbu jarayonning bir qismi ekanligidan faxrlanadi. Internet va mobil texnologiyalardan foydalanish imkoniyatlarining oshishi aholi o‘rtasida raqamli moliyaviy savodxonlikni oshirishga xizmat qiladi, fintex-kompaniyalar uchun yangi imkoniyatlar ochadi. Biz mobil to‘lovlar, onlayn-banking va boshqa raqamli moliyaviy yechimlarga talabning sezilarli darajada oshishini kutmoqdamiz. Paynet yangi texnologiyalarni ishlab chiqish va mijozlarga xizmat ko‘rsatish sifatini oshirish uchun sarmoya kiritishda davom etadi”, — ta’kidlaydi Anvar Isamuxamedov.
Kompaniyada salohiyat va o‘sishni ko‘rishmoqda, jumladan, bir yildan so‘ng Paynet har bir foydalanuvchi joylardagi kontaktsiz to‘lovdan tortib, turli raqamli mahsulotlar va xizmatlarni xarid qilishgacha bo‘lgan barcha dolzarb moliyaviy masalalarni hal qila oladigan maydonga aylanishi maqsad qilgan.
Paynet — aholi va biznes uchun keng ko‘lamli xizmatlarni taqdim etuvchi O‘zbekistondagi elektron to‘lovlar provayderi. Tizim har kuni odamlarga xizmatlar va tovarlar uchun oflayn va onlayn to‘lovlar bilan bog‘liq muammolarni hal qilishda yordam beradi: kartalarni naqd pul bilan to‘ldirishdan tortib, xorijiy xizmatlar uchun to‘lovlargacha. Kompaniya ko‘plab banklar va moliya korxonalari bilan integratsiyalashgan, bu esa Paynet ilovasidan aholining keng doirasi foydalana olishiga imkon beradi.
Kompaniyada foydalanuvchilar uchun ham, boshqa provayderlar, ya’ni Paynet tizimi orqali to‘lovlarni amalga oshiruvchi kompaniya va xizmatlar uchun ham, imkon qadar qulay yechimlarni yaratishga harakat qilishmoqda. Ayni damda Paynet barcha to‘lovlar bo‘yicha eng yirik agregatorlardan biri bo‘lib, u bilan shartnoma imzolash orqali xizmatlar provayderlari ham jismoniy, ham yuridik shaxslarning katta auditoriyasini qamrab olishlari mumkin.

За плечами оператора Paynet долгая история: он появился 19 лет назад, теперь уже в далеком 2005 году, позже его передали государству, а в ноябре 2023 года Paynet приватизировали. Компания была одной из первых, кто ввёл беспроцентные переводы на карты HUMO и UZCARD, а также кэшбеки с оплат до 100%.
В августе 2023 года было запущено обновление бренда: в компании переосмыслили дизайн-систему, бренд и стратегию. Команда платёжной системы осуществила значительные усовершенствования в функции мобильного приложения. Пройдя через множество изменений, Paynet не только остался на плаву, но и сумел значительно вырасти.
О людях и для людей — принимает участие в жизни сотрудников и государства
За годы работы Paynet создал тысячи рабочих мест, охватывая различные регионы и области. Вдобавок, в компании уделяют особое внимание созданию поддерживающей и вдохновляющей рабочей среды для команды.
Так, Paynet стремится создать атмосферу, в которой каждый сотрудник ощущает себя ценным участником и имеет возможность развиваться профессионально.
Кроме того, компания активно способствовала развитию местных сообществ, работая с десятком агентов в отдалённых районах и кишлаках, где те оказывают поддержку местным жителям и предоставляют доступ к финансовым услугам. Эти инициативы стали не только источником занятости, но и катализатором развития для местных сообществ.
«Мы верим, что наша ответственность не ограничивается просто предоставлением финансовых услуг. Мы стремимся быть активными участниками в жизни наших сотрудников и местных сообществ. Наша цель — не только успешное ведение бизнеса, но и создание позитивного влияния на экономику страны и жизни людей. Нам важно, чтобы наша работа была с фокусом на людей», — отметил Анвар Исамухамедов.
Paynet играет ключевую роль в цифровой трансформации страны. Внедрение передовых технологий, таких как анализ Big Data, становится важным элементом стратегии компании. В компании проводят различные исследования оплат пользователей, чтобы понимать какие продукты наиболее востребованы. Все это для того, чтобы сделать опыт пользователей еще более удобным.
Рост прибыли в два раза — входит в топ-10 налогоплательщиков
В 2023 году Paynet стал одним из ведущих по количеству проводимых платежей в Узбекистане. В этом же году товарооборот компании составил 49,2 трлн сумов, а за первые три месяца 2024 года — 20,2 трлн сумов. Кроме того, Paynet один из немногих представителей финтеха, который входит в топ-10 налогоплательщиков в сфере оказания услуг.
Согласно данным, в период с первого квартала 2023 года по первый квартал 2024 года обороты Paynet увеличились на 74,7% и составили 12,5 трлн сумов. Обороты переводов также заметно выросли и за аналогичный период до 7,7 трлн сумов, увеличившись на 994,7%, что свидетельствует о стабильном темпе роста компании и доверии клиентов.
Доход бизнеса составил 253 млрд сумов, что отражает рост на 160,7%, а прибыль всего бизнеса увеличилась на 200,7%, достигнув 69 млрд сумов.
Среднее количество ежемесячно платящих пользователей увеличилось на 29% и составило 18,8 млн человек. Количество установок мобильного приложения Paynet возросло на 310% и составило 5 млн, а количество активных пользователей увеличилось в пять раз и перевалило отметку свыше 1,7 млн.
Сегодня у сервиса электронных платежей свыше 24 тысяч офлайн точек и около 2 млн транзакций ежедневно.
Ребрендинг и приватизация — становится частным и развивает e-commerce
Процесс приватизации начался больше года назад. За это время в компании провели реструктуризацию, прописали новую стратегию развития, а сегодня активно работают над внедрением новых услуг для пользователей взят курс на развитие цифровых продуктов.
В связи с регуляторными требованиями к платёжным организациям, компания также активно готовится к трансформации в акционерное общество. В ближайшее время планируется запуск ряда новых продуктов и услуг для широкого круга пользователей, делая ежедневные оплаты еще более удобными.
Анвар Исамухамедов, генеральный директор Paynet, подчеркнул, что для компании стратегически важно влиять на социальную составляющую: развивать электронную коммерцию, способствовать цифровой трансформации, экономить время и ресурсы людей, предлагая подходящие решения, создавать рабочие места и, главное, — обеспечивать прозрачность в электронных платежах.
«Мы гордимся тем, что Paynet продолжает демонстрировать устойчивый рост и увеличивать свою клиентскую базу. Эти впечатляющие результаты подтверждают нашу способность адаптироваться к изменяющимся потребностям клиентов и оставаться лидером в индустрии электронных платежей», — добавил Анвар Исамухамедов.
Взгляд в будущее — строит экосистему и разрабатывает финансовые решения
В августе 2023 года компания провела ребрендинг. Сегодня основными источниками дохода Paynet являются агентская сеть, инфокиоски и мобильное приложение. Поэтому в планах оператора развитие экосистемности этих трёх направлений и достижение возможности решения всех основных финансовых вопросов пользователей через платёжного оператора.
В ближайший год в компании видят огромный потенциал для роста финтех-индустрии в Узбекистане.
«Финансовые технологии продолжают трансформировать экономический ландшафт нашей страны, и Paynet гордится тем, что является частью этого процесса. Рост доступа к интернету и мобильным технологиям способствует развитию цифровой финансовой грамотности среди населения, открывая новые возможности для финтех-компаний. Мы ожидаем ощутимое увеличение спроса на мобильные платежи, онлайн-банкинг и другие цифровые финансовые решения. Компания Paynet продолжит инвестировать в разработку новых технологий и улучшение качества обслуживания клиентов», — поделился Анвар Исамухамедов .
В компании видят потенциал и рост, считая, что через год Paynet станет площадкой, на которой каждый пользователь сможет решить все актуальные финансовые вопросы — от бесконтактной оплаты на местах до покупки различных цифровых продуктов и сервисов.
Paynet — это поставщик электронных платежей в Узбекистане, предлагающий разнообразные услуги для физических лиц и организаций. Каждый день эта система помогает людям оплачивать товары и услуги как в реальном, так и в электронном мире, начиная с пополнения счетов наличными и заканчивая международными платежами. Благодаря интеграции с многочисленными банками и финансовыми учреждениями, Paynet доступен широкому кругу пользователей.
Компания стремится создавать удобные решения как для своих клиентов, так и для других поставщиков услуг, которые используют систему Paynet для обработки платежей. В настоящее время Paynet является одним из крупнейших агрегаторов всех платежей, и подписав соглашение с ним, поставщики услуг могут охватить большую аудиторию как физических, так и юридических лиц.