O‘z navbatida, Enterprise Uzbekistan‘ga rahbarlik qilib kelgan Amir Mardiyev maxsus huquqiy rejim bo‘yicha boshqaruv raisi o‘rinbosari lavozimini egalladi.
2-sentabrda boshqaruvning quyidagi tarkibi tasdiqlandi:
- Ibrohimov Farhod Zairovich — boshqaruv raisi;
- Mardiyev Amir Fazliddinovich — maxsus huquqiy rejim bo‘yicha boshqaruv raisi o‘rinbosari;
- Maqsudov Elyor Xo‘ja Axror o‘g‘li — Markaz ishtirokchilari bilan ishlash bo‘yicha boshqaruv raisi o‘rinbosari;
- Ayupov Bahodir Shavkatovich — xalqaro biznesni rivojlantirish bo‘yicha boshqaruv raisi o‘rinbosari;
- Ahmedov Sardorjon Sobirjon o‘g‘li — operatsion boshqaruv bo‘yicha boshqaruv raisi o‘rinbosari.
Farhod Ibrohimov 2025-yil fevral oyidan buyon IT Park Uzbekistan kuzatuv kengashi raisi lavozimida ishlab kelayotgan edi. Bu lavozim IT Park Uzbekistan‘ning butun ekotizimini strategik rivojlantirish va Enterprise Uzbekistan‘ni yaratish bilan bog‘liq. U bungacha 2017-yil noyabridan texnoparkka rahbarlik qilgan, 2018-yilgacha ushbu texnopark Mirzo Ulugbek Innovation Center deb nomlangan.
Enterprise Uzbekistan
20-avgust kuni prezident Enterprise Uzbekistan Raqamli texnologiyalar xalqaro markazi to‘g‘risidagi Konstitutsiyaviy qonunni imzoladi.
Loyiha ustida qariyb bir yil ish olib borildi. 2025-yilning noyabrida Toshkent shahridagi IT Park negizida markazni tashkil etish to‘g‘risida farmon chiqqan edi. Mart oyida prezident konsepsiyani ma‘qulladi. Iyun oyida Qonunchilik palatasi qonun loyihasini qabul qilib, uni TXMM to‘g‘risidagi qonun bilan birga Senatga yubordi. Senat ikkala hujjatni ham rad etib, qayta ishlash uchun qaytardi. Qayta ishlangach, Enterprise bo‘yicha qonun loyihasi 8-avgust kuni ma‘qullandi.
Endilikda O‘zbekistonda ikkita maxsus yurisdiksiya va ikkita yangi konstitutsiyaviy qonun mavjud. TXMM — moliya sektori uchun, Enterprise esa texnologik biznes uchun mo‘ljallangan. Ikkala markazni ham 2027-yilda ishga tushirish rejalashtirilgan. Ular birgalikda mamlakatga $20−25 mlrd jalb qilishi lozim.
Enterprise faoliyatini prezident boshchiligidagi maxsus kengash boshqaradi. Shuningdek, organ tarkibidan quyidagilar o‘rin oladi:
- Bosh vazir Abdulla Aripov;
- Bosh vazir o‘rinbosari — iqtisodiyot va moliya vaziri Jamshid Qo‘chqorov;
- Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov;
- Adliya vaziri Akbar Toshqulov;
- Markaziy bank raisi Temur Ishmetov;
- Istiqbolli loyihalar milliy agentligi direktori Dmitriy Li;
- Prezident Administratsiyasining Moliyaviy texnologiyalar, raqamlashtirish va sun‘iy intellekt departamenti rahbari Bobur Xo‘jayev.

Фарход Ибрагимов назначен председателем правления Международного центра цифровых технологий, работающего под брендом Enterprise Uzbekistan. Это следует из существенного факта, опубликованного на Едином портале корпоративной информации.
В свою очередь, Амир Мардиев, возглавлявший Enterprise Uzbekistan, занял пост заместителя председателя правления по специальному правовому режиму.
2 сентября утвержден следующий состав правления:
- Ибрагимов Фархад Заирович — председатель правления;
- Мардиев Амир Фазлиддинович — заместитель председателя правления по специальному правовому режиму;
- Максудов Эльёр Хожа Ахрор угли — заместитель председателя правления по работе с участниками Центра;
- Аюпов Баходир Шавкатович — заместитель председателя правления по международному развитию бизнеса;
- Ахмедов Сардоржон Собиржон угли — заместитель председателя правления по операционному управлению.
С февраля 2025 года Фарход Ибрагимов занимал должность председателя наблюдательного совета IT Park Uzbekistan, «связанную со стратегическим развитием всей экосистемы IT Park Uzbekistan и созданием Enterprise Uzbekistan». Он с ноября 2017 года руководил технопарком, который до 2018 года носил название Mirzo Ulugbek Innovation Center.
Enterprise Uzbekistan
20 августа президент подписал Конституционный закон о Международном центре цифровых технологий Enterprise Uzbekistan.
Работа над проектом шла почти год. В ноябре 2025 года вышел указ об организации центра на базе IT Park в Ташкенте. В марте президент одобрил концепцию: специальный правовой режим до 2100 года, английское право, регуляторная песочница. В июне Законодательная палата приняла законопроект и направила в Сенат — вместе с законом о ТМФЦ. Сенат оба документа отклонил и вернул на доработку. После доработки законопроект по Enterprise одобрили 8 августа.
Теперь у Узбекистана две специальные юрисдикции и два новых конституционных закона. ТМФЦ — для финансового сектора, Enterprise — для технологического бизнеса. Запустить оба центра планируется в 2027 году. Вместе они должны привлечь в страну $20−25 млрд.
Управлять работой Enterprise будет специальный совет во главе с президентом. Также в состав органа войдут:
- премьер-министр Абдулла Арипов;
- вице-премьер — министр экономики и финансов Джамшид Кучкаров;
- министр цифровых технологий Шерзод Шерматов;
- министр юстиции Акбар Ташкулов;
- глава Центрального банка Тимур Ишметов;
- директор Национального агентства перспективных проектов Дмитрий Ли;
- глава Департамента по финансовым технологиям, цифровизации и искусственному интеллекту Администрации президента Бобур Ходжаев.
Spot обсудил с экспертами, чем Enterprise отличается от ТМФЦ, зачем он понадобился и как будет работать на практике.