Yangi tayinlov munosabati bilan u Prezident Administratsiyasi Huquqiy ekspertiza va kompleks tahlil qilish departamenti boshlig‘i lavozimidan ozod etildi.
Prezident matbuot kotibining qayd etishicha, avvalroq Alisher Samadovning nomzodi Oliy Majlis Senati tomonidan ma’qullangan edi.
Alisher Samadov 2025-yil 14-iyuldan buyon Prezident Administratsiyasi Huquqiy ekspertiza va kompleks tahlil qilish departamenti boshlig‘i lavozimida ishlab kelayotgan edi. Bungacha u prezidentning huquqiy ekspertiza va kompleks tahlil masalalari bo‘yicha maslahatchisi o‘rinbosari lavozimida ishlagan.
Hisob palatasi raisi lavozimi 2025-yil yanvar oyidan beri bo‘sh edi. Hisob palatasining so‘nggi rahbari Adiz Boboyev bo‘lib, u 2024-yil noyabr oyida Samarqand viloyati hokimi etib tayinlangandi.
alisher samadov, hisob palatasi, tayinlov, timur butunbayev
Timur Butunbayev. Foto: Prezident matbuot xizmati
Bundan tashqari, Timur Nuryigitovich Butunbayev Prezident Administratsiyasi rahbarining suv islohotlari bo‘yicha o‘rinbosari — Huquqiy ekspertiza departamenti boshlig‘i lavozimiga tayinlandi.
Shu munosabat bilan Prezident Administratsiyasi rahbarining suv ta’minoti tizimini isloh qilish bo‘yicha o‘rinbosari lavozimidan ozod etildi.
2024-yil iyul oyi o‘rtalarida Shavkat Mirziyoyev Prezident Administratsiyasi rahbarining besh nafar o‘rinbosari tayinlanishini tasdiqlagan edi. Ular orasida bungacha Suv xo‘jaligi vazirining birinchi o‘rinbosari lavozimida ishlagan Timur Butunbayev ham bor.
2025-yilning iyun oyida O‘zbekiston prezidenti administratsiyasi huzuridagi nazorat inspeksiyasi tugatildi. Ijro intizomi ustidan nazorat Hisob palatasiga o‘tkazildi.

Самадов Алишер Бахадирович назначен на должность председателя Счетной палаты. Об этом сообщил пресс-секретарь президента Шерзод Асадов со ссылкой на соответствующий указ Шавката Мирзиёева.
В связи с новым назначением он освобожден от должности начальника Департамента правовой экспертизы и комплексного анализа Администрации президента.
Пресс-секретарь президента отметил, что ранее кандидатура Алишера Самадова была одобрена Сенатом Олий Мажлиса.
С 14 июля 2025 года Алишер Самадов занимал должность начальника Департамента правовой экспертизы и комплексного анализа Администрации президента. До этого он работал заместителем советника президента по вопросам правовой экспертизы и комплексного анализа.
Должность председателя Счетной палаты оставалась вакантной с января 2025 года. Последним руководителем Счетной палаты был Адиз Бобоев, который в ноябре 2024 года был назначен хокимом Самаркандской области.
Тимур Бутунбаев. Фото: пресс-служба президента
Кроме того, Бутунбаев Тимур Нурйигитович назначен на должность заместителя руководителя Администрации президента по водным реформам — начальника Департамента правовой экспертизы. В связи с этим освобожден от должности заместителя руководителя Администрации президента по реформированию системы водоснабжения.
В середине июля 2024 года Шавкат Мирзиёев утвердил назначение пяти заместителей руководителя Администрации президента. Среди них — Тимур Бутунбаев, который до этого занимал должность первого заместителя министра водного хозяйства.
В июне контрольная инспекция при Администрации президента Узбекистана была упразднена. Контроль за исполнительской дисциплиной передан Счетной палате.