Xitoyning bir qator kompaniyalari O‘zbekistonda turizm va turdosh sohalarda loyihalarni amalga oshirishga qiziqish bildirdi. Bu haqda Turizm qo‘mitasi xabar berdi.
Qo‘mita raisi Abdulaziz Aqqulov O‘zbekiston-Xitoy uchinchi hududlararo forumi doirasida Xitoy biznesi vakillari bilan bir qator uchrashuvlar o‘tkazdi. Tadbir o‘tgan hafta oxirida Sian shahrida bo‘lib o‘tdi.
Xususan, o‘zbekistonlik mehmonlarni “Fei Jing Tourism” sayyohlik kompaniyasi vitse-prezidenti Vey Sze qabul qildi.
Uchrashuv ishtirokchilari premium segmentdagi sayyohlarni jalb qilish, shuningdek, O‘zbekiston bozoridagi faoliyatni kengaytirish masalalarini muhokama qildilar.
Kompaniya biznes segmenti talablaridan kelib chiqib, kamida 80 xonali mehmonxonalarni boshqarish va Xitoyning to‘rt va besh yulduzli brendlarini jalb qilishdan manfaatdor ekanligini ma’lum qildi.
Shuningdek, Aqqulov Winner Hydrogen transport kompaniyasi bosh direktori Lo Tyanshi bilan turistik transport xizmatlarini kengaytirish masalalarini muhokama qildi.
Tomonlar dastlab Yutong, King Long, Golden Dragon va boshqa rusumdagi avtobuslar uchun kompleks texnik xizmat ko‘rsatish markazini tashkil etishga kelishib oldilar.
Yana bir uchrashuvda Shaanxi Tourism Group bosh direktori o‘rinbosari Chjao Yuyevan ishtirok etdi. Xitoyning Shensi provinsiyasidan sayyohlar oqimini ko‘paytirish, shuningdek, birgalikda tematik bog‘lar tashkil etish va boshqa sayyohlik loyihalarini amalga oshirish mavzusi bo‘ldi.
Shaanxi Tourism Group’ning Sian shahrida kuniga 40 ming tashrif buyuruvchiga mo‘ljallangan 40 gektar maydonda “Ipak yo‘li” bog‘ini qurish tajribasi qayd etildi.

Несколько китайских компаний выразили интерес к реализации проектов в туристической и смежной сферах в Узбекистане. Об этом сообщает Комитет по туризму.
Глава комитета Абдулазиз Аккулов провел серию встреч с бизнесом КНР в рамках третьего межрегионального форума «Узбекистан — Китай». Мероприятие прошло в городе Сиань в конце предыдущей недели.
В частности, узбекистанских гостей принял вице-президент туристической компании Fei Jing Tourism Вэй Цзе. Участники встречи обсуждали привлечение туристов премиального сегмента, а также расширение деятельности на рынке Узбекистана.
Компания заявила о заинтересованности в управлении гостиницами минимум на 80 номеров и в привлечении китайских брендов четырех- и пятизвездочного уровня, исходя из запросов бизнес-сегмента.
Также Аккулов обсудил с гендиректором транспортной компании Winner Hydrogen Ло Тяньши расширение услуг туристического транспорта. Стороны предварительно договорились создать центр комплексного технического обслуживания для автобусов марок Yutong, King Long, Golden Dragon и других.
Еще в одной встрече участвовал заместитель гендиректора Shaanxi Tourism Group Чжао Юэван. Темой стало увеличение туристического потока из китайской провинции Шэньси, а также совместное создание тематических парков и реализация других туристических проектов.
Отмечался опыт Shaanxi Tourism Group по строительству в Сиане парка «Шелковый путь» площадью 40 га, рассчитанного на 40 тыс. посетителей в день. Сейчас изучаются возможности создания парка в Самарканде — на участке, примыкающем к туристическому центру.