2023-yil dekabr oyida prezidentning Raqamli texnologiyalar vazirligiga tashrifi chog‘ida IT Park hududida “ingliz huquqi"ni joriy etish, rezidentlar uchun soliq imtiyozlarini 2040-yilgacha uzaytirish va sohani kelgusi 100 yil davomida rivojlantirish uchun qulay shart-sharoitlar yaratish rejalari muhokama qilingandi.
2024-yil yanvar oyida IMAN startapi asoschisi Rustam Rahmatov Spot bilan suhbatda huquqiy islohot o‘tkazish va tartibga soluvchi “qumdon"ni joriy etishni taklif qildi. Venchur moliyalashtirish bozorining rivojlanishi uchun asosiy to‘siqlar qatorida u “ingliz huquqi"ning yo‘qligini ta’kidladi.
O‘sha yilning fevral oyida prezident IT Park huzurida Xalqaro raqamli texnologiyalar markazini (Enterprise Uzbekistan) tashkil etish to‘g‘risidagi farmonni imzoladi. Markaz negizida quyidagi sohalarda maxsus huquqiy rejimga ega IT-kompaniyalar uchun tartibga solish “qumdonini” ishga tushirish rejalashtirilgan:
- soliq va bojxona jihatidan tartibga solish;
- mehnat munosabatlari;
- bank-moliya faoliyati;
- shaxsga doir ma’lumotlarga ishlov berish va ularni himoya qilish;
- intellektual mulkni himoya qilish;
- davlat xizmatlari ko‘rsatish;
- tijorat va fuqarolik nizolarini hal etish.
O‘tgan yilning iyul oyida IT Park EY Uzbekistan konsalting kompaniyasi bilan bo‘lajak “qumdon” uchun huquqiy rejimni ishlab chiqish bo‘yicha shartnoma imzoladi. “Qumdon” elementlari xalqaro tajriba va mahalliy bozorning o‘ziga xos xususiyatlari asosida ishlab chiqiladi.
Joriy yilning may oyida Britaniyaning SteelRose Legal yuridik firmasi Xalqaro raqamli texnologiyalar markazi bilan hamkorlik qilishga kelishib oldi. Xususan, “Enterprise Uzbekistan” to‘g‘risidagi qonun loyihasi ingliz huquqi prinsiplaridan foydalangan holda huquqiy ekspertizadan o‘tkaziladi. Uning yakunlari bo‘yicha kompaniya nomidan tavsiyalar va xulosalar taqdim etiladi.
Shuningdek, kompaniya yuristlari Enterprise Uzbekistan huquqiy rejimi doirasida IT Park’ning ichki siyosati va qoidalarini ishlab chiqishda yordam beradi. Gap, jumladan, GDPR ma’lumotlarni himoya qilish talablariga rioya qilish va pul yuvishga qarshi kurashish (AML) choralari haqida bormoqda.
Avvalroq O‘zbekistonda biznesning elektr energiyasi uzilishidan ko‘rgan zararini qoplash mexanizmi ishlab chiqilayotgani haqida xabar berilgandi.

На территории IT Park Uzbekistan предложили внедрить английское право. С таким предложением 7 июля выступил основатель Green White Solutions Абдукаххор Ташмухамедов на открытом диалоге с представителями IT-компаний, контент-провайдеров и участниками государственных закупок, организованном Торгово-промышленной палатой.
«Мы должны внедрить английское право, предполагающее равноправие всех участников рынка. Я слышал, что Министерство цифровых технологий сейчас работает над этим», — заявил он.
В декабре 2023 года во время посещения президентом Минцифры обсуждались планы по внедрению английского права на территории IT Park, продлению налоговых льгот для резидентов до 2040 года и созданию благоприятных условий для развития отрасли на следующие 100 лет.
В январе 2024 года основатель стартапа IMAN Рустам Рахматов в беседе со Spot предложил провести правовую реформу и внедрить регуляторную «песочницу». Среди основных препятствий для развития рынка венчурного финансирования он отмечал отсутствие английского права.
В феврале того же года президент издал указ об учреждении при IT Park Международного центра цифровых технологий (Enterprise Uzbekistan). На базе центра планируется запустить регуляторную «песочницу» для IT-компаний со специальным правовым режимом в сферах:
- налогового и таможенного регулирования;
- трудовых отношений;
- банковско-финансовой деятельности;
- обработки и защиты персональных данных;
- защиты интеллектуальной собственности;
- оказания госуслуг;
- решения коммерческих и гражданских споров.
В прошлом июле IT Park подписал соглашение о разработке правового режима для будущей «песочницы» с консалтинговой компанией EY Uzbekistan. Элементы «песочницы» будут разрабатываться на основе международного опыта и специфики местного рынка.
В мае британская юридическая фирма SteelRose Legal договорилась о сотрудничестве с Международным центром цифровых технологий. В частности, будет проведена юридическая экспертиза проекта закона о Enterprise Uzbekistan с использованием принципов английского права. По ее итогам от имени компании представят рекомендации и заключения.
Также юристы компании окажут содействие в разработке внутренних политик и регламентов IT Park в рамках правового режима Enterprise Uzbekistan. Речь идет в том числе о соблюдении требований GDPR к защите данных и о мерах по борьбе с отмыванием денег (AML).