Reaktiv dvigatellar uchun yoqilg‘ini, shu jumladan birja savdolarida sotib olingan yoqilg‘ini Rossiyadan olib chiqishga qo‘yilgan vaqtinchalik taqiq 2026-yil 30-noyabrgacha amal qiladi.
Qabul qilingan qarorning maqsadi “ichki yoqilg‘i bozorida barqaror vaziyatni ta’minlash” deb nomlangan.
Istisno, shu jumladan, havo kemalari tomonidan yo‘lda foydalaniladigan texnologik idishlardagi yoqilg‘iga, vaqtinchalik cheklov to‘g‘risidagi qaror kuchga kirgunga qadar bojxona tartib-taomili ostida joylashtirilgan aviakerosin partiyalariga, shuningdek, hukumatlararo bitimlar doirasida yetkazib berishga tatbiq etiladi.
Energetika vazirligi matbuot xizmatining Spot’ga ma’lum qilishicha, Rossiya tomonidan aviayoqilg‘i eksportiga kiritilgan taqiq O‘zbekistonga yetkazib berishga ta’sir qilmaydi. Mamlakatlar o‘rtasida hukumatlararo bitim amal qiladi, deya qo‘shimcha qildi vazirlik.
Bundan tashqari, Rossiya 1-apreldan “narxlarni barqarorlashtirish va ichki bozorni ustuvor ta’minlash” uchun benzin eksportini taqiqladi. Cheklov 31-iyulgacha amal qiladi va bozorning barcha ishtirokchilariga ta’sir qiladi.
Ilgari amaldagi hukumatlararo kelishuv tufayli shunga o‘xshash taqiqlar O‘zbekistonga taalluqli emas edi.
O‘tgan hafta prezident transport infratuzilmasini rivojlantirish bo‘yicha taqdimot bilan tanishib, fuqaro aviatsiyasi korxonalarini aviayoqilg‘i bilan ta’minlash masalasini ko‘rib chiqqandi. Aeroportlardagi yoqilg‘i quyish majmualarining umumiy sig‘imi 49 ming tonnani tashkil etadi.
2030-yilga borib aviatsiya yoqilg‘isi ishlab chiqarish hajmini yiliga 600 ming tonnaga, uni saqlash quvvatini esa 80 ming tonnaga yetkazish rejalashtirilgan.
Buning uchun Navoiy, Andijon, Buxoro, Urganch va Yangi Toshkent xalqaro aeroportlarida yangi omborxonalar quriladi.
“Iqtisodiy sharh” jurnali ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yilda Rossiyadan import hajmi $8,6 mlrdni tashkil etgan. Shu bilan birga, mineral yoqilg‘i barcha yetkazib berishlarning 27,5%ini yoki qariyb $2,36 mlrdni tashkil etdi.
Avvalroq Centrum Air aviayoqilg‘i qimmatlashuvi sabab ayrim xalqaro reyslar narxini oshirayotgani haqida xabar berilgandi.

Россия ввела временный запрет на экспорт авиационного керосина. Соответствующее постановление правительства РФ принято 30 мая.
Временный запрет на вывоз из России топлива для реактивных двигателей, в том числе приобретенного на биржевых торгах, будет действовать до 30 ноября 2026 года включительно. Целью принятого решения названо «обеспечение стабильной ситуации на внутреннем топливном рынке».
Исключение распространяется в том числе на топливо в технологических емкостях, используемое воздушными судами в пути следования, на партии авиакеросина, помещенные под таможенную процедуру до вступления в силу постановления о временном ограничении, а также на поставки в рамках межправительственных соглашений.
В пресс-службе Министерства энергетики сообщили Spot, что введенный Россией запрет на экспорт авиатоплива не затронет поставки в Узбекистан. Между странами действует межправительственное соглашение, добавили в ведомстве.
Кроме того, Россия с 1 апреля запретила экспорт бензина для «стабилизации цен и обеспечения приоритетного снабжения внутреннего рынка». Ограничение действует до 31 июля и затрагивает всех участников рынка.
Ранее аналогичные запреты не затрагивали Узбекистан из-за действующего межправительственного соглашения.
На прошлой неделе президент ознакомился с презентацией по развитию транспортной инфраструктуры и рассмотрел вопрос обеспечения предприятий гражданской авиации авиационным топливом. Суммарная емкость топливозаправочных комплексов в аэропортах составляет 49 тыс. тонн.
К 2030 году планируется довести объемы производства авиационного топлива до 600 тыс. тонн в год, а мощности по его хранению — до 80 тыс. тонн. Для этого будут построены новые хранилища в международных аэропортах Навои, Андижана, Бухары, Ургенча и Нового Ташкента.
Согласно данным журнала «Экономическое обозрение», объем импорта из России в 2025 году составил $8,6 млрд. При этом на минеральное топливо пришлось 27,5% всех поставок, или около $2,36 млрд.