Toshkent hokimligi Ozarbayjon kompaniyalari bilan $400 mlnlik shartnomalar imzoladi. Bu haqda poytaxt hokimi o‘rinbosari Sharof Rahmonov O‘zbekiston 24 telekanaliga bergan intervyusida ma’lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Toshkent hokimligi va Boku meriyasi Ozarbayjon prezidenti Ilhom Aliyevning o‘tgan yilgi O‘zbekistonga davlat tashrifi chog‘ida hamkorlik to‘g‘risida bitim tuzgan. Hujjat doirasida tomonlar yo‘l xaritasi va chora-tadbirlar rejasini kelishib olgan.
“Joriy tashrif davomida hokimlik Ozarbayjonning bir nechta kompaniyalari bilan xizmat ko‘rsatish sohasida $400 mlnlik oltita hujjatni imzoladi. Loyihalar Toshkent shahrida besh yulduzli mehmonxona, turar-joy va savdo-ko‘ngilochar majmuasini qurish, shuningdek, mehmonxonalar, restoranlar va qahvaxonalar tarmog‘ini ishga tushirishni o‘z ichiga oladi”, — dedi hokim o‘rinbosari.
Sharof Rahmonov Bokuda O‘zbekiston bog‘i qurilishini strategik loyiha deb atadi. O‘zaro hamkorlik asosida Toshkentda Ozarbayjon bog‘ini barpo etish rejalashtirilgan. Prezidentlar bog‘ majmuasining konsepsiyasi va loyihasi bilan tanishib, qurilish ishlarini jadallashtirish bo‘yicha topshiriqlar berdi.
2-iyul kuni Shavkat Mirziyoyev va Ilhom Aliyev Bokuda qiymati $80 mln bo‘lgan O‘zbekiston bog‘i qurilishiga start berdi. 4,5 gektar maydonni egallagan majmua Buxoro, Samarqand va Xivaning tarixiy binolarini rekonstruksiya qilishni o‘z ichiga oladi. Zarur hujjatlar olingandan so‘ng, bog‘ qurilishi ikki yil davom etadi. Loyihani tadbirkor Jahongir Ortiqxo‘jayev taqdim etdi.

Хокимият Ташкента подписал несколько соглашений с азербайджанскими компаниями на $400 млн. Об этом сообщил заместитель хокима столицы Шароф Рахманов в интервью телеканалу O’zbekiston 24.
По его словам, хокимият Ташкента и мэрия Баку заключили соглашение о сотрудничестве во время прошлогоднего государственного визита президента Азербайджана Ильхама Алиева в Узбекистан. В рамках документа стороны согласовали дорожную карту и план мероприятий.
«Во время текущего визита хокимият подписал с несколькими азербайджанскими компаниями шесть соглашений на сумму $400 млн в сфере услуг. Проекты охватывают строительство пятизвездочной гостиницы в Ташкенте, жилого и торгово-развлекательного комплекса, а также запуск сети гостиниц, ресторанов и кофеен», — поделился замхокима.
Шароф Рахманов назвал стратегическим проектом строительство парка «Узбекистан» в Баку. На взаимной основе планируется построить парк «Азербайджан» в Ташкенте. Президенты обеих стран ознакомились с концепцией и проектом паркового комплекса, поручив ускорить строительные работы.
2 июля Шавкат Мирзиёев и Ильхам Алиев дали старт строительству парка «Узбекистан» в Баку стоимостью $80 млн. Комплекс площадью 4,5 га включает реконструкции исторических зданий Бухары, Самарканда и Хивы. Строительство парка займет два года после получения необходимых документов. Проект презентовал предприниматель Джахонгир Артыкходжаев.
Ранее Spot писал, что Агаларов представил Мирзиёеву обновленную концепцию мастер-плана Sea Breeze Uzbekistan.