Ular orqali milliy tashuvchilar yuk va yo‘lovchilarni tashish uchun xorijiy yoki ko‘p tomonlama ruxsatnoma olishlari mumkin.
Tizim hukumatning mart oyida qabul qilingan xalqaro tashuvlar sohasida ruxsat berish tizimini takomillashtirish to‘g‘risidagi qaroriga muvofiq ishga tushirildi.
Hozirda “Yallama” va “S.Najimov” (Toshkent viloyati), “Sirdaryo” (Sirdaryo viloyati), “Do‘stlik” (Andijon viloyati), “Olot” (Buxoro viloyati) va “Dovut ota” (Qoraqalpog‘iston) postlarida punktlar ishlamoqda.
Qarorda 1-iyundan boshlab bojxona postlarida xorijiy va ko‘p tomonlama ruxsatnomalarni berishni yo‘lga qo‘yish ko‘zda tutilgan.
Shuningdek, tashuvchilar reyslarni rejalashtirish uchun Transport vazirligi tizimi orqali ruxsatnomalarni 10 kun muddatga band qilib qo‘yishlari mumkin.
Bundan tashqari, Transport vazirligi reyslar geografiyasidan kelib chiqib, berilgan tashish ruxsatnomalari hisobini yuritadi.
Ushbu ma’lumotlar asosida xorijiy davlatlar bo‘yicha tashish turlariga oid tanqis ruxsatnomalar haqidagi axborot e’lon qilib boriladi.
Avvalroq Spot O‘zbekiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Ozarbayjon va Ukraina yuk tashuvlari uchun yagona tranzit ruxsatnoma blankasini joriy etishi haqida yozgandi.

На шести приграничных таможенных постах открылись пункты выдачи разрешений (дозволов) для международных автомобильных перевозок, сообщает Министерство транспорта.
Через них национальные перевозчики могут получить иностранное или многостороннее разрешение на транспортировку грузов и пассажиров. Система была запущена в соответствии с постановлением правительства о совершенствовании разрешительной системы в сфере международных перевозок, принятым в марте.
Сейчас пункты работают на постах «Яллама» и «С. Нажимов» (Ташкентская область), «Сырдарья» (Сырдарьинская область), «Дустлик» (Андижанская область), «Алат» (Бухарская область) и «Даут-ата» (Каракалпакстан).
Постановление предусматривало запуск выдачи иностранных и многосторонних разрешений на таможенных постах с 1 июня. Также перевозчики могут бронировать разрешения сроком на 10 дней через систему Минтранса для планирования рейсов.
Кроме того, Минтранс будет вести учет выданных разрешений на перевозки, исходя из географии рейсов. На основе этих данных будет публиковаться информация о дефицитных разрешениях по видам перевозок в разрезе зарубежных государств.
Ранее Spot писал, что Узбекистан, Казахстан, Кыргызстан, Азербайджан и Украина договорились ввести единый бланк транзитных разрешений в рамках ТРАСЕКА.