Avvalroq Spot Shavkat Mirziyoyev 14-aprel kuni uy-joy qurilishi va urbanizatsiya sohasidagi ustuvor vazifalar yuzasidan yig‘ilish o‘tkazgani haqida yozgan edi.
Samarqanddagi Yuksalish Group korxonasi (yuridik shaxs — Yuksalish Quruvchi) ta’sischisi Anvar Temirov so‘zlariga ko‘ra, beshta hududda qurilish ishlarini olib borayotgan kompaniyaning yillik aylanmasi 450 mlrd so‘mni tashkil etadi, xodimlar soni esa 3 mingdan ortiq. Hozirgi kunda kompaniya 14 mingta xonadon qurmoqda, 4 mingga yaqin uy-joy foydalanishga topshirilgan. 2026-yilda yana 6 mingdan ortiq xonadon kalitini o‘z egalariga topshirish rejalashtirilgan.
Tadbirkor prezidentga taklif bilan murojaat qildi: hozirda obyekt maydonidan qat’i nazar qurilish muddati 2 yil etib belgilangan. Agar bu muddatdan oshib ketsa, yer solig‘i stavkalari oshiriladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, xaridorlar oddiy uy-joy bilan cheklanib qolmay, zamonaviy va yuqori sifatli xonadonlarni talab qilmoqda, biroq quruvchilarga bunday loyihalarni amalga oshirish uchun biroz vaqt yetishmayapti.
prezident, qurilish, ko‘chmas mulk, uy-joy qurilish
Shundan kelib chiqib, Anvar Temirov maydoni 10 ming kvadrat metrdan yuqori bo‘lgan obyektlar uchun qurilish muddatini 3 yilgacha uzaytirishni taklif qildi. “Bu biz uchun katta iqtisod bo‘lardi va biz qo‘rqmasdan millionlab kvadrat metr va katta shaharlar qurish haqida o‘ylashni boshlardik”, — deya qo‘shimcha qildi u.
“To‘g‘ri masalani ko‘tarayapti. Bu tijorat maydonlari tannarxining pasayishiga olib keladi. Bir oy muddatda mana shu qarorni kiritinglar. Anvarga o‘xshaganlar bo‘lsa, u katta-katta marralarni olyapti, bunga imkoniyat yaratishimiz kerak. Bu ham to‘g‘ri taklif, albatta inobatga olamiz. Uy-joy biz uchun havodek zarur, lekin sizlar ham sifatga juda qattiq qarashingiz kerak — bu bizning juda katta talabimiz”, — deya javob berdi prezident.
KTYDR ma’lumotlariga ko‘ra, Yuksalish Group 2017-yil iyun oyida ro‘yxatdan o‘tgan. Ustav fondi 1,7 mlrd so‘m bo‘lgan kompaniya turar-joy binolarini qurish bilan shug‘ullanadi. Ta’sischilar sifatida Ochilov Shokir Baxriddinovich (29,31%), Temirov Anvar G‘ayrat o‘g‘li (41,38%) va Otakulov Otajon Sunnatovich (29,31%) ko‘rsatilgan. Shuningdek, Shokir Ochilov korxona rahbari hisoblanadi.
2025-yil sentabr oyida prezident O‘qituvchi va murabbiylar kuni munosabati bilan Yuksalish quruvchisi Anvar Temirovni “Shuhrat” medali bilan taqdirlagan edi.
Avvalroq Spot 1-iyuldan qurilishga ruxsat va texnik shartlarni olish tartibi soddalashtirilishi haqida yozgandi.

Как ранее писал Spot, 14 апреля Шавкат Мирзиёев провел совещание по приоритетным задачам в сфере строительства жилья и урбанизации.
Учредитель самаркандского предприятия Yuksalish Group (юрлицо — Yuksalish Quruvchi) Анвар Темиров сообщил, что годовой оборот компании, работающей в пяти регионах, составляет 450 млрд сумов, а численность сотрудников превышает 3,5 тыс. человек. На сегодняшний день компания ведет строительство 14 тыс. квартир, из которых около 4 тыс. уже введены в эксплуатацию. На 2026 год запланирована передача ключей еще от 6 тыс. квартир.
Предприниматель обратился к президенту с предложением: сейчас вне зависимости от площади возводимых объектов установлен единый срок строительства — 2 года. В случае его превышения повышаются ставки земельного налога. По его словам, современные покупатели не ограничиваются базовым жильем и требуют более высокого качества, однако застройщикам «немного не хватает времени» для реализации таких проектов.
жилье, строительство, шавкат мирзиеев
Анвар Темиров. Фото: скриншот
Анвар Темиров предложил увеличить срок строительства до 3 лет для объектов площадью от 10 тыс. кв. м. «Это была бы большая экономия для нас, и мы бы без страха начали думать о строительстве миллионов квадратных метров и больших городов», — добавил он.
«Он поднимает правильный вопрос. Это приведет к снижению себестоимости коммерческих площадей. В течение одного месяца внесите это постановление. Мы должны создать возможности для таких, как Анвар, которые ставят перед собой большие цели. Это правильное предложение, которое мы обязательно учтем. Жилье так же важно, как воздух, но вы должны строго подходить к качеству — это наше большое требование», — ответил президент.
Согласно ЕГРПО, Yuksalish Group зарегистрировано в июне 2017 года. Компания с уставным фондом в 1,7 млрд сумов занимается строительством жилых зданий. Учредителями указаны Очилов Шокир Бахриддинович (29,31%), который является руководителем, Темиров Анвар Гайрат угли (41,38%) и Отакулов Отажон Суннатович (29,31%).
В сентябре 2025 года президент наградил медалью «Шухрат» руководителя Yuksalish Quruvchi Анвара Темирова в связи с Днем учителей и наставников.