Shavkat Mirziyoyev Sankt-Peterburg xalqaro iqtisodiy forumidagi nutqida O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan qator takliflarni ilgari surdi. Prezident matbuot xizmati nutq matnini e’lon qildi.
Davlat rahbari global iqtisodiyotni “chuqur qayta qurish” haqida e’lon qildi. Bu transport yo‘nalishlarini o‘zgartirish, yangi ishlab chiqarish zanjirlari, zamonaviy texnologik platformalarni rivojlantirish va sun’iy intellektni joriy etish, shuningdek, energetika, oziq-ovqat va raqamli xavfsizlikni qayta ko‘rib chiqishda namoyon bo‘ladi.
“Raqobat nafaqat bozorlar va tabiiy resurslar uchun kurashda, balki texnologiya, algoritmlar, logistika va infratuzilma sohalarida ham tobora ko‘proq namoyon bo‘lmoqda”, — dedi Mirziyoyev.
Turbulentlik sharoitida “kooperatsiya, barqarorlik va o‘zaro manfaatli makon” yaratayotgan mamlakatlar va mintaqalarning roli ortib bormoqda.
O‘zbekiston va butun Markaziy Osiyo mustaqil o‘sish markaziga, shuningdek, Shimol va Janub, G‘arb va Sharq o‘rtasidagi kommunikatsiyalar chorrahasiga aylanmoqda.
Trendni mustahkamlash uchun “sifat jihatidan yangi darajadagi aloqa” talab etiladi, deya qo‘shimcha qildi prezident. Uning so‘zlariga ko‘ra, gap transport-logistika va energetika yo‘laklarini birlashtirish, shuningdek, raqamli, to‘lov va sanoat integratsiyasi haqida bormoqda.
Mirziyoyev O‘zbekistonning Rossiya bilan “ko‘p darajali va ko‘p qirrali” hamkorligini qayd etdi. 2016-yildan buyon o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi uch barobardan ziyod o‘sib, $13 mlrdga yetdi, qo‘shma loyihalar portfeli esa $50 mlrddan oshdi.
Shundan $5 mlrdi hududlararo darajadagi tashabbuslarga to‘g‘ri keladi, $5 mlrdlik yangi investitsiya paketi tayyorlanmoqda. Beshta hududda qo‘shma sanoat parklari va Toshkentdagi vagonsozlik klasteri alohida e’tiborga loyiq, dedi prezident.
Shuningdek, u energetika sohasidagi hamkorlikni, jumladan, 4-iyundan 5-iyunga o‘tar kechasi boshlangan atom elektr stansiyasi qurilishini alohida ta’kidladi. Mirziyoyev uni “uzoq muddatli rivojlanish, yangi muhandislik maktabini tayyorlash va ilg‘or texnologiyalarni o‘zlashtirish loyihasi” deb atadi.
O‘zbekiston katta kooperatsiya makonlariga e’tibor qaratmoqda, dedi prezident. Sanoat salohiyati, resurslari va vakolatlarini birlashtirish uchun u Yevroosiyo texnologik sanoatlashtirish kamarini yaratishni taklif qildi.
Loyiha texnologiyalarni ishlab chiqish va kadrlar tayyorlashdan tortib, ishlab chiqarishni mahalliylashtirish va yangi bozorlarga chiqishgacha bo‘lgan to‘liq zanjirlarni yaratishni nazarda tutadi. Ishlab chiqarish va texnologik klasterlar tizimi yagona raqamli platformaga birlashtiriladi.
Mirziyoyev hamkorlikning yana bir istiqbolli yo‘nalishi sifatida raqamlashtirishni ta’kidlab, O‘zbekiston kompaniyalari tomonidan raqamli yechimlar ishlab chiqilayotganini va ularning keng doiradagi mamlakatlar bilan hamkorlikka ochiqligini ta’kidladi. U qo‘shma raqamli ekotizimni shakllantirishni boshlashni taklif qildi.
Birinchi bosqichda bu raqamli savdo va shahar xizmatlarini tartibga solish qoidalarini yaqinlashtirishni, O‘zbekiston va Rossiya brendlarini o‘zaro platformalarda yanada ilgari surishni o‘z ichiga olishi mumkin.
Bundan tashqari, ekotizim doirasida yagona raqamli bandlik profilini joriy etish va sun’iy intellektga asoslangan mahsulotlarni ishlab chiqish taklif etilmoqda. Uning tashkil etilishi biznes uchun yangi bozorlarga chiqish va fuqarolar uchun qo‘shimcha daromad olish imkonini berishi kutilmoqda.
Avvalroq Spot Shavkat Mirziyoyev O‘zbekistonda yangi AES qurilishi haqida e’lon qilgani haqida yozgandi.

Шавкат Мирзиёев в выступлении на Петербургском международном экономическом форуме (ПМЭФ) выдвинул ряд предложений, направленных на развитие сотрудничества Узбекистана и России. Пресс-служба президента опубликовала текст речи.
Глава государства заявил о «глубокой перестройке» глобальной экономики. Она выражается в изменении транспортных маршрутов, новых производственных цепочках, развитии современных технологических платформ и внедрении искусственного интеллекта, а также в переосмыслении энергетической, продовольственной и цифровой безопасности.
«Конкуренция все чаще проявляется не только в борьбе за рынки и природные ресурсы, она переходит в сферу технологий, алгоритмов, логистики и инфраструктуры», — подчеркнул Мирзиёев.
В условиях турбулентности растет роль стран и регионов, создающих вокруг себя «пространство кооперации, устойчивости и взаимной выгоды». Узбекистан и Центральная Азия в целом становятся самостоятельным центром роста, а также перекрестком коммуникаций между Севером и Югом, Западом и Востоком.
Для закрепления тренда требуется «связанность качественно нового уровня», добавил президент. По его словам, речь идет как о сопряжении транспортно-логистических и энергетических коридоров, так и о цифровой, платежной и промышленной интеграции.
Мирзиёев отметил «многоуровневое и разноплановое» сотрудничество Узбекистана с РФ. Взаимный товарооборот с 2016 года вырос более чем втрое и достиг $13 млрд, а портфель совместных проектов превысил $50 млрд.
Из них $5 млрд приходится на инициативы межрегионального уровня, при этом готовится новый пакет инвестиций на $5 млрд. Особого внимания заслуживают совместные промышленные парки в пяти регионах и вагоностроительный кластер в Ташкенте, указал президент.
Также он выделил партнерство в энергетической сфере, включая стартовавшее в ночь с 4 на 5 июля строительство атомной электростанции. Мирзиёев назвал его «проектом долгосрочного развития, подготовки новой инженерной школы и освоения передовых технологий».
Узбекистан ориентируется на большие пространства кооперации, подчеркнул президент. Для объединения промышленного потенциала, ресурсов и компетенций он предложил создать Евразийский пояс технологической индустриализации.
Проект предусматривает создание цепочек полного цикла — от разработки технологий и подготовки кадров до локализации производства и выхода на новые рынки. Система производственных и технологических кластеров будет объединена единой цифровой платформой.
Еще одной перспективной сферой сотрудничества Мирзиёев назвал цифровизацию, отметив развитие цифровых решений узбекистанскими компаниями и их открытость к партнерству с широким кругом стран. Он предложил начать формирование совместной цифровой экосистемы.
На первом этапе она может включать сближение правил регулирования цифровой торговли и городских сервисов, дальнейшее продвижение узбекистанских и российских брендов на взаимных платформах.
Кроме того, в рамках экосистемы предлагается внедрить единый цифровой профиль занятости и развивать продукты на базе искусственного интеллекта. Ожидается, что ее создание предоставит выход на новые рынки для бизнеса и дополнительные доходы для граждан.