Qirg‘iziston hududida SpaceX kompaniyasining Starlink sun’iy yo‘ldosh interneti ish boshladi. Bu rasmiy saytdagi xizmatdan foydalanish imkoniyati xaritasidan kelib chiqadi.
Buyurtmalar bo‘limidagi ma’lumotlarga ko‘ra, Qirg‘iziston uchun Mini antennasining narxi yetkazib berishni hisobga olmaganda 27 180 qirg‘iz somini (joriy kurs bo‘yicha $310) tashkil etadi. Standard majmuasi 36 270 somoni ($414) turadi.
Uy foydalanuvchilari (Residential) uchun abonent to‘lovi cheksiz trafik bilan oyiga 10 ming somni ($114) tashkil etadi. Ma’lumotlarni qabul qilish tezligi 135 dan 305 Mbit/s gacha, jo‘natish esa 20 dan 40 Mbit/s gacha bo‘ladi.
Biznes foydalanuvchilari trafik hajmiga qarab Mahalliy ustuvorlik qatoridan quyidagi tariflarni tanlashlari mumkin:
- 50 GB — 3100 som ($35);
- 500 GB — 7900 som ($90);
- 1 terabayt — 13 900 som ($159);
- 2 terabayt — 25 900 som ($296).
Aprel oyida Qirg‘iziston Vazirlar Mahkamasi raisi — Prezident Administratsiyasi rahbari Adilbek Qosimaliyev Vashingtonda SpaceX kompaniyasining Starlink yo‘nalishi bo‘yicha katta direktori Rayan Gudnayt bilan uchrashuv o‘tkazgandi.
“O‘tgan davr mobaynida davlat organlari tomonidan zarur normativ-huquqiy bazani shakllantirish bo‘yicha keng qamrovli ishlar amalga oshirildi. O‘z navbatida, Starlink kompaniyasi barcha zarur talablarni bajardi va vakolatli davlat organlari bilan shartnomalar imzoladi. Uchrashuv davomida yaqin kelajakda amalga oshirilishi rejalashtirilgan xizmatning texnik ishga tushirilishiga alohida e’tibor qaratildi”, — deyiladi xabarda.
2025-yilning 13-avgustidan SpaceX kompaniyasi Qozog‘iston hududida sun’iy yo‘ldosh internet xizmatlarini rasman ishga tushirdi. Xususiy foydalanuvchilarga oyiga 23 ming tengedan ($43) boshlanadigan abonent to‘lovi bilan tarif rejalari taklif qilingan edi.
Kompaniya rasmiy veb-saytidagi xaritaga ko‘ra, O‘zbekiston va Turkmanistonda sun’iy yo‘ldosh interneti 2026-yilda ishga tushirilishi kutilmoqda.

На территории Кыргызстана начал работу спутниковый интернет Starlink от компании SpaceX. Это следует из карты доступности сервиса на официальном сайте.
Согласно информации в разделе заказов, цена антенны Mini без учета доставки для Кыргызстана составляет 27 180 кыргызских сомов ($310 по текущему курсу). Комплекс Standard обойдется в 36 270 сомов ($414).
Абонентская плата для домашних пользователей (Residential) составит 10 000 сомов в месяц ($114) при безлимитном трафике. Скорость получения данных составит от 135 до 305 Мбит/с, отправки — от 20 до 40 Мбит/с.
Бизнес-пользователи могут выбрать тариф из линейки Local Priority в зависимости от объема трафика:
- 50 ГБ — 3100 сомов ($35);
- 500 ГБ — 7900 сомов ($90);
- 1 терабайт — 13 900 сомов ($159);
- 2 терабайта — 25 900 сомов ($296).
Премьер-министр Кыргызстана Адылбек Касымалиев в апреле этого года провел переговоры со старшим директором направления Starlink компании SpaceX Райаном Гуднайтом. Стороны подвели итоги работы по запуску спутникового интернета в республике и завершение выдачи разрешений, необходимых для старта пилотного проекта.
«За прошедший период государственными органами страны проделана комплексная работа по формированию необходимой нормативной и регуляторной базы. В свою очередь, компания Starlink выполнила все необходимые требования и подписала соглашения с уполномоченными государственными органами. В ходе встречи особое внимание было уделено предстоящему техническому запуску сервиса, который планируется осуществить в ближайшее время», — отмечалось в сообщении.
В октябре 2025 года Служба связи при правительстве Таджикистана заключила лицензионное соглашение со Starlink. С февраля этого года SpaceX запустила работу Starlink в республике.
Еще раньше спутниковая связь от Starlink официально заработала на территории Казахстана. С августа прошлого года частным пользователям предлагаются тарифные планы с абонентской платой от 23 тыс. тенге ($43) в месяц.
Согласно карте на официальном сайте компании, запуск спутникового интернета в Узбекистане и Туркменистане ожидается в 2026 году.