Avvalroq bojxona xizmati organlari faoliyatini takomillashtirish va bojxona ma‘murchiligiga zamonaviy yondashuvlarni joriy etish choralari belgilangani haqida xabar berilgandi.
Farmon O‘zbekiston hududida tovarlarni chuqur qayta ishlashni rag‘batlantirishni nazarda tutadi. 2027-yildan boshlab qayta ishlash bojxona rejimiga joylashtirilgan tovar 30 kun ichida bojxona hududidan olib chiqilmasa yoki boshqa rejimga o‘tkazilmasa, import rejimida rasmiylashtirilganda bojxona bojlari va boshqa to‘lovlar avtomatik undiriladi.
Agar qayta ishlash rejimiga joylashtirilgan tovar amalda qayta ishlanmagan yoki faqat oddiy amallar — qadoqlash, saralash, tozalash, taqqoslash kabi jarayonlardan o‘tgan bo‘lsa, import rejimida rasmiylashtirilganda qayta ishlash rejimida turgan har bir kun uchun Markaziy bankning asosiy stavkasidan kelib chiqib qo‘shimcha to‘lov hisoblanadi.
2027-yil 1-apreldan tovar importi bilan shug‘ullanuvchi korxonalarda sayyor soliq va bojxona tekshiruvlari bir vaqtda o‘tkaziladi.
Post Clearance talablariga rioya qilingan holda tovarlarni inson omilisiz rasmiylashtirish kengaytiriladi. Kelgusi yildan yuk bojxona deklaratsiyalari quyidagi 4 shart bajarilganda avtomatik rasmiylashtiriladi:
- tovar bir shartnoma asosida bir necha marta yetkazib berilsa;
- risklarni boshqarish tizimi hisob-kitobiga ko‘ra qo‘shimcha bojxona to‘lovlari 10 BHMdan (4,4 mln so‘m) oshmasa;
- hisoblarda majburiy bojxona to‘lovlarini amalga oshirish uchun yetarli mablag‘ bo‘lsa;
- deklarant qo‘shimcha bojxona to‘lovlarini avtomatik undirishga rozilik bersa.
Shuningdek, O‘zbekiston erkin savdo hududi yoki rejimi bo‘yicha shartnomalar tuzgan davlatlardan import qilinadigan tovarlarni avtomatik bojxona rasmiylashtiruvi yo‘lga qo‘yiladi. Bunda rasmiylashtirish eksport qiluvchi mamlakatda taqdim etilgan deklaratsiya asosida amalga oshiriladi.
Deklarant avtomatik rasmiylashtirishga rozilik bergan taqdirda, yuk bojxona deklaratsiyasi bojxona xodimi aralashuvisiz rasmiylashtirilishi mumkin. Bunda deklarant bojxona to‘lovlari bo‘yicha umumiy ta’minot taqdim etishi shart.
Bundan tashqari, avval muddatsiz berilgan bojxona to‘lovlari bo‘yicha imtiyozlarning amal qilish muddati 2029-yil 1-yanvargacha cheklanadi. Muayyan muddatga berilgan imtiyozlar esa belgilangan muddat tugaguncha amal qiladi.
Iqtisodiyot va moliya vazirligi, Bojxona qo‘mitasi hamda Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligiga tegishli qonun loyihasini 2027-yil aprelgacha kiritish topshirildi.
Unda Jahon savdo tashkiloti talablari asosida tarif choralarini qo‘llash vakolatini JST bilan ishlash bo‘yicha Idoralararo komissiyada 2028-yil yanvarigacha saqlab qolish ham nazarda tutiladi.

Как ранее писал Spot, Шавкат Мирзиёев 27 августа издал указ о совершенствовании работы таможенных органов и внедрении современных подходов в таможенной сфере. Ставка единого таможенного платежа с 2027 года снизится до 20% или $2 за килограмм товара.
Указ предусматривает стимулирование глубокой переработки товаров внутри Узбекистана. С 2027 года товар в режиме переработки, в течение 30 дней не вывезенный с таможенной территории и не помещенный под другой режим, при оформлении в режиме импорта будет автоматически облагаться пошлинами и другими платежами.
Если помещенный в режим переработки на таможенной территории товар фактически не прошел ее или подвергся лишь простым операциям (упаковка, сортировка, очистка, сравнение), при оформлении в режиме импорта за каждый день нахождения в режиме переработки будет начисляться доплата, исходя из основной ставки Центробанка.
С 1 апреля 2027 года на предприятиях, занимающихся товарным импортом, выездные налоговые и таможенные проверки будут проводиться одновременно.
Поручено расширить оформление товаров без влияния человеческого фактора при соблюдении требований Post Clearance. Для этого с будущего года грузовые таможенные декларации будут оформляться автоматически при выполнении 4 условий:
- поставка товара по одному контракту выполняется несколько раз;
- сумма дополнительных таможенных платежей по расчетам системы управления рисками не превышает 10 БРВ (4,4 млн сумов);
- достаточный объем средств на счетах для оплаты обязательных таможенных платежей;
- согласие декларанта на автоматическое взимание дополнительных таможенных платежей.
Также будет налажено автоматическое таможенное оформление импортных товаров из стран, с которыми Узбекистан заключил соглашения о зонах или режиме свободной торговли. Оно будет выполняться на основании декларации, поданной в стране-экспортере.
При согласии декларанта на автоматическое оформление грузовой таможенной декларации возможно ее оформление без вмешательства сотрудника таможни. В этом случае декларант обязан предоставить генеральное обеспечение по таможенным платежам.
Кроме того, срок действия ранее введенных бессрочно льгот по таможенным платежам ограничивается 1 января 2029 года. Льготы, введенные с указанием срока, будут действовать до его истечения.
Минэкономфин, Таможенный комитет и МИПТ должны внести проект соответствующего закона до апреля 2027 года. При этом он должен предусматривать сохранение до января 2028 года за Межведомственной комиссией по работе со Всемирной торговой организацией полномочий по применению тарифных мер на основе требований ВТО.
Ранее Spot писал, что в Узбекистане разрешат импорт товаров на основе зарубежных сертификатов соответствия.