Bu haqda Rossiya davlat kotibi — ichki ishlar vaziri o‘rinbosari Igor Zubov Federatsiya Kengashining xalqaro ishlar bo‘yicha qo‘mitasi yig‘ilishida ma’lum qildi, deb xabar bermoqda RBC.
Uning so‘zlariga ko‘ra, yangi tizim migrantlarning mamlakatda bo‘lishini raqamli nazorat qilishning asosi bo‘lishi kerak.
“Bu yerga kelgan har bir migrant, ayniqsa, mehnat yoki uzoq muddatga kelgan migrant ro‘yxatdan o‘tayotganda telefon sotib olishi shart. Bu telefonda uning elektron profili bo‘ladi. Va biz har bir muhojirning qayerdaligini bilamiz. U bir aholi punktidan boshqasiga nazoratsiz ko‘chib o‘ta olmaydi, yashash joyini o‘zgartira olmaydi. Bu asos bo‘ladi”, — dedi Zubov (RBC iqtibosi).
Uning qo‘shimcha qilishicha, bunday telefonning mavjudligi migrantlarni hujjatlarning amal qilish muddati tugaganligi yoki davlat organlariga kelish zarurligi haqida o‘z vaqtida xabardor qilish imkonini beradi.
“Agar odam biror narsani o‘tkazib yuborgan yoki bilmagan bo‘lsa, kutilmaganda emas”, — deya qo‘shimcha qildi vazir o‘rinbosari.
2025-yil 1-sentabrdan boshlab Moskva va Moskva viloyatida O‘zbekiston va yana sakkizta davlatdan kelgan mehnat muhojirlari huquqiy eksperiment doirasida foydalanuvchining joylashuvi haqidagi ma’lumotlarni IIVga yuboradigan “Amina” mobil ilovasini o‘rnatishlari kerak.
Ilova orqali xorijliklar yashash joyi va uning o‘zgarishi haqida ichki ishlar organlarini masofadan turib xabardor qilishlari mumkin bo‘ladi.
Agar geolokatsiya bir necha kun ichida tizimga yuborilmasa, foydalanuvchi manzilni tasdiqlash yoki uning o‘zgarganligi haqida xabar berish talabi bilan bildirishnoma oladi. Ushbu talablarning buzilishi migrantni nazorat ostidagi shaxslar reestriga kiritish uchun asos bo‘lishi mumkin.
Rossiya IIV ma’lumotlariga ko‘ra, dekabr oyi o‘rtalariga kelib, ilovada geolokatsiya ma’lumotlari yo‘qligi sababli 139 mingdan ortiq chet el fuqarosi migratsiya ro‘yxatidan chiqarilgan.
Migrantlar ro‘yxatdan chiqariladi, agar ularning joylashuvi tizimga uch ish kunidan ortiq tushmasa, deb ta’kidlaydi RBC.
Avvalroq Spot Rossiyada migrantlar pul o‘tkazmalaridan 3% komissiya olish taklif qilingani haqida yozgandi.

Иностранных граждан, приезжающих в Россию на длительный срок, могут обязать приобретать мобильные телефоны со специальным электронным профилем. Об этом заявил статс-секретарь — заместитель министра внутренних дел России Игорь Зубов на заседании комитета Совета Федерации по международным делам, сообщает РБК.
По его словам, новая система должна стать основой цифрового контроля за пребыванием мигрантов в стране.
«Каждый мигрант при регистрации, который приезжает сюда, особенно трудовой или надолго, он будет обязан приобрести телефон. В этом телефоне будет его электронный профиль. И мы будем знать местонахождение каждого мигранта. Он не сможет переехать из одного населенного пункта в другой бесконтрольно, поменять место своего пребывания. Это будет основа», — заявил Зубов (цитата по РБК).
Он добавил, что наличие такого телефона позволит также своевременно уведомлять мигрантов об истечении срока действия документов или необходимости явиться в госорганы. «А не так, неожиданно, если человек что-то пропустил или не знал», — добавил замминистра.
С 1 сентября 2025 года в Москве и Московской области трудовые мигранты из Узбекистана и еще восьми стран должны устанавливать мобильное приложение «Амина», которое в рамках правового эксперимента передает МВД данные о геолокации пользователя.
Через приложение иностранцы смогут дистанционно уведомлять органы внутренних дел о месте проживания и его смене. Если геолокация не передается в систему в течение нескольких дней, пользователь получает уведомление с требованием подтвердить адрес или сообщить о его изменении. Нарушение этих требований может стать основанием для включения мигранта в реестр контролируемых лиц.
По данным МВД России, к середине декабря более 139 тыс. иностранных граждан были сняты с миграционного учета из-за отсутствия данных геолокации в приложении. С учета снимаются мигранты, если их местоположение не поступает в систему более трех рабочих дней, отмечает РБК.
Ранее Spot писал, что доля России в денежных переводах и числе мигрантов из Узбекистана резко снизилась.