Tashrif chog‘ida Kaspiy dengizining g‘arbiy sohilidagi ushbu yirik xalqaro sayyohlik markazi faoliyati haqida taqdimot o‘tkazildi. Davlat rahbariga bu yerda yaratilgan sharoitlar, dam olish zonalari, plyajlar, sport maydonchalari, mehmonxonalar, kottejlar va turar-joy majmualari haqida ma’lumot berildi.
Loyiha zamonaviy “Kaspiy riverasi"ga aylangani qayd etildi. Kurort qariyb 500 gektar maydonni egallagan. Bu yerda 6,5 kmlik plyaj zonasi, 150 gektar maydonda yashil hududlar va dam olish obyektlari mavjud bo‘lib, 700 mingga yaqin daraxt va butalar ekilgan.
Ozarbayjonning Agalarov Development kompaniyasi prezidenti Emin Agalarov Chorvoq suv omborida Sea Breeze Uzbekistan kurort zonasi master-rejasining yangilangan konsepsiyasini taqdim etdi.
Bundan oldin Emin Agalarov Chorvoq suv ombori bo‘yidagi Sea Breeze Uzbekistan loyihasi qurilishi bilan bog‘liq ekologik xatarlarga izoh berib, Chorvoqning hozirgi holati saqlanib qolinishini qayd etgandi.
“Ekologiya bizning ustuvor vazifamizdir. Hamma joyda tozalash inshootlari bo‘lishi, suvga ortiqcha hech narsa tashlanmasligi kerak. O‘zbekiston aholisi va sayyohlar foydalana oladigan turistik hudud yaratamiz”, — dedi u.
Loyiha doirasida Chorvoqqa “ko‘plab restoran operatorlari"ni jalb qilish rejalashtirilgan. Bu yerda apart-hotel, mehmonxonalar, shuningdek, sotiladigan va ijaraga beriladigan kvartiralar joylashadi.

Шавкат Мирзиёев, находящийся с государственным визитом в Азербайджане, в сопровождении своего коллеги Ильхама Алиева ознакомился с деятельностью курортного комплекса Sea Breeze, сообщает пресс-служба главы государства.
В ходе посещения туристического объекта была представлена презентация о деятельности этого масштабного международного туристического центра на западном побережье Каспийского моря. Президенту рассказали о созданных условиях на этом объекте, включая зоны отдыха, пляжи, спортивные площадки, гостиницы, коттеджи и жилые комплексы.
Проект представляет собой современную «каспийскую ривьеру». Курорт занимает около 500 га, где имеются пляжная зона протяженностью 6,5 км, парки и рекреационные объекты площадью 150 га, а также высажено порядка 700 тыс. деревьев и кустарников. Более того, на территории Sea Breeze функционирует ресторан узбекского бренда The Choyxona.
Президент азербайджанской компании Agalarov Development Эмин Агаларов представил обновленную концепцию мастер-плана Sea Breeze Uzbekistan на Чарвакском водохранилище.
Ранее Spot писал, что Мирзиёев и Алиев дали старт строительству парка «Узбекистан» в Баку за $80 млн.